Duyurular

 
 
 

YDÜ Basketbol Bayan Takımı İkinci Maçına Çıkıyor

YDÜ Basketbol Bayan Takımı İkinci Maçına Çıkıyor

Türkiye Kadınlar Basketbol 2 Lig’i B grubunda mücadele eden Yakın Doğu Üniversitesi Basketbol Büyük Bayan Takımı birinci devrenin ikinci maçını 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 17:00′de “NEU RA 25 Spor Salonu’nda” Mersin Üniversitesi ile oynayacaktır. 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinin Dikkatine

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi bu iki fakültede tek dönemliktir. Bundan dolayı AIT-101 ve AIT-102 konuları tek dönemde işlenecektir. Öğrencilerimiz vize sınavında AIT-101 konularından Final sınavında ise AIT-101 ve AIT-102 konularının tümünden sorumlu tutlacaktır.

Uzaktan Eğitim Merkezi 
 
 
 

KKTC’nin Denizcilik ve Havacılık Üzerine Kurulmuş İlk ve Tek Üniversitesi, Girne Üniversitesi 1. Akademik Yıl Açılış Töreni’ne Davetlisiniz

KKTC’nin Denizcilik ve Havacılık Üzerine Kurulmuş İlk ve Tek Üniversitesi, Girne Üniversitesi 1. Akademik Yıl Açılış Töreni’ne Davetlisiniz

Ülkemizin ve Doğu Akdeniz bölgesinin denizcilik ve havacılık bilimleri üzerine kurulmuş ilk ve tek üniversitesi olan Girne Üniversitesi birinci akademik yılına törenle giriyor…

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre , Kurucu Rektör Cemre Günsel Haskasap’ın girişimleriyle 2013 yılında YÖDAK ve YÖK tarafından onaylanarak kurulan ve kuruluşunun daha ilk yılında Uluslararası Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği, İslam Ülkeleri Üniversiteler Federasyonu, Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi gibi uluslararası kuruluşlara üyeliklerini gerçekleştiren Girne Üniversitesi, Birinci Akademik Yıl Açılış Töreni 20 Ekim 2014 tarihinde saat 10:00’da kardeş üniversite Yakın Doğu Üniversitesi’nin Büyük Kütüphane’sinde bulunan 4 numaralı salonda yapılacak ve tören açılış kokteyli ile sonlanacaktır.

KKTC’nin Denizcilik ve Havacılık Üzerine Kurulmuş İlk ve Tek Üniversitesi, Girne Üniversitesi 1. Akademik Yıl Açılış Töreni’ne Davetlisiniz

Açılışa, KKTC Cumhurbaşkanı Sn.Dr.Derviş Eroğlu, KKTC Ulaştırma Bakanı Sn.Hasan Taçoy, TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aydaş’ın ve birer konuşma ile katılacakları törende, açılış dersi YDÜ Mütevelli Heyet Başkanı Doç.Dr.İrfan Günsel tarafından verilecektir. Törene uluslararası denizcilik şirketi TRANSAS Genel Müdürü Vacula Vitally Türkiye Genel Müdürü Davut Sultani’in de katılmaları beklenmektedir 
 
 
 

Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi‘nde bulunan 135 bölüme yatay geçiş yapmak isteyen adaylar için son başvuru tarihi 20 Ekim 2014.

Yakın Doğu Üniversitesi yatay geçiş başvuruları devam ediyor. Bir başka yükseköğrenim kurumunda eğitimlerine devam eden ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan 135 bölümden herhangi birine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvurularını 20 Ekim 2014 tarihine kadar yapabilecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bağlı bölümlerle birlikte, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bağlı tüm bölümlere yatay geçiş ile 20 Ekim 2014 tarihine kadar öğrenci kabul edilecek.

Yatay Geçiş Başvuruları Devam Ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Yeter Tabur yaptığı açıklamada bir Yükseköğrenim kurumunda eğitim gören ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan 135 seçkin bölümden birinde kaliteli eğitim alarak eğitim hayatlarına devam etmek isteyen öğrencilerin Yakın Doğu Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmaları halinde öğrencilerin özel burs uygulamasından da yararlanabileceklerini ifade etti. Tüm yatay geçiş yapmayı düşünen öğrencilerin kayıtlı oldukları yüksek öğrenim kurumundaki akademik ve ekonomik haklarını Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki eğitimleri süresince aynen muhafaza edeceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tabur özel yatay geçiş koşulları ve Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki sosyal yaşam ve akademik hayat hakkında bilgi almaya davet etti. Tabur, yatay geçiş için öğrencilerin 20 Ekim 2014 tarihine kadar başvuru yaparak, Yakın Doğu Üniversitesi’ne geçiş yapabileceklerinin ifade etti.

Yatay geçiş koşulları ile özel burs imkanları hakkında detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 no’lu (dahili 211-213-215) telefondan ulaşılabilir. 
 
 
 

Dünya Doğal Afet Risklerinden Korunma Haftası

Dünya Doğal Afet Risklerinden Korunma Haftası

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun onayı ile 1989 yılından beri “Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü” 13 Ekim olarak kutlanmaktadır. Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’nin girişimi ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin ev sahipliğiyle Nasuh Mahruki,“Dünya doğal afet risklerinden korunma haftası” kapsamında 17 Ekim 2014 Cuma günü saat 09:30’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te konferans verecektir.

Ululslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne üye olan KKTC Üniversiteleri rektör ve temsilcilerinin yanısıra Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nın katılımıyla yapılacak konferansa tüm üniversitemiz davetlidir. 
 
 
 

Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

Yakın Doğu Enstitüsü “Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programında İlk Konuşmacı Fehmi Taştekin

- Fehmi Taştekin IŞİD ve Kaide’yi yorumluyor!

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü “Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programında ilk konuşmacı Fehmi Taştekin, Selefi Cihadizm bağlamında IŞİD ve Kaide’nin Kökleri ve Güncel Dinamiklerini anlatacak.

Yakın Doğu Üniversitesi,Kıbrıs (Near East University,Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek olan “Orta Doğu’da Din ve Siyaset” sertifika programı 18 Ekim’de Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00’da Fehmi Taştekin’in sunumuyla başlayacak. Ortadoğu ve özellikle yakın dönemde Suriye ve IŞİD hakkında araştırmalarıyla tanınan Radikal Gazetesi dış politika yazarı Fehmi Taştekin Selefi Cihadizmin şiddet kullanan temsilcileri olan Kaide ve IŞİD’i ortaya çıkaran dinamiklerin yanısıra bu iki hareketin güncel konumlanışlarını ve faaliyetlerini anlatacak.

Orta Doğu’da Din ve Siyaset sertifika programının açılış haftasının konuğu Türkiye’de dış politika yazarlığı ve özellikle Orta Doğu meseleleri üzerine akla gelen ilk isimlerden biri olan Fehim Taştekin olacak. Radikal Gazetesinde dış haberler müdürü ve köşe yazarı olarak görev yapan Fehim Taştekin, aynı zamanda IMC TV’de yayınlanan “Doğu Divanı” isimi programın yapımcısıdır. Ajans Kafkas’ın da kurucu editörü olan Taştekin Orta Doğu üzerine en kapsamlı internet portallarının başında gelen Washington merkezli Al-Monitor haber sitesinin köşe yazarlarından biridir. Televizyonda birçok tartışma programlarına konuşmacı olarak katılan ve fikirlerini paylaşayan Fehim Taştekin, Türk dış politikası, Orta Doğu, Kafkasya ve Avrupa Birliği konularında uzmanlaşmıştır.

Altı hafta sürecek olan kısa dönemli eğitim ve sertifika programına ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Boztemur, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Atacan, TOBB Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Şaban Kardaş, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Stratejik Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin, Araştırmacı Yazar Ruşen Çakır ve NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu konuşmacı olarak katılacaklar.

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programları ve programlara kayıt için kayıt hakkında daha detaylı bilgi www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir. 
 
 
 

Muhteşem TANGO Gösterisi

Muhteşem TANGO Gösterisi
Yer: YDÜ Cimnastik Salonu
Tarih: 18.10.2014
Saat: 16:30-17:30

YDÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Tango Kulübü 
 
 
 

Münhal/Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

Fakültemiz Grafik Tasarım ve Plastik Sanatlar Bölümleri için birer kişi burslu Araştırma Görevlisi alınacaktır. İlgililerinin dilekçe ile 28 Ekim Salı günü mesai bitimine Dekanlık sekreterliğine başvurmaları gerekmektedir.

Sınav Tarihi: 30 Ekim 2014, Saat:10:00 
 
 
 

Kardeş Üniversitemiz Girne Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni

Girne Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yıl Açılış Töreni 20 Ekim 2014, Pazartesi saat 10.00′da Kütüphane Salon-4′te gerçekleştirilecektir. Açılış Törenimizi onurlandırmanızı dileriz. 
 
 
 

Kampüste Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler İle Hayatınıza Renk Katın

Kampüste Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler İle Hayatınıza Renk Katın
Yer: YDÜ Eğitim Sarayı- Köprü Altı
Tarih: 15-16-17.10.2014
Saat: 09:00 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi