Timetable

1st YEAR – INTERNATIONAL LAW PROGRAMME – 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09.00 – 11.00 Optional Optional Contract Law (1) -Şengül Göksu Optional Optional General Principles of Law -Gül Efem
11.00 – 13.00 English Legal System -Jesse Jox Optional Optional Constitutional Law (1) – Aydın Atılgan History of Law -Erkut Sivrikaya Optional
14.00 – 16.00 English Legal System -Jesse Cox Human Rights Law -Tutku Tugyan Optional Optional Optional Optional
16.00 – 18.00 Legal Profession Skills -Hamza Ruso

2nd YEAR – INTERNATIONAL LAW PROGRAMME 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09.00 – 11.00 Optional Tort Law (1) -Ayten Ordu Optional Optional Optional
11.00 – 13.00 Optional Optional Optional Optional Optional
14.00 – 16.00 Optional Optional International Law -Resat Volkan Gunel Optional Optional
16.00 – 18.00 Administrative Law(1) -Cemaliye İLKMAN Criminal Law(1) -Zeynep Denner

 

3rd YEAR – INTERNATIONAL LAW PROGRAMME 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09.00 – 11.00 European Union Law (1) -Liana Gunel Optional Optional Optional
11.00 – 13.00 Humanitraian Law -Derya Aydın Okur Property Law -Jesse Cox Property Law -Jesse Cox Optional Optional
14.00 – 16.00 Optional Optional Optional Philosophy of Law -Eylem Atılgan Optional
16.00 – 18.00 Commercial Law -Jale Dizdarlı

4th YEAR – INTERNATIONAL LAW PROGRAMME – 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09:00-11:00 Optional Optional Optional Optional Optional
11:00-13:00 Optional Optional Optional Optional Optional
14:00-16:00 Civil Procedure Law – Ayten Erçoban Optional Optional Optional Criminal Procedure Law – Özde Dereboylular
16:00-18:00 Arbitration Law – Hamza Ruso

INTERNATIONAL LAW SCHOOL 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09:00-11:00 European Union Law (1) – Liana Günel Tort Law (1) – Ayten Ordu Contract Law (1) – Sengül Göksu General Principles of Law – Gül Efem
11:00-13:00 Humanitarian Law – Derya Aydın Okur / Property Law – Jesse Cox Property Law – Jesse Cox Constitutional Law (1) – Aydın Atılgan History of Law – Erkut Sivrikaya
English Legal System – Jesse Cox
14:00-16:00 English Legal System – Jesse Cox Human Rights Law – Tutku Tugyan International Law – Reşat Volkan Günel Philosophy of Law – Eylem Atılgan Criminal Procedure Law – Özde Dereboylular
Civil Procedure Law – Ayten Erçoban
16:00-18:00 Administrative Law (1) – Cemaliye İLKMAN Criminal Law – Zeynep Denner Commercial Law – Jale Dizdanlı Arbitration Law – Hamza Ruso Legal Profession Skills – Hamza Ruso

LAW OF MASTERS – INTERNATIONAL LAW 2016/2017 – FALL

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
09:00-11:00 European Union Law – Lianna Günel
11:00-13:00 Humanitarian Law – Derya Aydın Okur
14:00-16:00 Human Rights Law – Tutku Tugyan
16:00-18:00 Arbitration Law – Hamza Ruso
tercih robotu