Duyurular

 
 
 

Önemle Duyurulur

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde yatmakta ve acil ameliyata alınacak olan Fevzi Sami Öz için “0Rh (+) pozitif” kana ihtiyaç vardır.

Kan vermek isteyenler Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kan Bankası Servisi’ne gidebilirler.

REKTÖRLÜK 
 
 
 

Hastane Tanıtım Afiş Yarışması

Hastane Tanıtım Afiş Yarışması

Son Katılım Tarihi: 12.12.2014 
 
 
 

I. Endokrinoloji Sempozyumu

Başkan: Prof Dr. Tümay Sözen

12.12.2014

09:30 10:10 DM tanısı ve Tip 2 DM da tedavi seçenekleri. Dr Hasan Sav (Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi)
10:10 10:50 T 2 DM da insulin tedavisi kime, ne zaman ve nasıl verilmelidir? Prof Dr. Abdurrahman Çömlekçi (9 Eylül Üniversitesi Tıp Fak . Endokrinoloji Bilim Dalı)
10:50 11:10 Kahve Arası
11:10 11:50 Olgularla basamaklı insulin tedavisi Doç Dr. Barış Akıncı (9 Eylül Üniversitesi Tıp Fak . Endokrinoloji Bilim Dalı)
11:50 12:30 Subklinik tiroid disfonksiyonları ve klinik yaklaşım. Yrd. Doç. Dr Serap T. İnançlı ( Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fak (Endokrinoloji Bilim Dalı) 
 
 
 

YDÜ GSTF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Aygenç’ten Kişisel Sergi: Farkedilmeyen

YDÜ GSTF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Aygenç’ten Kişisel Sergi: Farkedilmeyen

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Erdal Aygenç 3. kişisel sergisini 19 Kasım 2014 günü, saat 19.00’da Girne Art Rooms Galeride açıyor.

YDÜ GSTF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Aygenç’ten Kişisel Sergi: Farkedilmeyen

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; bugüne değin ulusal ve uluslararası birçok karma sergide çalışmalarını sergileyen, koleksiyonlarda ve müzelerde çalışmaları yer Erdal Aygenç bu kez bir kişisel sergi ile sanatseverlerle buluşuyor. 8 Aralık gününe kadar izlenebilecek sergide daha çok ayrıntıya dayalı, siyah-beyaz görüntülerden oluşan çalışmalar yer alacak. 
 
 
 

Açılışı TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile T.C Başbakan Yardımıcısı Bülent Arınç Yapıyor

Açılışı TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile T.C Başbakan Yardımıcısı Bülent Arınç Yapıyor

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yeni Binası ve Hayvan Hastanesi Yarın Saat 16.00’da Açılıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, adanın ve bulunduğu coğrafyanın ilk ve tek özel Veteriner Eğitim Kurumu olma özelliğini taşıyan Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Yeni Binası ve Hayvan Hastanesi yarın düzenlenecek törenle açılıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Binası ve Hayvan Hastanesi TBMM Başkanı Cemil Çicek ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yarın (15 Kasım 2014) saat 16.00’da açılacak.

Yakın Doğu Üniveritesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, açılışı yapılacak olan yeni eğitim binası ve hayvan hastanesi ile birlikte hâlihazırda öğrenci eğitiminde kullanılmakta olan ve çiftlik hayvanlarının bakım ve beslenmelerine, yetiştirilmelerine ve sağlık kontrollerinin yapılmasına ilişkin uygulamaların yürütüldüğü Havva Hanım Eğitim-Öğretim, Uygulama ve Araştırma Çiftliği ve Arapköy’deki at çiftliğinden oluşan eğitim kompleksinde öğrencilere Veteriner Hekimlik mesleğinin ve sanatının bütün incelikleri ile uluslararası standartlarda öğretilecek.

Bölgenin ilk ve tek olma özelliğini taşıyan ve 25 milyon dolara mal olan Veterinerlik Fakültesi Yeni Binası’nda ve Hayvan Hastanesi’nde çağın gereksinimleri doğrultusunda tasarlanan anfiler ve modern cihazlarla donatılan laboratuvarlarda öğrencilerin temel ve ileri düzeydeki eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak almaları mümkün olacak. Özellikle laboratuvar uygulamalarında öğrencilerin bizzat olaya katılmaları, izleyerek değil uygulama yaparak öğrenmeleri sağlanacak.

Yarın saat 16.00’da TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından açılışı yapılacak olan tam teşekküllü hayvan hastanesinde ise öğrencilere küçük hayvan klinik eğitimleri uygulamalı olarak verilecek. Her türlü medikal ve cerrahi girişimin yapılabileceği hayvan hastanesinde öğrenciler küçük hayvan hekimliğinin uygulamasını aktif katılım ile öğrenme imkanı bulacaklar.
Veteriner Fakültesi’nin hem ada insanına yoldaşlık eden evcil hayvanlarımızın hem de Kıbrıs’ın doğal florası içinde yaşayan ve yaşam döngüsel dengesi açısından büyük önemi bulunan yabani hayvanların bakımında öncü bir eğitim ve uygulama kurumu olacağını belirten Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal insan sağlığının bile zaman zaman ihmal edilebildiği bir coğrafyada veteriner hastanesinin Kıbrıs insanının dünyayı dünya yapan tüm canlılara vermiş olduğu değerin simge eserlerinden biri olacağına inandığını ifade etti.

Son teknolojiyle donatılmış binası ve nitelikli öğretim kadrosuyla Yakın Doğu Üniversitesi’nin kaliteli eğitim anlayışının hayvan sağlığı alanındaki (bayrak taşıyıcısı) olacağını belirten Prof. Dr. Ömer Memduh Esendal, Veteriner Fakültesi’yle birlikte düşünülmesi gereken Hayvan Hastanesi’nin yalnızca hayvanların sağlık sorunlarını gidermekle kalmayıp ülke genelinde ve canlılarla birlikte onları severek ve varlıklarına saygı duyarak ortak yaşama kültürünün geliştirilmesine katkı koyacağını ifade etti.
Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi 17 Kasım 2014 Pazartesi gününden itibaren hasta kabulüne başlayacak.

Açılışı TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile T.C Başbakan Yardımıcısı Bülent Arınç Yapıyor

YDÜ Hayvan Hastanesi’nin Özellikleri;

Poliklinik ve yataklı hasta hizmeti vermek üzere 767 m2 kapalı alanda tasarlanan ve inşaatı tamamlanan hayvan hastanesinde resepsiyon ve hasta kabul bölümü, bekleme salonu, 4 adet genel muayene odası ( her biri 125 m2), 1 adet özel muayene odası (13 m2), tıraş ve banyo odası, tedavi alanı (53 m2), yataklı hastalar için hospitalizasyon odaları (her biri 7 m2), eczane, merkezi tanı laboratuvarı (25 m2), dijital röntgen odası (10 m2), ultrason ve endoskopi odası (9 m2), ameliyat öncesi hazırlık odası, sterilizasyon odası, biri yumuşak doku biri de ortopedik cerrahi için olmak üzere iki adet ameliyathane (22 ve 15,5 m2), ve post-operatif yoğun bakım üniteleri (her biri 7 m2) bulunmaktadır. Klinik eğitimi alacak öğrenciler yukarıda bildirilen hastane ortamında hasta kabulünden başlayarak ön tanı, kesin tanı, medikal veya cerrahi sağaltım, profilaktik Veteriner Hekimlik, post-operatif yoğun bakım ve hasta taburcu edilmesi gibi Klinik Veteriner Hekimliği pratiğinin her aşamasını birebir yaşama ve uygulama imkânını bulmaktadırlar. Küçük gruplar halinde öğrencilerimize bir yandan İç Hastalıkları, Cerrahi ve, Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dallarının kapsamına giren konularda uygulamalı klinik eğitimi yaptırılırken eş zamanlı olarak laboratuvar tanı yöntemleri hakkında da uygulama yapma şansı tanınarak, bir yandan da sadık dostlarımız ve evlerimizin birer ferdi olan kedi ve köpek gibi pet hayvanlarımızın her türlü sağlık sorununa kesin ve kalıcı çözümler üretilmektedir. 
 
 
 

Konferans Duyurusu

KKTC’nin kuruluş yıldönümü münasebetiyle Üniversitemiz Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi, CHP eski milletvekili, TC eski Dışişleri Bakanı Müsteşarı ve Emekli Büyükelçi Sn. Onur Öymen’in 13 Kasım 2014 Perşembe günü saat 11:00’da Üniversitemiz Kütüphanesi 1 numaralı konferans salonunda vereceği “Rauf Dentaş yaşasaydı, bugünkü siyasi konjektürü nasıl değerlendirirdi?” konulu bir konferans düzenleyecektir. Konferans konuya ilgi duyan herkese açık olacak. 
 
 
 

YDÜ, Sağlık ve Kondisyon Merkezi Sizleri Spor Yapmaya Çağırıyor

YDÜ, Sağlık ve Kondisyon Merkezi Sizleri Spor Yapmaya Çağırıyor 
 
 
 

Yeni Dönem Tango Kayıtları Devam Ediyor

Tango öğrenmek için Arjantine gitmeye gerek yok. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yapılan yeni dönem tango seminerleri devam ediyor. Bu haftaki seminer konusu “Tangoda temel 8 adım”‘dır.

YDÜ Tango Çalışma Programı
Bizi Takip Edin
Gün Salı 18:30-19:30 ve Perşembe 18:00-19:00
Yer YDÜ Fitness Salonu
Seviye Başlangıç-Orta Seviye
Kayıt Başvuru Yrd.Doç.Dr. Ali DENKER 0533 860 73 43 
 
 
 

“Ulu Önder Atatürk” Yakın Doğu Üniversitesi’nde Törenlerle Anılacak

“Ulu Önder Atatürk” Yakın Doğu Üniversitesi’nde Törenlerle Anılacak

Yakın Doğu Üniversitesi her yıl olduğu gibi bu yıl’da ulu önder Atatürk’ü ölümünün 76’ıncı yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anacak.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University), Yakın Doğu Koleji, Yakın Doğu İlkokulu ile 10 Kasım Pazartesi günü Atatürk’ü Anma programları düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Daireis Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ‘ü, ebediyete intikalinin 76. yılında bir kez daha minnetle anıyor ve acısını yüreğimizde hissediyoruz denildi.

“Ulu Önder Atatürk” Yakın Doğu Üniversitesi’nde Törenlerle Anılacak

Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü’nün bir çok yerinde gerçekleştirilecek anma etkinlikleri kapsamında saat 09:05’te Büyük Kütüphane Salon 4’te Atatürk Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi’nin, YDÜ Hastanesi Amfi 101’de Türkçe Öğretmenliği,Yakın Doğu Koleji ve ilkokulu ise Atatürk anıtı önünde Türk büyükleri ve şehitlerimizin manevî huzurunda yapılacak saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı ile devam edilecek.

Günün anlam ve önemi üzerine yapılacak konuşmaların ardından slayt gösterileri, öğrenciler tarafından hazırlanan Anılarla Atatürk adlı piyes ve şiirlerle sürecek.

Program, Atatürk’ün sevdiği türkülerle sona erecektir… 
 
 
 

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı I.Dönem Duyurusu

Yakın Doğu Üniversitesi
Atatürk Eğitim Fakültesi

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı I.Dönem Duyurusu
23 – 31 Ekim 2014 Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Öğrenim ücreti/katkı payı birinci taksitinin (1.027 TL) ödenmesi ve dekontun teslimi
3 Kasım 2014 Derslerin başlaması
18 Aralık – 20 Aralık 2014 Ara sınavların yapılması
13 Şubat 2015 Derslerin bitimi
16 – 22 Şubat 2015 I.Yarıyıl Sonu Sınavları
24 Şubat 2015 I.Yarıyıl sonu sınav sonuçlarının duyurulması için son tarih
26 – 27 Şubat 2015 Bütünleme sınavları
2 Mart 2015 Bütünleme sınav sonuçlarının duyurulması için son tarih

Önemli Hususlar:

  • I.Dönem içerisinde yapılacak olan Ara sınav ve Yarıyıl sonu sınavları Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde olacaktır.Ara sınavlar 18 Aralık ile 20 Aralık tarihleri arasında (her iki tarih dahil) olacaktır.
  • Ders muafiyetleri için başvurular 6 – 12 Kasım tarihleri arasında(her iki tarih dahil) aşağıdaki örnek dilekçeyi doldurarak ekleriyle birlikte (örn. transkript ve ders içerikleri) Pedagojik Formasyon Kuruluna yapılacaktır. Bunun için kayıt yaptırılan ilgili Yakın Doğu Üniversitesi Temsilciliklerine veya Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci Daire Başkanlığına bu belgeleri ifade edilen tarih içerisinde ulaştırmaları gerekmektedir. Bu tarihler dışındaki başvurular her ne sebeple olursa olsun kabul edilmeyecektir. Dilekçeler incelendikten sonra öğrencilerin muaf oldukları dersler uzaktan eğitim merkezi web sitesinde yayınlanacak olup muaf olunan dersler için 2014-2015 yılı YÖK’ün yayınladığı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına ilişkin Usul ve Esasların 4. Bölümünün 10. maddesi 3. fıkrası gereğince hiç bir şekilde para iadesi yapılmayacaktır (ders muafiyeti,kayıt sildirme, program sildirme vb.) Dilekçeyi doldururken;

Her öğrenci (standardı sağlamak için) muafiyet talep ettiği dersin karşısına (X) şeklinde işaret koymalıdır.

  • Muafiyet Dilekçesi örneği için tıklayınız.
  • 2. Dönem Derslerinin (Öğretmenlik Uygulaması Stajı dahil olmak üzere) muafiyet dilekçeleri daha sonra alınacaktır. İlgili tarihlerin ilanları web sitemizde yapılacaktır.
  • Dersler %70 uzaktan eğitim, %30 yüzyüze şeklinde sürdürülecektir.
  • Uzaktan eğitim dersleri http://uzem.neu.edu.tr/ adresinden takip edilecektir.
  • Zorunluluk durumunda akademik takvimde meydana gelebilecek değişiklikler sitemizde ilan edilecektir. Sitemizin düzenli olarak takip edilmesi önerilir.
Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı I.Dönem Dersleri AKTS
1- Eğitim Bilimine Giriş 2-0-2
2- Öğretim İlke ve Yöntemleri 2-0-2
3- Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme 2-0-2
4- Sınıf Yönetimi 2-0-2
5- Seçmeli I (Eğitimde Program Geliştirme, Gelişim Psikolojisi) 2-0-2
6- Seçmeli II (Bilgisayar Destekli Öğretim, Eğitim Felsefesi, Rehberlik) 2-0-2 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi