Duyurular

 
 
 

İletişim Fakültesi Akademik Personel Münhal Duyurusu

İletişim Fakültesi Akademik Personel Münhal Duyurusu 
 
 
 

Türk Dış Politikası Sertifika Programı’nda Son Hafta

Türk Dış Politikası Sertifika Programı’nda Son Hafta

Türk Dış Politikası Sertifika Programı 30 Mayıs Cumartesi günü saat 10:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon-3’de Prof.Dr. Kudret Özersay’ın konferansıyla devam ediyor. Kudret Özersay, Annan Planı’ndan bugüne Kıbrıs konusuyla ilgili gelişmeleri aktarıp katılımcıların sorularını cevaplayacaktır. 
 
 
 

Gülücük Hesap”Bir Gülücük Herşeye Değer”

Gülücük Hesap”Bir Gülücük Herşeye Değer” 
 
 
 

Yakın Doğu Universitesi Centre of Excellence Yönetim Kurulu Kararı

Sayın Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üye ve Elemanları,

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence yönetim kurulu kararı gereğince 2 Haziran 2015 Pazartesi günü saat 17:00′ ye kadar tüm akademik personelin “Google Scholar’da yoksa “account” açmaları varsa da “update” etmeleri önemle ve ivedilikle rica olunur.

Saygılarımla,

Prof.Dr. Nedime SERAKINCI
Centre of Excellence Başkanı 
 
 
 

Yakın Doğu Koleji  Giriş Sınavı 30 Mayıs’ta Yapılıyor

10 Öğrenciye Dr. Suat İ. Günsel Bursu, 50 Öğrenciye Tam, Yarım, Çeyrek Burs İmkanı…

Deneyimli öğretmen kadrosu ve teknolojik anlamda donanımlı altyapısı, iPad destekli eğitimi, dil eğitimi ve uluslararası dil sınavlarındaki üstün başarıları ile adından söz ettiren Yakın Doğu Koleji 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Giriş Sınavı 30 Mayıs 2015 tarihinde Yakın Doğu Koleji’nde çift oturum halinde gerçekleştiriliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İki oturum halinde gerçekleştirilecek Giriş Sınavı’nın birinci oturumunda Matematik, Fen ve Teknoloji ve Sosyal Bilgiler alanlarında, ikinci oturumda ise Türkçe ve İngilizce dallarında sorular sorulacak olan Giriş Sınavı’nda, öğrenciler aldıkları puanlara göre burslar almaya hak kazanacak.

Yakın Doğu Koleji  Giriş Sınavı 30 Mayıs’ta Yapılıyor

Dr. Suat Günsel Bursu Almaya Hak Kazanan 10 Öğrenci Eğitim Ücreti Ödemeyecek ve Her Ay Maaş Alacak…

Başarılı öğrencileri ödüllendirmek, başarıyı teşvik amacı ile verilen Dr. Suat İ. Günsel Bursları, bu yıl derece giren ilk 10 öğrenciye verilecek. Dr. Suat İ. Günsel Bursu almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim hayatları süresince herhangi bir eğitim harcı ödemezken, yılda 9 ay boyunca 400 TL maaş da alacaklardır.

50 Öğrenciye Çeşitli Burs İmkanları…

Yakın Doğu Koleji Giriş Sınavı’nda dereceye giren öğrencilere Dr. Suat İ. Günsel Bursu yanı sıra çeşitli burslar da verilecektir. Giriş Sınavı sonuçlarına göre 10 öğrenciye Tam Eğitim Bursu, 20 öğrenciye Yarım Eğitim Bursu ve 20 öğrenciye de Çeyrek Eğitim Bursu verilecek.

Başarılı öğrencileri eğitim bursu ile desteklemenin bir Yakın Doğu geleneği olduğuna değinen Yakın Doğu Koleji Müdürü Işılay Arkan, Yakın Doğu Koleji’nin başarılı öğrencilerine yenilerinin katılımını heyecanla beklediklerini belirtti. Kolej’in sunduğu imkanlarla geleceğe güvenle ve donanımlı şekilde hazırlanan öğrencilerin ailelerine destek olmanın kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Arkan, sınavların hem öğrencileri tatlı bir rekabet ile çalışmaya yönlendirdiğini hem de kazandıkları burslarla başarılarının meyvelerini daha küçük yaşta tatmalarını sağladıklarını ifade etti. Bursların çeşitliliğine ve sayıca fazla öğrencinin yararlanmasını sağladıklarına değinen Arkan, tüm imkanlarını geleceği inşa edecek gençler için kullandıklarını vurguladı. Işılay Arıkan bu yıl 10 öğrenciye verilecek olan Dr. Suat İ. Günsel bursunu almaya hak kazanan öğrencilerin eğitim ücreti ödemeyeceğini, her öğrenciye de eğitim hayatları boyunca yılda 9 ay boyunca maaş verileceğini açıkladı.

Yakın Doğu Koleji  Giriş Sınavı 30 Mayıs’ta Yapılıyor

Yakın Doğu Koleji Giriş Sınavı, Dr. Suat İ. Günsel Bursu, “Tam, Yarım ve Çeyrek Eğitim Bursları” hakkında detaylı bilgi almak isteyenler nec.k12.tr veya 223 64 64 (dahili 161,351,355) no’lu telefondan alabilirler. 
 
 
 

Hamile Pilatesi Destekli Doğuma Hazırlık Eğitimleri Devam Ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından düzenlenen Ücretsiz Hamile Pilatesi Destekli Doğuma Hazırlık Eğitimleri devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Mart ayından itibaren büyük bir ilgi gören programı ilk tamamlayan hamilelere sağlıklı bir doğum yolunda ilk adımlarını attıkları için katılım sertifikaları verildi.

Program Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümde Öğretim elemanı, Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Doktora öğrencisi ve aynı zamanda Uluslararası Hamile pilatesi sertifikalı Uzm.Hem. Dilek Sarpkaya tarafından yürütülüyor.

Hamile Pilatesi Destekli Doğuma Hazırlık Eğitimleri Devam Ediyor

Günümüzde Dünyada ve Türkiye’de doğum öncesi eğitim sınıflarında birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu sınıflarda belirli bir yöntem kullanımının yanında farklı birçok yöntem bir arada da kullanılabilmektedir. Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez 2013 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurslar şeklinde başlayan Doğuma Hazırlık Eğitimleri, şimdi de doktora tez çalışması kapsamında sınıflar halinde yürütülmektedir. Yakın Doğu Üniversitesinde düzenlenen doğuma hazırlık sınıfları korkusuz doğum felsefesinden esinlenerek oluşturulmuş eğitim programı ve hamile pilatesini kapsamaktadır. Yapılan çalışmalarda, doğuma hazırlık sınıfları ve hamilelikte yapılan fiziksel egzersizlerin doğum korkusu ve doğum sonuçlarına olumlu etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Doktora tez çalışması kapsamında düzenlenen bu program, 18-35 yaş aralığında, birinci gebeliğinde olan, 28-32. Gebelik haftaları arasında olan, çoğul gebeliği ve herhangi bir gebelik sorunu ile sistemik hastalığı olmayan hamileler için geçerlidir. Kriterlere uygun hamileler ile 4-8 kişilik sınıflar oluşturulmakta ve hamilelerin görüşleri göz önünde bulundurularak haftanın 2 günü ikişer saatten (1 saat eğitim, 45 dakika pilates, 15 dakika solunum ve nefes çalışması) olmak üzere 8 hafta süresince bu program yürütülmektedir. Ayrıca kriterlere uygun olan ve gebelik haftası küçük olan hamileler şimdiden kayıt yaptırabilirler. Programı tamamlayan hamilelere eğitim kitapçığı verilip kadınlara doğum sonu hastane ziyareti yapılıp ücretsiz emzirme danışmanlığı yapılmaktadır.

Haziran ayında 4. Grup programa başlayacak olup 5. ve 6. Gruplar için kayıtlar devam etmektedir. Ayrıntılı bilgiye cyprusdilek@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence’den Duyurulur

Sayın Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üye ve Elemanları,

Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence yönetim kurulu üyeleri aşağıdaki üyelerden oluşmaktadır bilgilerinize rica olunur.

Saygılarımla,

Prof.Dr. Nedime Serakıncı,

Centre of Excellence Baskanı

Centre of Excellence Yönetim Kurulu

1. Tıp Fakültesi:
Prof.Dr. Nedime SERAKINCI
Başkan

Üyeler:

2. Mühendislik Fakültesi:
Doç.Dr. Terin ADALI

3. Atatürk Eğitim Fakültesi:
Doç.Dr. Ahmet GÜNEYLİ

4. Eczacılık Fakültesi:
Doç.Dr. Dudu Özkum YAVUZ

5. Diş Hekimliği Fakültesi:
Doç.Dr. Gökçe MERİÇ

6. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:
Doç.Dr. Şerife Z. EYÜPOĞLU

7. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi:
Elif ATAMAZ DAUT

8. Mimarlık Fakültesi:
Doç.Dr. Salih GÜCEL

9. İletişim Fakültesi:
Hakan KARAHASAN

10. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:
Doç.Dr. Ulaş Yavuz

11. Sağlık Bilimleri Fakültesi:
Yrd.Doç.Dr. Aslı Emine ÖZEN

12. Tıp Fakültesi:
Doç.Dr. Arzu BABAYİĞİT

13. Sahne Sanatları Fakültesi:
Prof.Dr. Cavanşir Guliyev

14. Hukuk Fakültesi:
Yrd.Doç.Dr. Volkan Günel

15. Fen Edebiyat Fakültesi:
Doç.Dr. Evren HINCAL

16. Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu:
Doç.Dr. Tülen SANER

17. Veteriner Fakültesi:
Prof.Dr. Vedat SAĞMANLIGİL

18. İlahiyat Fakültesi:
Prof.Dr. Mehmet Mahfuz SÖYLENEZ

19. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Yrd.Doç.Dr. Aslı AYKAÇ 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi Su Perileri Yine Büyüleyecek

Yakın Doğu Üniversitesi Su Perileri Yine Büyüleyecek

Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde 6.sı gerçekleştirilecek olan Su Balesi Gösterisi 29 Mayıs 2015 Cuma akşamı YDÜ Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu’nda saat 20:00‘de yapılıyor. Su Balesi eğitmeni Deniz Aker eşliğinde yapılacak olan gösteride Eda Yenen, İdil Alemdar, Sevim Yıkılmaz, İzel Alemdar, Talya Çufoğlu, Defne Özsergen, Pınar Osmancık, Gülsu Uzun, Sevimcan Baranhan, Yeliz Kuset yer alacaktır. Bu görülmeye değer gösteriye tüm halk davetli olup giriş ücretsiz olacaktır. 
 
 
 

Doğru Oyuncak Seçiminin Çocuk Gelişimindeki Etkisi 
 
 
 

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

Yakın Doğu Üniversitesi ile ülkemizin ilk Denizcilik ve Havacılık Üniversitesi Girne Üniversitesi 2015-2016 öğretim yılı “Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınav’ı ” 6 Haziran 2015 tarihinde saat 09.00’da Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde tek oturum halinde gerçekleştiriliyor.

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC liselerinden mezun veya bu yıl mezun olacak olan KKTC vatandaşı öğrenciler Öğrenci Yerleştirme ve Burs sıralama sınavında Yakın Doğu Üniversitesinde bulunan 15 Fakülte, 2 Yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulunda bulunan 160 lisans ve ön lisans programı ile Girne Üniversitesi’nde bulunan 4 Fakülte, 1 Yüksekokul ve 1 Meslek Yüksekokuluna bağlı 15 bölümü öğrenciler tercih etme ve yerleştirme hakkına sahip olacaklardır. Sınava katılacak olan öğrencilerin en geç 5 Haziran 2015 tarihine kadar Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü Kayıt-Kabul merkezinde sınav kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Sınava katılacak adaylar hem Yakın Doğu Üniversitesi hem de Girne Üniversitesi için üçer bölüm tercihi yapabileceklerdir. Sınav sonucuna göre öğrenciler tercih yaptıkları her iki Üniversite’nin bölümlerinden birine sınav sonucuna göre yerleştirileceklerdir.

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

Kolejlerden mezun olan veya olacak olan öğrenciler, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi’nin tüm bölümlerine belirlenen kontenjanlar çerçevesinde GCE A’Level, GCE AS Level, IGCSE-GCSE O’Level, SAT, ACT, sınav sonuç belgeleri ile de kayıt hakkı elde edebileceklerdir.

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

Ticaret Lisesi, Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi çıkışlı öğrenciler Yakın Doğu Üniversitesi ön lisans ve ilgili lisans programlarına sınavsız geçiş hakkına sahiptirler. İlgili adayların ön kayıt işlemlerini 5 Haziran 2015 tarihine kadar tamamlamaları gerekmektedir.

YDÜ ve Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı 6 Haziran’da

Sınav başvurusu için KKTC kimlik kartı fotokopisi, 1 adet vesikalık resim, 50 TL sınav harcı ile Öğrenci İşleri Kayıt-Kabul Müdürlüğüne başvurmaları veya Liselerde kurulacak olan kayıt stantlarında kayıtlarını yapabilirler.Yakın Doğu Üniversitesi ile Girne Üniversitesi Öğrenci Yerleştirme ve Burs Sıralama Sınavı’na başvuracak adaylar 2236464 no’lu (dahili:215-403-377) no’lu telefondan veya www.neu.edu.tr ile www.girne.edu.tr web sitelerinden detaylı bilgi alabilirler. 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi