Duyurular

 
 
 

Yakın Doğu Enstitüsü ORTADOĞU’da DİN ve SİYASET’i Tartışmaya Devam Ediyor

Yakın Doğu Enstitüsü ORTADOĞU’da DİN ve SİYASET’i Tartışmaya Devam Ediyor

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından yürütülen Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika programı 1 Kasım Cumartesi günü Gazi Üniversitesi öğretim üyesi ve Stratejik Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Şahin.’i konuk ediyor. Konu Ortadoğu’da Din Görünümlü Ulusal Çıkar Savaşları Mı?

Yer: YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4
Tarih: 01.11.2014
Saat: 10:00 
 
 
 

Tango Kursu Kayıtları Başlamıştır

Tango Kursu Kayıtları Başlamıştır

Tango öğrenmek için Arjantine gitmeye gerek yok. YDÜ, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığında YDÜ Tango Kulübüne kayıt yaptırabilirsiniz…

YDÜ Tango Çalışma Programı
Bizi Takip Edin
Gün Salı 18:30-19:30 ve Perşembe 18:00-19:00
Yer YDÜ Fitness Salonu
Seviye Başlangıç-Orta Seviye
Kayıt Başvuru Yrd.Doç.Dr. Ali DENKER 0533 860 73 43 
 
 
 

Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı Başlıyor

Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı Başlıyor

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından iki yıldır aralıksız gerçekleştirilen medya çalıştayı etkinliklerinin üçüncü yılı, 30 Ekim Perşembe günü Anton Lukash ve Mustafa Ersenal’in yürüttüğü “Filmde Görsel Efekt” çalıştayı ile başladı. Yoğun ve kaliteli bir çalıştay programı hazırlanan 3. Uluslararası Medya Çalıştayı’nın ikincisi de 3-5 Kasım tarihleri arasında “Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı” başlığıyla yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine alanında uzman kişilerin yönetimindeki çalıştaylarda uygulamalı çalışmalar yapabilme imkanı sağlayan medya çalıştayları ile, bugüne kadar Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo-TV ve Sinema ile Görsel İletişim ve Tasarım bölümlerine yönelik birçok etkinliğe imza atıldı. 3. Uluslararası Medya Çalıştayı’nın ikinci etkinliği ise Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan “Yönlendirme ve İşaret Tasarımı” başlığını taşıyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan YDÜ İletişim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu şunları söyledi: “Geniş bir yelpaze niteliğindeki alanları ile görsel iletişimin en az ilgi gören, ancak insanların günlük yaşamlarında en çok karşılaştıkları tasarım alanlarından birisi olan yönlendirme-bilgilendirme tasarımı ile 3. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamına aldık. Amacımız, öğrencilerimizin derslerde öğrenim gördükleri proje konularıyla ilgili olarak hayatın içinden gerçek projelerle pratik çözümleme yöntemlerini göstermektir. Aynı zamanda alanında uzman akademisyenleri ve profesyonelleri öğrencilerle buluşturmak hedeflenmiştir.

Doç. Dr. Gökçe K-Şekeroğlu, “Yönlendirme ve İşaret Tasarımı çalıştayına kendini bu alanda geliştirmek isteyen tüm öğrencileri ve tasarımcıları davet ediyoruz” diye ekledi.

Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı’nı yürütecek olan YDÜ İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Fuat Boğaç Evren, çalıştayla ilgili; “Kökeni yüzyıllar öncesine dayanan yönlendirme-bilgilendirme tasarımı başlıklı çalıştayda yönlendirme tasarımını, yönlendirme tasarımının önemli bir parçası olan piktogramı ve bu alanda yapılmış önemli tasarımları konuşacağız. Sonrasında ise katılımcıların yarattığı tasarımlar, YDÜ İletişim Fakültesi binasının bir parçası olarak yerlerini alacaklar” dedi.

Katılımın herkese açık olduğu Yönlendirme ve İşaret Tasarımı Çalıştayı, 3 Kasım 2014 Pazartesi günü saat 10:00’da Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Grafik Laboratuvarı’nda başlayacak. Üç gün sürecek çalıştayın sonunda, katılımcıların ürettiği tasarımlar YDÜ İletişim Fakültesi’nin yönlendirme tasarımı olarak kullanılacak. 
 
 
 

Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar Semineri Yapılıyor

Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar Semineri Yapılıyor

“Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar” eğitim semineri Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ev sahipliğinde 02 Kasım 2014, Pazar gün gerçekleştiriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University,Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ev sahipliğinde 02 Kasım’da gerçekleştirilecek“Kronik Böbrek Hastalığı ve Güncel Yaklaşımlar” eğitim seminerine kronik böbrek hastalığı ve kronik böbrek hastalığından korunma konusunda uzman konuşmacıların katılacağı bildirildi.

Dr. Erkmen; kronik böbrek hastalığından korunma halk sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir…

Açıklamada, KKTC’de böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hasta sayısının ikiyüz civarında olduğuna dikkat çeken YDÜ Hastanesi Başhekimi Dr. Sevim Erkmen’in “kronik böbrek hastalığından korunma halk sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir. Böbrek hastalarının hastalığın ilerleyen safhalarında böbrek nakline ihtiyaç duydukları da düşünüldüğünde kamuoyunun doğru bilinçlendirilmesi son derece önemlidir” dediği belirtildi.

Kronik böbrek hastalığında yaşanan gelişmeler ve güncel yaklaşımlar anlatılacak…

Eğitim seminerinin, kronik böbrek hastalığı ve kronik böbrek hastalığında yaşanan gelişmeler ile güncel yaklaşımların bilinir kılınmasına yönelik olarak gerçekleştirileceğini anlatan Dr. Sevim Erkmen, eğitim seminerine, Prof. Dr. Alp Gürkan, Prof. Dr. Dede Şit ile Doç. Dr. Hasan Kayabaşı’nın konuşmacı olarak katılacağını söyledi.

Bütün kronik böbrek hastalarımız ile ailelerini bekliyoruz…

Seminerin 02 Kasım, 2014 – Pazar gün (13:00-16:00) YDÜ Hastanesi 101 numaralı toplantı salonunda gerçekleşeceğine yer verilen açıklamada, Dr. Sevim Erkmen “ülkemizdeki bütün kronik böbrek hastalarımız ile aileleri başta olmak üzere konuya ilgi duyan herkesi eğitim seminerimize bekliyoruz” dediği vurgulandı. Açıklamada son olarak seminerin halka açık ve ücretsiz olarak yapılacağı da bildirildi. 
 
 
 

YDÜ İletişim Fakültesi’nde “Filmde Görsel Efekt” Çalıştayı

YDÜ İletişim Fakültesi’nde “Filmde Görsel Efekt” Çalıştayı

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, iki yıldır uluslararası niteliği ile dikkat çeken 3. Medya Çalıştayı kapsamında “Filmde Görsel Efekt” başlıklı çalışmaya ev sahipliği yapacak. YDÜ TV stüdyolarında 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek çalıştay, tv ve sinema sektöründe yer almayı planlayan öğrenciler için önemli kapılar açacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Sinema-TV alanında uluslararası projelerde yer almış Anton Lukash ve Mustafa Ersenal’in yürüteceği üç günlük çalıştay süresince filmlerde kullanılan görsel efektler konusu irdelenerek her bir öğrencinin uygulamalı proje yapması sağlanacak. Çalıştayla ilgili bilgi veren Dekan Vekili Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu “İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan Radyo Televizyon ve Sinema, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü ile Film Yapım Teknikleri Bölümü öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek olan çalıştay ilgi duyan diğer bölüm öğrencilerinin katılımına da açık olacak. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında planlanan tüm etkinlikler, özellikle İletişim Fakültesi öğrencilerinin alanlarında yetkin ulusal ve uluslararası sanatçı, yönetmen, oyuncu, kameraman, gazeteci ve halkla ilişkiler uzmanıyla bire bir çalışma olanağı bularak proje üretmeleri açısından oldukça önem taşımaktadır” dedi.

3. Uluslararası Medya Çalıştayı kapsamında düzenlenen ve üç gün sürecek olan “Filmde Görsel Efekt” çalıştayının ilk günü konuyla ilgili yapılacak sunumun ardından, yaratıcı fikir paylaşımları gerçekleştirilerek projeler belirlenecek. İkinci gün, belirlenen senaryo doğrultusunda YDÜ TV Stüdyosunda özel ışıklar ve yeşil perde önünde kamera çekimleri gerçekleştirilecek. Stüdyo çalışmasının üçüncü gününde ise, görüntülerin bilgisayara aktarımı ve filmin özel efekt montajları yapılarak final aşamasına gelinecek. Anton Lukash projenin çekim aşamasını yönlendirirken, eş zamanlı olarak Mustafa Ersenal de öğrencilerle görsel efekt uygulaması sürecini uygulamalı olarak paylaşacak.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi YDÜ TV stüdyolarında gerçekleştirilecek çalıştayın, 30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında saat 9:30-15:00 saatleri arasında yürütüleceği bildirildi.

Anton Lukash kimdir?

Moskova’da doğan Lukash, önce bilim alanında Moskova Fizik Mühendisliği Üniversitesi’nde nükleer fizik okudu (1997 – 2000). Daha sonra dünyanın en eski ve en iyi film okullarından birisi olarak kabul gören VGIK’te eğitim gördü. On yıldan fazla bir süredir film endüstrisinde iş tecrübesi bulunuyor. Moskova’da kendi fotoğraf stüdyosu ve laboratuvarı açarak, film yapımı, sinematografi ve fotoğrafçılık alanlarında ciddi bir alt yapı oluşturdu. Filmleri Amerika ve Avrupa film festivallerinde ödüller kazandı. İçinde Lee Frost’un “The A-Z of Creative Photography” adlı kitabı dâhil birçok fotoğraf rehberini İngilizce’den Rusça’ya çevirdi. Rusya’nın en başarılı görüntü yönetmenleriyle çalışarak, modern sinemayı, fotoğraf ekipmanlarını ve teknolojilerini uygulamalı olarak öğrendi.

Mustafa Ersenal kimdir?

1987 doğumlu olan Ersenal, lisans öğrenimini 2011 yılında University of Nicosia’da İletişim üzerine tamamladıktan sonra 2012 yılında University of Central Lancashire’da Art in Film Production üzerine yüksek lisansını yaptı. Birçok ulusal ve uluslararası başarılı film projelerine imza atan Ersenal, 2014-2015 Güz Dönemi’nden itibaren Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yarı zamanlı olarak ders vermektedir. 
 
 
 

Yakın Doğu Enstitüsü’nde “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” Tartışılacak

Yakın Doğu Enstitüsü’nde “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” Tartışılacak

Yakın Doğu Enstitüsü “Ortadoğu’da Din Ve Siyaset” Sertifika Programında Bu Haftanın Konuşmacısı Prof.Dr. Fulya Atacan Olacak

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen “Ortadoğu’da Din ve Siyaset” Sertifika Programının ikinci haftasında “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” tartışılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya gore, Sertifika Programının ikinci haftasında Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Atacan Mısır’ın siyasi ve sosyo-ekonomik yapılanması içinde Müslüman kardeşlerin tarihsel arkaplanını, yerini, yükselişini ve dönüşümünü anlatacak. Prof. Dr. Atacan 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1984 yılında yüksek eğitimini yaptı. “Sosyal Değişme ve Tarikat, Cerrahi Tarikat” başlıklı tez çalışmasıyla 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora çalışmalarını tamamladı. University of Utrecht, University of Bergen, University of Louvain la Neuve gibi Avrupa’nın farklı üniversitelerinde çeşitli akademik görevlerde bulunan ve halen Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Fulya Atacan Mısır tarihi ve siyasi yapısı üzerine Türkiye’de en saygın uzmanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Toplamda altı hafta sürecek ve ikinci ders haftasının 25 Ekim’de Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00’da başlayacak olan “Orta Doğu’da Din ve Siyaset” sertifika programı ve diğer kısa dönemli eğitim programları hakkında bilgi ve programlara kayıt için www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook beğeni sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir. 
 
 
 

YDE’den Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

YDE’den Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından yürütülen Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika programı 25 Ekim Cumartesi günü Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fulya Atacan’ın “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” başlıklı konuşmasıyla devam edecek.

Yer: YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4
Tarih: 25.10.2014
Saat: 10:00 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

2013-2014 Eğitim-Öğretim Döneninde Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından başlatılan Mesnevi seminerleri bu yıl da devam edecek. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezai KÜÇÜK’ün sunumuyla gerçekleşen seminerler,15 günde bir yapılacak seminerin ilki 27.10.2014 tarihinde İlahiyat Fakültesi Turuncu salonda 12:30 – 14:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

Mesnevi seminerlerine Mevlana’nın Mesnevi’sinden beyitler okunarak şerhleri yapılacak. 
 
 
 

YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Dil Eğitimi Programları Başlıyor

YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Dil Eğitimi Programları Başlıyor

Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Fen Edebiyat Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen dil kursları kayıtları 3 Kasım 2014 Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

Kurslar ile ilgili detaylı bilgi için:

E-mail: nei@neu.edu.tr

Tel: 0392 675 10 91

Gsm: 0533 829 9736 
 
 
 

TANGO Kayıtları Devam Etmektedir

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı” bünyesinde Tutkunun, aşkın dansı TANGO’nun başlangıç ve orta seviyesi kayıtları devam etmektedir.

YDÜ Tango Çalışma Programı
Bizi Takip Edin
Gün Salı 18:30-19:30 ve Perşembe 18:00-19:00
Yer Fitness 2. Kat 2. Nolu Salon
Seviye Başlangıç-Orta Seviye
kayıt başvuru Yrd.Doç.Dr. Ali DENKER 0533 860 73 43 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi