Duyurular

 
 
 

YDÜ İlahiyat Fakültesi’nde “Mesnevi Sohbetleri ve Musiki” Programı

YDÜ İlahiyat Fakültesi’nde “Mesnevi Sohbetleri ve Musiki” Programı

YDÜ İlahiyat Fakültesi, 24.12.2014 tarihinde Çarşamba günü Büyük Kütüphane Salon 4 (saat: 19:00)’te “Mesnevi Sohbetleri ve Musiki” başlıklı bir program düzenleyecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de ve Kıbrıs’ta Şeb-i Arus Haftası çerçevesindeki etkinlikler bağlamında düzenlenecek olan programa Prof.Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve Yrd.Doç.Dr. Sezai Küçük konuşmacı olarak katılacaklar.

Yrd.Doç.Dr. Sezai Küçük ve Prof.Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Mevlana ve Şeb-i Arus konusu çerçevesinde Mesnevi’den örneklerle sunuşlarını yapacaklar.

Ayrıca Prof.Dr. Turabi, çeşitli bestekârlardan günün anlamına uygun musiki örnekleri icra edecek. 
 
 
 

Proje Hazırlama ve Yönetim Seminerine Davet

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi  tarafından düzenlenecek olan “Proje Hazırlama ve Yönetimi” konulu Seminer Prof.  Dr. Abdullah Kuzu ve Prof. Dr. Adile Aşkım Kurt tarafından 25-26 Aralık 2015 tarihleri arasında verilecektir. Seminer 10:00-16:00 Saatleri arasında Atatürk Eğitim Fakültesi ‘nde Lab 1’de yapılacaktır. Seminere ilgi duyan herkesin katılımını bekliyoruz. İlgilenenler Doç. Dr. Fezile Özdamlı’ya başvurabilirler. (Dahili No:111)

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı 
 
 
 

Orta Doğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı, Sertifika Töreni 23 Aralık’da

Orta Doğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı, Sertifika Töreni 23 Aralık’da

Orta Doğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı, Sertifika Töreni 23 Aralık 2014 Salı günü saat 17:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon-3’de gerçekleştirilecektir. 
 
 
 

Prof. Dr. Zaur Mükerrem, 3. Uluslararası Medya Çalıştayı Kapsamında YDÜ Öğrencileri ile Buluşuyor

Prof. Dr. Zaur Mükerrem, 3. Uluslararası Medya Çalıştayı Kapsamında YDÜ Öğrencileri ile Buluşuyor

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi her dönem birbirinden değerli konukları ağırladığı etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.
Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından iki yıldır aralıksız gerçekleştirilen “3. Uluslararası Medya Çalıştayı” kapsamında, akademisyen ve yönetmen Prof. Dr. Zaur Mükerrem’i konuk ediyor. TC Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi olan Mükerrem, YDÜ İletişim Fakültesi’nde film gösterimi yapacak ve ardından söyleşi gerçekleştirecek. 29 Aralık 2014 Pazartesi günü öğrencilerle buluşacak olan yönetmenin kısa filmleri gösterilecek. İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da, 10:00-12:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek gösterimde yer alacak filmler; “Bakü Balkonları”, “Göç”, “Habip ve Gül Hanım”, “Meydan”dır. Aynı gün saat 19:00’da YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4’te gösterimi yapılacak olan film ise, “Azaplı Yollar” olarak belirtilmiştir.

ZAUR MÜKERREM KİMDİR?

1938 yılında Bakü’de doğan Zaur Mükerrem, lisans ve yüksek lisans eğitimini 1957-1964 yılları arasında Moskova’da Sinema Üniversitesi’nde (VGİK) tamamlamıştır. Doktorasını 1986’da Moskova’da Sinema Bakanlığı ve Sinema Üniversitesi’nde yapmıştır. 1995’de Profesör olmuştur.

Zaur Mükerrem, 1982-1995 yılları arasında Azerbaycan Film-Anılar Belgesel Film Stüdyosu’nun Genel Koordinatörlüğü, 1996-1997 yılları arasında ise Kayseri Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Zahur Mükerrem’in 1983 yılında çektiği “Göç” adlı belgeseli, 2003 yılında Bakü’de “Bizim Unutulmuş Filmlerimiz Festivali”nde belgesel dalında birincilik ödülü almıştır. Mükerrem’in “Taşlaşmış Anılar” adlı belgeseli de 2001 yılında “Kubaba Arkeoloji Belgeselleri Festivali”nde gösterilmiştir. “Göç”, Meydan”, Taşlaşmış Anılar”, “Gel Gel Bahar Günleri”, “Bakü Balkonları”, “Habib ve Gülhanım”, “Elmas Yıldırım”, Zaur Mükerrem’in belgesel film arasında yer almaktadır.

1997 yılından beri çalışmalarını Türkiye’de sürdüren ve aynı zamanda Azerbaycan Devlet Sanatçısı olan Zaur Mükerrem’in “Göç” ve “Meydan” adlı belgesel filmleri, 2004 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Prof. Dr. Mükerrem’in bu iki belgeseli UNESCO Kitaplığı’nda ve Paris Arkeon Film Stüdyoları Arşivi’nde yer alıyor. 
 
 
 

“Sinema Akademi” YDÜ İletişim Fakültesi’nde Gerçekleştiriliyor

“Sinema Akademi” YDÜ İletişim Fakültesi’nde Gerçekleştiriliyor

Rotary Kulübü’nün düzenlediği ROFİFE 07 Kısa Film Festivali kapsamında yer alan “SİNEMA AKADEMİ” Kıbrıs’ta da Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştiriliyor.

Sinema Akademi için ünlü Belgesel Film Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu 20-23 Aralık tarihleri arasında YDÜ İletişim Fakültesi’nde “Ertuğrul Karslıoğlu Belgesel Atölyesi” adı altında bir çalıştay düzenliyor.

Başta Rotary 2430. bölge olmak üzere tüm Türk ve Dünya Rotary kulüplerinin destek ve olumlu katkılarıyla hazırlanan ve bu yıl 7. si düzenlenen Rofife Akademi Sinema Atölyesi çerçevesinde; farklı coğrafyalar ve değişik üniversitelerle işbirliği yapılarak oluşturulan kısa film yarışmaları, akademik-sektörel çalışmalar ve film üretim aşamalarının Kıbrıs ayağına Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliği yapıyor.

“Sinema Akademi” YDÜ İletişim Fakültesi’nde Gerçekleştiriliyor

YDÜ İletişim Fakültesi son dönemlerde hız kesmeden devam eden atölye çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek, bu kez de Rotary Kulüp öncülüğünde gerçekleşen Rofife Akademi Sinema Atölyesi’ni ağırlıyor. Gerçekleştirildiği yıllarda uluslararası boyutta çok büyük ilgi ile karşılanmış, büyük bir izleyici kitlesi tarafından takip edilen ROFİFE- ROTARY Kısa Film Festivali; belgesel, animasyon, deneysel, kurmaca kategorilerinde yapılan filmlerin yarıştığı bir platform olmanın yanı sıra, akademik ve sektörel çalışmalarıyla da öğrencilere ve meraklılarına nitelikli film tasarım ortamı sunuyor. Belgesel Film Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu ve yakın zamanda da ünlü Sinema Yönetmeni ve Yapımcısı Biket İlhan’ın atölye çalışmaları düzenleyeceği sinema dersleri, öğrenciler ve katılmak isteyen tüm sinemaseverlerle YDÜ İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilecek.

YDÜ İletişim Fakültesi Radyo-Tv Sinema Bölümü başta olmak üzere katılım sağlanacak Rofife Akademi Sinema Atölyesi, ilgili öğrenciler ve meraklılarıyla 21-22-23 Aralık’ta İletişim Fakültesi’nde buluşarak, ünlü Belgesel Film Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu ile birlikte ilk Belgesel Atölyesi’ni gerçekleştirecek. “Film Nasıl Üretilir?” kapsamlı atölye çalışmalarında Karslıoğlu’nun bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak isteyen öğrenciler akademik ve sektörel anlamda kendilerini geliştirme fırsatı bulabilecekler.

Ödüllü Belgesel Yönetmeni Ertuğrul Karslıoğlu’nun film gösterimi ve söyleşisinin yanı sıra Rotary Akademi Rofife 06′ da ödül alan Kısa Filmlerin gösterimi de 22 Aralık’ta YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salonda saat 14:00 da izlenebilecektir.

“Sinema Akademi” YDÜ İletişim Fakültesi’nde Gerçekleştiriliyor

ERTUĞRUL KARSLIOĞLU KİMDİR?

1946’da Göle’de doğan Ertuğrul Karslıoğlu, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Özel Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra 1973 yılında sınavla TRT’ye kurgucu olarak girdi. Estetiğin ve yaratıcılığın sinema sanatı için olmazsa olmaz kavramlar olduğunu o dönemde ünlü yabancı belgesellerin Türkçe versiyonlarını hazırlarken inceledi, belgesel yapımların önemini kavradı. 1976 yılından itibaren prodüktör olarak çalıştı ve yönetmenliğe başladı.

Önceleri, magazin ağırlıklı çalışan yönetmen, ayda bir yayınlanan “Gözlem” isimli programın yaklaşık üç yıl yapımcılığını üstlendi. Daha sonra bir belgesel magazin program olan “Petek” isimli yapımın yönetmenliğini yaptı. Dış Yapımlar-Satımlar Müdürlüğüne geçerek, çalışmalarını sürdürdü. Öncelikle dış ülkelere pazarlanan yapımlarda rol aldı. Programlarını bu sorumlulukla hazırladı. İlk yıllarında ortak yapımlara imza atan yönetmenin ilk belgesel denemesi 1982 yılında “Likya Uygarlığı” oldu. Daha sonra belgesel sinema ile ilgili araştırma ve çalışmaları giderek yaşama biçimine dönüştüğünde, belgesel çalışmaları peş peşe geldi ve bu sürecin ilk filmi “Türk Mimarisi” adlı belgesel çalışması oldu.

Özellikle Türkiye ile ilgili belgesellerini hazırlarken bir başka gözle bakabilmeyi başaran ve böylece ayrıntıları yakalayabilen Karslıoğlu, 1993-2000 yılları arasında ulusal kanallara, başta haber programları olmak üzere diziler, tartışma programları ve sınırlı da olsa belgesel yapımlar üretti. Bugüne dek 16 belgesel yapımında imzası olan yönetmen şu an İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Belgesel Sinema ve Sinema Dili üzerine dersler vermektedir. 
 
 
 

YDÜ’de Dans Şöleni

YDÜ’de Dans Şöleni
Yer: YDÜ AKKM Büyük Salon
Tarih: 24.12.2014
Saat: 20:30

Afiş Orjinal 
 
 
 

Prof. Dr. Ahmet Sağlamer YDÜ’de Konferans Veriyor

Prof. Dr. Ahmet Sağlamer YDÜ’de Konferans Veriyor

Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği Türk Milli Komitesi Eski Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sağlamer 18 Aralık Perşembe günü Yakın Doğu Üniversitesinde (YDÜ) Büyük Kütüphane salon 2 de Yanal Toprak Basınçları ve Derin Kazılar konulu bir konferans verecek.

Prof. Dr. Ahmet Sağlamer YDÜ’de Konferans Veriyor

Prof. Dr. Ahmet Sağlamer İstanbul Teknik Üniversitesinde 40 yıl öğretim üyeliği yaptı. Bu esnada 5 yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Merkezi.’nin Müdürlüğünü yaptı. Zemin Mekaniği ve Temel Mühendisliği Türk Milli Komitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliğinde Yeni Gelişmeler” konulu üç konferansın düzenleme kurulunda yer aldı ve ikinci konferansın eşbaşkanlığını yaptı. 
 
 
 

YDÜ Bowling Turnuvası

YDÜ Bowling Turnuvası
Yer: YDÜ Ulaşım Önü Hareket Yeri
Tarih: 22.12.2014
Saat: 13:30 
 
 
 

YDÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Üniversitemiz Öğrenci ve Personeline Yönelik Doğa Yürüyüşü Düzenliyor

YDÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Üniversitemiz Öğrenci ve Personeline Yönelik Doğa Yürüyüşü Düzenliyor

YDÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı 20 Aralık 2014 Cumartesi günü Üniversitemiz öğrenci ve personeline yönelik Doğa Yürüyüşü düzenliyor.

Yer: YDÜ Hukuk Fakültesi Önü Hareket Yeri
Tarih: 20.12.2014
Saat: 08:30 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi 5. Video-Müzik Ödülleri Oylaması

5.Yakın Doğu Üniversitesi Yılın En İyileri Ödül Töreni Türkiye Kategorisi ve Sanatçıları

Yılın En İyi Pop Kadın SanatçısıYılın En İyi Pop Erkek SanatçısıYılın En İyi ŞarkısıYılın En İyi KlibiYılın En İyi SıngleYılın Müzik AdamıYılın En İyi Fantezi SanatçısıYılın En İyi DüetiYılın En İyi Kadın Dizi OyuncusuYılın En İyi Erkek Dizi OyuncusuYılın En İyi TV YıldızıYılın En İyi Yardımcı OyuncusuYılın En İyi Çıkış Yapan OyuncusuYılın Show ProgramıYılın En İyi Program SunucusuYılın Erkek Haber SpikeriYılın En İyi Kadın Haber SpikeriYılın En İyi ReklamıYılın En İyi Müzik KanalıYılın En Çok Radyolarda Çalan Şarkı

 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi