Duyurular

 
 
 

YDÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, Çağımızın En Sık Rastlanılan Hastalıklarından Olan Astım ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, çağımızın en sık rastlanılan hastalıklarından olan astım ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Astımın hava yollarında kronik inflamasyon ve aşırı duyarlılığın sebep olduğu değişken bir hava yolu darlığı hastalığı olduğunu belirten Dr. Tülücü, astımın oluşumunda genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığına değindi. Astımın ataklar halinde seyrettiğini ve bu atakların özellikle gece yarısı veya sabaha karşı hışıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışıklık ve öksürüğe yol açtığını anlatarak, tedaviyle veya tedavisiz kendiliğinden düzeldiğini aktardı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, Astım tanısı koymada şikayetlerin karakterine ait öykünün en önemli basamağı oluşturduğunu, şikayetler değişkenlik gösterdiğinden doktora başvuru esnasında muayene, akciğer filmi, kan tahlilleri, solunum fonksiyon testleri tamamen normal olabileceğini söyledi. Tanı koydurucu bir tetkik olmadığını, ancak diğer tanıları dışlamak veya hastalığın seyrini takip etmek için yapılması gerektiğini aktaran Dr. Tülücü, ayrıca alerjen kaynaklı tetikleyici düşünüldüğünde alerjik deri testleri yapılabileceğini vurguladı. Astımda alerjinin önemli rol aldığını ancak tüm astımlılarının alerjik olmadığına değindi.

İlaçsız tam kontrol sağlamak mümkün

Hastalığın seyrinin hastaya göre değişkenlik gösterdiğine değinen Dr. Tülücü, astımın ömür boyu devam eden bir hastalık olduğunu, ancak bunun hastanın ömür boyu ilaç kullanacağı anlamına gelmediğini aktardı. Alınacak koruma önlemleri ile ilaçsız tam kontrol sağlamanın mümkün olabildiğini anlattı. Tetikleyici olarak adlandırılan bazı çevresel alerjenlerle karşılaşma hastalığın seyrini kötüleştirebileceğini sözlerine ekledi. Ve bunların; Polenler, ev tozu akarları, küf mantarı sporları, hayvan tüyleri, hamamböceği, ev içi ve ev dışı hava kirliliği özellikle sigara dumanı, metal veya odun tozları, kimyasal gazlar, temizlik ürünleri, soğuk hava, bazı besinler, bazı ilaçlar gibi çevresel etmenler yanında egzersiz, stres ve duygusal durum değişiklikleri, kahkaha ile gülmek hıçkırarak ağlamak, gastroözofagiyal reflü, solunum yolu enfeksiyonları, uygun tedavi edilmeyen alerjik rinit sinüzitler gibi kişisel etmenlerin astımın seyrini kötüleştirdiğini aktardı.

YDÜ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, Çağımızın En Sık Rastlanılan Hastalıklarından Olan Astım ile İlgili Açıklamalarda Bulundu

Tetikleyicilere karşı önlem alınmalı

Ev tozu akarlarının nemli sıcak ortamları sevdiği ve insanların deri döküntüsüyle beslendiğini vurgulayan Tülücü evin sık havalandırılması, nem oranının %40 altında olması, temizliğin güçlü elektrik süpürge ile yapılması ve bu esnada maske takılması, yatak kılıflarının haftada bir 60 derece üzeri sıcaklıkta yıkanması, mümkünse ütülenerek kullanılması gerektiğini vurguladı.Polen alerjisi olan kişileri Şubat –Temmuz aylarında daha tedbirli olmaya çağıran Dr Tülücü güneş doğma ve batma zamanlarında polenin havada daha yoğun olduğunu söylerek bu esnada açık havaya çıkmamaya, gerekli ise maske gözlük kullanmaya,eve gelindiğinde duş alma,elbise değiştirme ve bu saatlerde pencereleri kapalı tutmaya, evlerde polen filtreli klima kullanılmasınına dikkat çekti.

Astım maliyetli bir hastalık, tedavisi şart

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Fadime Tülücü, astım tedavisinin maliyetli bir hastalık olduğunu, ancak hastalığın tedavi edilmemesi durumunda atak sıklığı, şiddeti, hastane yatışı, işgücü kaybının artacağını ve maliyetinin hem hasta hem toplum açısından daha yüksek olacağını vurguladı. Dr. Tülücü, astım tedavisinde direk solunum yollarına uygulanan düşük dozda yüksek etki sağlayacak inhaler ilaçların kullanıldığını, sistemik yan etkilerinden dolayı zorunlu olmadıkça yutulan ya da damardan ilaç tercih edilmediğini belirtti. Astım tedavisinde iki grup ilaç kullanıldığını aktaran Dr. Tülücü, birinci grubun antiinflamatuar ilaçlar olup havayollarında astım belirtilerini oluşturan mekanizmaya etki ederek uzun dönemde kontrol edici etki yaptığını belirtti. Diğer grubun ise havayollarındaki kasları gevşeterek genişleten ve çabuk düzelme sağlayan ilaçlar olduğunu aktardı. Dr. Tülücü, alerjik astımlı hastaların bir kısmında ilaç tedavisi ve korunma yöntemlerinin yeterli olmadığını, ek olarak aşı tedavisinin (immünoterapi) gerekli olabileceğini vurguladı.

Hastalığı kontrol edebilme çok önemli

Her hastanın kendine özel bir tedavi planı bulunduğunu ve bu planın dönem dönem değiştiğini aktaran Dr. Fadime Tülücü, astımlı hastaların etkili bir şekilde tedavi edilebilmeleri için hastaya ya da hasta çocuksa ailesine mutlaka eğitim verilmesi gerektiğine değindi. Eğitimde; hastalığın özellikleri, kullanılacak tedavi yöntemi, inhaler cihaz ve pefmetre kullanımı, astım kontrolünü güçleştiren faktörlerden nasıl uzak kalınacağı ve tedavilerinde değişiklik yapılmasını gerektirecek belirtiler öğretildiğine değinen Dr. Tülücü, hastanın doktor rehberliğinde, doğru ilaç kullanmayı, tetikleyicilerden uzak durmayı, hastalığın belirtilerini izlemeyi, ne zaman ne ilaç ekleyip çıkaracağını ne zaman doktora başvuracağını yani kısaca hastalığını kontrol edebilme becerisi kazanmasının önemli olduğunu vurguladı. Dr. Fadime Tülücü “Böylelikle astımın tedavisinde başarı oranını artacak ve tedavi maliyeti düşecektir” diyerek hastalıkta eğitimin önemine vurgu yaptı. 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi Akademik Personel Münhal Duyurusu

Mühendislik Fakültesi Akademik Personel Münhal Duyurusu 
 
 
 

Münhal: Pazarlama Müdürü Alımı

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesine tam zamanlı Pazarlama Müdürü alınacaktır. Başvuruların Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnsan Kaynakları birimine şahsen yapılması gerekmektedir. 
 
 
 

Münhal: Yarı Zamanlı Personel Alımı

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi çağrı merkezinde yarı zamanlı çalıştırılmak üzere diksiyonu düzgün öğrenciler alınacaktır. Başvuruların Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi İnsan Kaynakları birimine şahsen yapılması gerekmektedir. 
 
 
 

Film Yapım Teknikleri Başvuruları Başladı 
 
 
 

Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün Diş Hekimliği Fakültesi Tarafından Açılan Doktora Programlarına Başvuru Tarihi

Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün Diş Hekimliği Fakültesi tarafından açılan doktora programlarına, 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde alınacak öğrenciler için, programlar, programlara kabul edilebilecek öğrenci sayısı, başvuru tarihi, mülakat sınavı tarihi, saati ve yeri aşağıda belirtilmiştir.

Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Doktora Programının Adı Kontenjan Sayısı
Restoratif Diş Tedavisi 2
Pedodonti 1
Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi 1
Protetik Diş Tedavisi 2
Son Başvuru tarihi: 10.09.2014
Mülakat sınavı tarihi: 15.09.2014
Sınav Saati: 14:00
Sınav Yeri: Diş Hekimliği Fakültesi 
 
 
 

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Öğrenci Projeleri Sergisi

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Öğrenci Projeleri Sergisi

YDÜ İletişim Fakültesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin dönem boyunca yaptıkları sanat ve tasarım çalışmaları sanatseverle buluşacak. 10 Temmuz 2014 Perşembe günü saat 10:00’da YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirilecek mezuniyet töreninin ardından açılışı yapılacak sergide 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin çalışmaları sergilenecektir.

Tüm sanatseverler serginin açılış kokteyline davetlidir. 
 
 
 

Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Töreni

Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Töreni
Yer: YDÜ AKKM
Tarih: 10.07.2014
Saat: 11:00 
 
 
 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Mezuniyet Töreni

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Mezuniyet Töreni
Yer: YDÜ Kütüphane Salon 4
Tarih: 09.07.2014
Saat: 14:00 
 
 
 

Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni

Sağlık Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni
Yer: YDÜ AKKM
Tarih: 09.07.2014
Saat: 10:00 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi