Lisansüstü Eğitim Enstitüsü

Also available in: English

Enstitü Müdürünün Mesajı

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Sevgili hocalarım, değerli öğrenciler,

Yakın Doğu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü websitesine hoş geldiniz.

Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Eğitim Bilimleri enstitülerinin birleşmesi sonucu 115 programda 5000’e yakın öğrenciye lisansüstü eğitim veren Enstitümüz 22 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe giren yönetmeliği ile yüksek lisans ve doktora unvanları almaya yönelik programlar yürütmektedir.

Enstitüler, malumunuz olduğu üzere, lisans mezunlarına yüksek lisans ve doktora yapma fırsatı veren yüksek öğrenim kurumlarıdır. Üniversitelerin verdiği en yüksek derece olan Doktora diploması enstitüler tarafından verilmektedir.

Yüksek Lisans ve doktora eğitimi lisans mezunu öğrencilere ilgili branşlarında uzmanlaşma deneyimi kazandıran prestijli programlardır.

Doktora derecesi, kişilere kendi alanlarında uzmanlaşma yolunu açtığı gibi, akademik dünyanın da kapısını açan bir anahtardır. Bu unvana sahip akademisyenler, yardımcı doçentlik, doçentlik ve profesörlük gibi unvanlara ulaşmak için gayret gösterir, araştırma ve yayın yapar, akademisyen yetiştirme programlarında aktif yer alırlar. Yani, bir anlamda doktora bir bilim adamı yetiştirme programıdır. Üniversiteler, lisans mezunları kadar, yüksek lisans ve doktora mezunlarının sayısıyla da prestij kazanırlar.

Üniversitemizde 2000 yılında ilk olarak Eğitim Bilimleri Enstitüsü öğrenci alımına başlamış, diğer enstitüler ise 2007 itibariyle eğitime başlamışlardır. Toplam 115 yüksek lisans ve doktora programında bugüne kadar 5000’i aşkın yüksek lisans ve doktora diploması verilmiştir.

Kuzey Kıbrıs’ın bir eğitim adası olmasında önemli rolü olan Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel’e, Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e, Rektörümüz Prof. Dr. Ümit Hassan’a ve emeği geçen herkese şükranlarımızı arzederiz.

Deneyimli ve uzman kadrolarıyla lisansüstü eğitim programlarını dünya çapında başarıyla yürüten Enstitümüzü tercih etmenizi ve prestijli üniversitemizin diplomasına sahip olmanızı dileriz.

Prof. Dr. K. Hüsnü Can BAŞER
Müdür