Duyurular

 
 
 

Yakın Doğu Koleji Müsamere Gecesi

Yakın Doğu Koleji’nin müsamere gecesine davetlisiniz… 
 
 
 

İlahiyat Fakültesi Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri’ne Davetlisiniz

İlahiyat Fakültesi Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri’ne Davetlisiniz

Hz. Muhammed (S.A.V)’ın doğumu münasebetiyle Kutlu Doğum Programları her yılın Nisan ayında kutlanmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. İbrahim Çapak, Müslümanların Hz. Peygamberi daha iyi öğrenmeleri, örnek anlamları, insanlığa kattığı değerleri kavrayıp pratik hayata yansıtmalarının hedeflenmekte olduğunu belirtti.

Prof. Çapak; her yıl Hz. Peygamberin farklı bir yönü Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde ele alınmaktadır. TC. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki temayı “Hz. Muhammed ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak belirledi. Dünyanın birçok yerinde Kutlu Doğum programları düzenlemektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin de bu çerçevede bazı programlar düzenlediğini belirten Prof. Çapak, Yakın Doğu Üniversitesi AKKM düzenlenecek programın 27 Nisan 2015 Pazartesi Saat 20:00 gerçekleştirileceğini, ilgi duyan herkesi davetli olduğunu söyledi. 
 
 
 

Final Grubu Maçları İçin Yalova’da Bulunan Ekibimizde Tek Hedef 1.lige Yükselmek

Final Grubu Maçları İçin Yalova’da Bulunan Ekibimizde Tek Hedef 1.lige Yükselmek

Yakın Doğu hedefe kilitlendi

Şükrü BURAĞAN / KTSYD – Yalova

Türkiye Kadınlar Basketbol İkinci Ligi Final Grubu maçları için Yalova’da bulunan temsilcimiz Yakın Doğu Üniversitesi, zorlu maçlar öncesi hazırlıklarını ciddiyetle sürdürüyor. Salı günü Yalova’ya gelen ve burada dünü çift, bugünü ise tek idmanla tamamlayan takımımızda gribal enfeksiyon geçiren Aisha, Begüm ve Oya’nın durumları iyiye giderken, hafif sakatlığı bulunan Yelena ile birlikte Cumartesi günü Mersin Kurtuluş ile oynanacak ilk maça kadar eksik oyuncu kalmayacağı açıklandı.

Final Grubu Maçları İçin Yalova’da Bulunan Ekibimizde Tek Hedef 1.lige Yükselmek

GÖZENELİ’DEN GÖRÜNTÜLÜ ANLATIM... Takımın başantrenörü İlker Gözeneli, oyuncularını hem kendi maçlarından, hem de rakiplerinin maçlarından görüntüler izleterek bilgilendiriyor.

Atamtürk: Herkes başarı için motive durumda

Kafileyle bugün katılan ve yetkililerden takımın son durumu ile ilgili detaylı bilgiler alan Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanı Hakan Atamtürk, zorlu bir süreçten geçerek bu noktaya ulaştıklarını ifade etti. YDÜ’nün çok zorlu gruplardan gelerek final serisine yükseldiğinin altını çizen ve bunu bir avantaja dönüştürmeleri gerektiğine vurgu yapan Atamtürk, iyi kadroları ile bunu başarabileceğini aktardı.

Sporcular, teknik heyet ve yöneticilerin oldukça motive olduğunu özellikle belirten Hakan Atamtürk, çok heyecanlı maçlar geçeceğini vurguladı.

Göker: Fiziki ve mental yeterlilik göstereceğiz

Yönetici Umar Göker statüler konusunda açıklamada bulunurken, 4 grupta ilk 2’ye giren 8 takımın final grubuna yükseldiğini ifade etti. Burada ilk 2’yi yakalayan takımların birinci lige çıkacağını söyleyen Göker, bu ekiplerden biri olmak için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. 9 günde 7 maç oynanacağını, bunun da fiziki ve mental yeterlilik gerektirdiğini aktaran Göker, kendilerinin buna hazır olduğunu ve ayakta kalacaklarına inandığını söyledi.

Güldoğuş: Takım üst düzey bir profesyonellik içinde

Takım menajeri Bilgin Güldoğuş ise takımı uyum sağlayabilme adına Yalova’ya daha erken getirdiklerini açıklarken, oyuncuları zihinsel olarak da maçlara hazırladıklarını belirtti. Tek maçlarının tüm maçları kazanarak birinci lige çıkmak olduğunu da söyleyen Güldoğuş, oyuncuların üst düzey bir profesyonellik içinde sadece maçlara odaklandığını aktardı.

