Doç. Dr. Ergin AKALPLER

Also available in: English

Akalpler, Ankara’da lisans eğitimini ekonomi üzerine yaptıktan sonra Avrupa Konseyi’nin burs programı ile Viyana Ekonomi Üniversitesi (Wirtschaft Universitaet, Wien) Ekonomi ve Dış Politika Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak yine ayni üniversitede Avrupa Araştırmaları Enstitüsünde, Ekonomi ve Sosyal Bilimler doktorası yaptı.

Uzun yıllar hem Viyana’da (Verband Wiener Volksbildung, Volkshoch Schule Simmering, Volkshoch Schule Landstrasse ve Urania), hem de Kıbrıs’ta farklı üniversitelerde (Doğu Akdeniz Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve diğer) öğretim üyesi ve bölüm başkanlığı görevlerinde bulundu.

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ve YÖDAK için uzman danışman ve dış ilişkiler görevini yürüttü. Pek çok Konseye üye olarak katıldı ve AB Socrates- Life Long Learning programları için komisyonlarda yer alarak çeşitli projeler hazırladı. Erasmus University Charter, Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association), Avrupa Kalite Güvence Sistemi ( ENQA), Naric, KKTC Bologna grup çalışmaları projelerinden bazılarıdır. KKTC 3. Ülke Burslarından Sorumlu Komisyon Üyesi olarak çalıştı.

KKTC Cumhurbaşkanının Ekonomi danışmanı olarak 2010- 2015 yıllarında görev yapmıştır. UNDP Ekonomik Ticari ve Teknik komite üyesi olarak görüşmelerde cumhurbaşkanlığı adına toplantılara katılmış proje ve raporlar hazırlamıştır. İki toplumlu projelerde proje yürütücüsü olarak yer almıştır.

Araştırma konuları Avrupa ekonomik entegrasyonu, uluslararası ekonomi, kısmı kalkınma, serbest ticaret olan Akalpler, yurt içi ve yurt dışında pek çok seminer, konferans ve sempozyuma katıldı. Ayrıca yurt dışında yayınlanmış kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

Çok iyi Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.