Doç. Dr. Mustafa YENIASIR

Also available in: English, العربية

1980 yılında KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da doğdu. 1987’de başladığı Çamlıbel Aysun İlkokulu’ndaki eğitimini 1992 yılında bitirerek; Güzelyurt Şehit Turgut Ortaokulu’nda öğrenimine başladı. 1997 yılında Güzelyurt Kurtuluş Lisesinden mezun olduktan sonra Magosa’da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazandı. Dört yıllık lisans eğitiminden sonra 2001 yılında Türkiye’ye giderek; Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı, Türk Dünyası Edebiyatları bilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

2003 yılında “Osman Türkay’ın Hayatı ve Hakkında Yazılanlar” isimli çalışmayla yüksek lisansını tamamlayarak; aynı bilim dalında doktora eğitimime başladı. 2010 yılında “Hüseyin Cavid ve Özker Yaşın’ın Eserlerinde Millî Duygular” isimli teziyle doktora eğitimini tamamladı.

2006-2007 öğretim yılından itibaren Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Türkçe Eğitimi Bölümünde görev yapmaktadır. 2009 yılında Türkçe Eğitimi Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcılığına, 2013 yılında ise Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölüm Başkanlığına atanmıştır.