Final Grubu Maçları İçin Yalova’da Bulunan Ekibimizde Tek Hedef 1.lige Yükselmek

Takım menajeri Bilgin Güldoğuş ise takımı uyum sağlayabilme adına Yalova’ya daha erken getirdiklerini açıklarken, oyuncuları zihinsel olarak da maçlara hazırladıklarını hazırlanan yemekleri yiyor.

Gözeneli: Her şey yolunda gidiyor

Yakın Doğu Üniversitesi Başantrenörü İlker Gözeneli ise her şeyin yolunda gittiğini ve maçların başlamasını beklediklerini açıkladı. Gözeneli, hem havanın durumuna, hem salona, hem de mevcut şartlara alışma adına erken geldiklerini, bunun da faydasını gördüklerini aktardı.

Maç maç düşündüklerini, her maçı final olarak gördüklerini ve her rakibe saygı duyduklarını aktaran deneyimli antrenör, bu tip turnuvaların sürprizlere açık olduğunu, sakatlık faul problemi ve uyumsuzluk gibi etmenlerin oluşabileceğini, bunlara da dikkat edeceklerini dile getirdi.

Teknik heyeti ile birlikte tüm takımları analiz ettiklerini ve ona göre hazırlık yaptıklarının altını çizen Gözeneli, Kıbrıs’ın sinerjisini hissetmelerinin kendilerine güç vereceğini de sözlerine ekledi. 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi YDE “Türk Dış Politikası Sertifika Programı” Çerçevesinde Önemli Uzmanları Konuk Edecek

- Yakın Doğu Enstitüsü Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nden Yeni Bir Sertifika Programı: Prof.Dr. Baskın Oran Yakın Doğu Enstitüsü’nde Türk Dış Politikasını Anlatacak

Bugüne kadar Kamu Diplomasisi, Stratejik İletişim, Ortadoğu’da Din ve Siyaset, Algı Yönetimi, Ortadoğu’da Dönüşüm: Kıbrıs ve Türkiye gibi gündem yaratan birçok sertifika programı gerçekleştirmiş olan Yakın Doğu Enstitüsü, bu kez “Türk Dış Politikası Sertifika Programı”yla konuya ilgi duyanları konunun uzmanlarıyla buluşturuyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) tarafından düzenlenen ve Yakın Doğu Enstitüsü Yürütme Kurulu Üyesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ali Dayıoğlu tarafından yürütülen sertifika programı 25 Nisan-30 Mayıs 2015 tarihleri arasında altı ayrı bölüm halinde Cumartesi günleri sabah 10:00’da gerçekleştirilecek. Programın konuşmacıları Prof.Dr. Baskın Oran’ın editörlüğünde hazırlanan Türk Dış Politikası kitabının uzman yazarları olacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün Yaşam Boyu Eğitim programları çerçevesinde gerçekleştirilen ve 25 Nisan Cumartesi günü saat 10:00’da başlayacak olan programın ilk konuğu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof.Dr. Baskın Oran olacak. Prof.Dr. Oran, Türk Dış Politikasının gelişim evreleri, AK Parti dönemi Türk dış politikasının genel nitelikleri ve uygulamaları, Kürt sorunu, 1915 Olayları, Kıbrıs meselesi gibi Türk dış politikasını etkileyen konuları tartışacak. Prof.Dr. Oran, konuşma sonrasında kitaplarını da imzalayacak.

Altı hafta sürecek programda 2 Mayıs’ta Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlhan Uzgel, geçmişten bugüne Türkiye-ABD ve Türkiye-NATO ilişkilerini, 9 Mayıs tarihli programda Strasbourg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Samim Akgönül “Türkiye ve Kıbrıs’taki insan hakları uygulamalarının Türk dış politikasına etkilerini” ve “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki Türkiye davalarını”; 16 Mayıs’ta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sanem Baykal, Avrupa Birliği’nin Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan’la ilişkilerini ve birincil-ikincil hukuk, geçici-kalıcı derogasyon gibi teknik konuları; 23 Mayıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ali Dayıoğlu Türkiye-Yunanistan ilişkilerini; 30 Mayıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kudret Özersay, Kıbrıs sorununun Türk dış politikasına etkilerini tartışacaklar.

Kıbrıs sorunu ile Türk dış politikası arasındaki doğrudan ilişkiye işaret edip konunun önemini vurgulayan Türk Dış Politikası Sertifika Programı’nın yürütücüsü Yakın Doğu Enstitüsü Yürüme Kurulu Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ali Dayıoğlu, gerçekleştirilecek programla amaçlarının uluslararası ilişkilere ve dış politikaya ilgi duyanlarla konunun uzmanlarını bir araya getirmek ve başta Kıbrıs sorunu olmak üzere Türk dış politikasını etkileyen çeşitli etkenleri katılımcılarla birlikte tartışmak olduğunu söyledi. Programın ikincisinin 2015-2016 güz döneminde düzenleneceğini belirten Dayıoğlu, böylece Türk dış politikasını etkileyen tüm meselelerin ele alınıp tartışılacağını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Umut Koldaş dünyanın yapısal dönüşüm süreci içinde bulunan bölgelerinin merkezinde yer alan Türkiye’nin dış politikasının bu konuda görüşleri bütün dünya bilim insanları tarafından atıflanan çok değerli uzmanlar tarafından tartışılacağı Türk Dış Politika Sertifika Programı’nın önemini vurguladı. Yakın Doğu Enstitüsü Yürütme Kurulu üyesi ve YDÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ali Dayıoğlu tarafından yürütülen sertifika programının katılımcılara Türk Dış Politikasını konu ve tarihsel dönem odaklı tartışma ve fikir geliştirme imkanı tanıyacağına inandığını belirten Koldaş, Yrd.Doç.Dr. Dayıoğlu’nun da aralarında bulunduğu değerli Türk Dış Politikası uzmanlarının Türk dış politikasının en önemli ve hassas konularını titizlikle irdeleyecekleri programın katılımcılara konu ile ilgili mevcut düşünsel altyapılarına önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programları ve programlara kayıt için kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir. 
 
 
 

YDÜ Hastanesi Resim Şenliği “Çocuk ve Sağlık” 
 
 
 

Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu’ndan “Gazeteci Gözüyle” Dr. Günsel’e Yılın Oskar Ödülü

Kısa adı MİGFED olan, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu, 2014 yılında Türkiye ve Uluslararası alanda başarılara imza atmış politikadan, spora, diplomasiden aktüaliteye, eğitim, sağlık, turizm, çevre, kadın, ekonomi, magazin, kent, vb. birçok alanda hemen her konudaki haberleri izleyen ihtisas gazetecileri, alanlarında başarılı olmuş kişi ve kuruluşlara ”Gazeteci Gözüyle” Yılın Oskar Ödülü’nü veriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa, Kıbrıs (Near East University, Nicosia, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Medya İhtisas Gazetecileri Federasyonu tarafından Ankara Sheraton Oteli Convention Center’da gerçekleştirilecek ödül töreninde Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel‘e KKTC’nin Eğitim ve Sağlık alanında yaptığı girişimler ve ülke tanıtımına sağladığı destekten ötürü Yılın Oskar’ı taktim edilecek.

MİGFED tarafından gerçekleştirilen törende; Devlet adamları Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, İş dünyasından Güler Sabancı Spor dünyasından Arda Turan, Medya’dan Acun Ilıcalı, Show dünyasından Beyazıt Öztürk’te ödül alacaklar arasında olacaklar. 
 
 
 

Kıbrıs Çocuk Karnavalı’nda Geri Sayım Başladı

Bu yıl ilki Başkent Lefkoşa’da Park Near East’de gerçekleştirilecek “Kıbrıs Çocuk Karnavalı” hazırlıklarında sona gelindi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; bu yıl ilki Başkent Lefkoşa’da Park Near East’de 22 ve 23 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek “Kıbrıs Çocuk Karnavalı”nın hazırlıkları tamamlandı.

Savaşan: Çocuklarımızı Tek Çatı Altında Buluşturacağız…

İki gün boyunca 08:30 – 18:00 saatleri arasında, Yakın Doğu Üniversitesi’ne bağlı Park Near East’de gerçekleştirilecek olan Kıbrıs Çocuk Karnavalı’nın 22 Nisan Çarşamba gün saat 8:30’da başlayacağını vurgulayan YDÜ Turizm İşletmeleri Genel Müdürü ve Hastane Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan’ın “Ülkemizin bütün çocuklarını tek çatı altında buluşturacak karnavalımızda geleceğimizin teminatı, en kıymetli varlıklarımız çocuklarımız ile bir araya gelerek sevinçlerine ortak olalım” dediğine yer verildi.

Çocuklarımız Karnavala Ücretsiz Taşınacak…

Karnavalın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı bir etkinlik olduğunu anımsatan Savaşan, 22 ve 23 Nisan’da çocukların YDÜ ve Lefkoşa, Girne, Gönyeli, Güzelyurt, Gazimağusa Belediyelerinin işbirliği ile ülkenin dört bir yanındaki okullardan ücretsiz servisler ile taşınacağını (bilgi için:0533 865 27 21) söyledi.

10,000 Çocuk Katılacak…

Okullardan gelen taleplerin beş bine ulaştığını belirten Savaşan, karnavalın 10,000’den fazla kişi tarafından ziyaret edilmesinin beklendiğini sözlerine ekledi.

Karnaval’da Her Şey Ücretsiz…

Karnaval’daki bütün etkinliklerin ücretsiz olacağının altını çizen Savaşan, İsviç İletişim’in projelendirdiği ve İsviç İletişim Direktörü Can Sarvan’ın proje yönetimini üstlendiği Karnavalın yapılmasında KKTC Başbakanlık yanı sıra Yakın Doğu Üniversitesi’nin, belediyeler ve sponsorların da büyük katkısı olduğuna işaret etti.

Kıbrıs Çocuk Karnavalı’nda Geri Sayım Başladı

YDÜ Hastanesi Ambulansı Hazır Tutulacak…

Savaşan ayrıca, pek çok etkinliğin yapılacağı karnaval süresince Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne ait tam donanımlı ambulansın da alanda hazır tutulacağını söyledi.

Park Near East’de Buluşalım…

Savaşan son olarak Atatürk’ün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan’da, bayram sevincini hep birlikte yaşayabilmek için Park Near East’de buluşma çağrısı yaptı.

Karaoke’den, En Sağlıklı Yemek Yarışması’na Kadar Her Şey…

‘Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’de Art Terapi Merkezi Direktörü Bahar Çıralı’nın danışmanlığında Hatıra Resmi, Seramik Masası, Robot Heykeller, Taç Yapımı, Mozaik İsimlik, Vücudunu Çiz – Fotonu Çek, Maske Yapımı, Renkli Balonlar, Uçurtma Masası, Lolipop Ağacı, Kağıt Havuzu, Dilek Ağacı, Dikkat Oyunu, Hızlılık Oyunu, Pinpon Topları, Çuval Oyunu, Takım Oyunu, Kaynaştırma Oyunu, Kostüm Yarışması, Klip Yarışması, Karaoke Yarışması, En Sağlıklı Yemek Yarışması gibi pek çok etkinlik ücretsiz olarak yapılacak. Karnavalın ilk günü 22 Nisan’da, saat 12:30’da ise Dikmen İlkokulu Ritm Grubu da bir gösteri sunacak.

Pony Atlar da Yer Alacak…

Yusuf Efendi Çiftliği’ne ait 3 Ponny atın da çocuklar ile buluşacağı karnaval alanında gün boyunca LCD ekranlardan görüntülü yayınlar ile müzik yayınları da yapılacak.

Fikri Karayel Konseri 23 Nisan 16:30’da…

Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’in 23 Nisan özel programında ise saat 14:00’de Tüm Çocukları Kaynaştırma Oyunu; 15:00’de ÖZEV (Özel Eğitim Vakfı) Müzik Grubu Dinletisi, 15:30’da YDÜ Dans Show, 16:00’da Dance Fit Dans Show, 16:30’da ise Fikri Karayel Konseri ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Klasik Arabalar ve Tarihi Kıbrıs Otobüsü…

Karnaval’da iki gün boyunca İngiliz döneminden kalma bisikletler, YDÜ Klasik ve Spor Araba Müzesi’ne ait Kıbrıs otobüsü, klasik arabalar, Ambulans ile İtfaiye Müdürlüğü’ne ait yangın söndürme aracı da gezilebilecek.

Karnaval’a Anlamlı Sponsor Desteği…

Çocuk, genç ve yaşça büyükler olmak üzere tüm halkın davetli olduğu Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’in proje yönetimini ve genel organizasyon sponsorluğunu İsviç İletişim, iletişim sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell, yiyecek sponsorluğunu Ülker ve Atakom, içecek sponsorluğunu EVSU, yarışma organizasyon sponsorluğunu JCI Kuzey Kıbrıs, Ses ve LED Ekran Sponsorluğunu Major Group, reklam baskı sponsorluğunu Magic Touch, outdoor tanıtım sponsorluğunu ise Işıl Reklam yapıyor. 
 
 
 

Dr. Dilara İçin Yeni Yüzler Aranıyor

Dr. Dilara İçin Yeni Yüzler Aranıyor

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ana sponsor olduğu ve İletişim Fakültesi Film Yapımı ve Yayıncılık Bölümü projesi olan “Dr. Dilara” adlı sinema filmi için yeni yüzler aranıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan “Kod Adı Venüs” filminin yönetmenliği, senarist ve yapımcılığını üstlenen Tamer Garip, bu kez de Dr. Dilara filmi için hazırlık çalışmalarına başladıklarını belirtti. Garip, 28 Nisan’da YDÜ Büyük Kütüphane Salon 1’de saat 10:00-14:00’de seçmeleri yapılacak olan sinema filminin çekimlerine ise Eylül 2015’te başlanacağını açıkladı.

Tamer Garip, İkinci Filmi Dr. Dilara İçin Hazırlık Çalışmalarını Sürdürüyor

Film hazırlık sürecinin “uzun bir süreç” olduğunu belirten Tamer Garip, “Bir filmi çekebilmek 3 yılı alıyor hatta bazen daha uzun bir süreyi kapsayabiliyor” diyerek film yapma sürecinin uzun soluklu bir iş olduğunu vurgularken, Eylül’de çekimlerine başlanacak olan Dr. Dilara adlı film için şimdiden hazırlık yapmaya başladıklarını dile getirdi. Filmin ana yapısını oluşturacak doğru oyuncuların bulunması gerektiğini ifade eden Garip, başrol oyuncusunun belirlenmesinin en önemli noktalardan biri olduğunun altını çizdi. Bu bağlamda, 28 Nisan’da oyuncu başvurularının yapılacağı YDÜ Büyük Kütüphane’ye kendisine güvenen, yetenekli olduğunu düşünen adayların başvuru yapmasının önemine dikkati çeken Garip, başrol oyuncusu dışında da 200 kişilik figüran, bunun yanı sıra öğrenci, kamera arkasında çalışacak asistan ve sekreterlerin de film yapım sürecinde çalışmak isteyen, ileri ki mesleki yaşantıları için büyük bir film projesi olan Dr. Dilara’da çalışabileceklerini kaydetti. 28 Nisan’da başvuruları kabul edeceği ve değerlendireceğini belirten Tamer Garip, gizli kalmış bir çok yeteneği doğru projeyle buluşturmanın önemini vurguladı. Seçici Kurul tarafından gerçekleştirilecek olan seçmelerde yeni yüzler, oyuncular belirlenirken, filmin kamera arkası çalışmaları için bir de ekip oluşturulmuş olacak.

YDÜ; Öğrencilerine Profesyonel Bir Deneyim Kazandırmayı Hedefliyor

Tamer Garip’in yazıp yöneteceği ikinci büyük projesi Dr. Dilara ile YDÜ; öğrencilerine profesyonel bir deneyim kazandırmayı hedefliyor. İkinci uzun metraj film projesinde, sinema sektörünün profesyonel isimleri ile birlikte eğitim hayatına başlayan Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Film Yapımı ve TV Yayıncılığı Bölümü (Film Making and Broadcasting Dep.) öğrencileri yer alacak. Böylece öğrenciler, alacakları eğitimleri sergilemek, meslekleriyle ilgili sağlıklı gözlemler yapabilmek ve öğrendiklerini pekiştirmek için büyük bir fırsat yakalayacaklar. Ayrıca İletişim Fakültesi’nin diğer bölümlerindeki öğrenciler de aktif bir şekilde bu projede görev alacak. Filmin çekim öncesi ve sonrası; kamera, ışık, ses, sanat ve set yönetimi gibi alanlarda Film Yapımı ve Yayıncılığı Bölümü öğrencileri ile birlikte Radyo – TV – Sinema Bölümü faaliyet gösterecek. Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri filmin afiş, jenerik, grafik tasarım ve görsel efektlerini yaparken, Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri de söz konusu filmin tanıtım ve pazarlama çalışmalarını yürütecek. Gazetecilik Bölümü öğrencileri ise projenin matbu medya çalışmalarını üstlenecekler.

Dr. Dilara İçin Yeni Yüzler Aranıyor

Senaryosunu bir ekiple yazdığını ve filmlerinde konu ettiği hikayeleri özellikle “Kıbrıs” temelli bir yaklaşımdan yola çıkarak oluşturduğunu söyleyen Garip, “Kıbrıs’ı en iyi, Kıbrıslı bir yönetmen anlatabilir” diyerek ülkesine duyduğu bağlılığı da gözler önüne seriyor. Dr. Dilara film senaryosunda “çocuğu kaçırılan bir üniversite hocasının, başından geçenlerin anlatıldığı bir hayat hikayesi anlatılırken aslında Kıbrıs anlatılıyor” diyen Garip, amacının “tek filmde çok mesaj vermek” olduğunu ve genellikle başrolde bir kadın figürünü işlediğinin altını çizerken; Kıbrıs’ı kadın figürüyle özdeşleştirdiğini belirtiyor. Garip, “Sizce Kıbrıs nasıl bir kadın?” sorusuna “Kıbrıs doğal ve çok güzel bir kadındır. Bu yüzden herkes ona sahip olmak istiyor. Kıbrıs’ın şu an içinde bulunduğu durumu bu şekilde özdeşleştiriyorum” şeklinde açıklıyor.

Doç.Dr. Şekeroğlu; YDÜ Öğrencileri, Mesleki Yaşantılarında Büyük Fark Yaratacak

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu ise; İletişim Fakültesi kapsamında yer alan tüm bölüm öğrencilerinin film çalışmalarında yer alarak, pratik yapma şansı yakaladıkları ve ileri ki mesleki yaşantılarında portfolyalarında yer alabilecek çok önemli bir fırsat olduğunu dile getirirken; YDÜ’nün sosyal-kültürel çalışmalara verdiği önemin henüz eğitim aşamasında bir çok olanak sağladığını ifade etti. Öğrencilerin, henüz eğitim aşamasında bu tür fırsatları değerlendirerek, meslek yaşantılarında büyük bir fark yaratacaklarını dile getirdi.

Seçmeler 28 Nisan’da

28 Nisan’da başvuruda bulunmak isteyen tüm adaylar YDÜ Büyük Kütüphane’de Seçici Kurul’un kararıyla belirlenecek seçmelere katılabilecek. YDÜ Büyük Kütüphane Salon 1’de gerçekleştirilecek olan seçmeler, saat 10:00-14:00 arasında yapılacaktır. Tüm öğrenciler ve ilgi duyanlar davetlidir. 
 
 
 

Geçmişten Günümüze Sahâbe Algısı

Geçmişten Günümüze Sahâbe Algısı

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, “Geçmişten Günümüze Sahâbe Algısı” konulu bir konferans düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Serdar Demirel tarafından sunulacak konferans, 22 Nisan 2015 Çarşamba günü İlahiyat Fakültesi, Turuncu Salonda Saat 13:00’da gerçekleşecek.

Demirel, sunumunda, İslam Tarihinin kurucu nesli olan Sahâbe’nin Hz.Peygamber ile ilişkileri, Peygamber sonrası dönemde Müslümanların Sahâbe algıları ve bu algılarında etkili olan temel faktörler üzerinde duracak. Ayrıca konuyu Sahâbe hayatından ve İslam Tarihinden örneklerle ele alıp takdim edecek. Açıklamada ayrıca konferansa ilgi duyanlar katılabilir. 
 
 
 

Suriye İç Savaşı ve Türkiye’ye Yansımaları Yakın Doğu Esntitüsü’nde Tartışılacak

Suriye İç Savaşı ve Türkiye’ye Yansımaları Yakın Doğu Esntitüsü’nde Tartışılacak

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen ve önceki haftalarda Levent Gültekin, Soli Özel gibi çok değerli gazetecilerin konuşmacı olarak konuk olduğu “Orta Doğu’da Dönüşüm; Türkiye ve Kıbrıs” başlıklı sertifika programı bu hafta Suriye Türkmen Meclis Başkan Danışmanı Miray Vurmay Güzel’i ağırlıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 18 Nisan Cumartesi günü saat 13:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 2’de gerçekleştirilecek programın konusu “Suriye İç Savaşı ve Türkiye’ye Yansımaları” olacak. 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi