Duyurular

 
 
 

Yakın Doğu Enstitüsü’nde “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” Tartışılacak

Yakın Doğu Enstitüsü’nde “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” Tartışılacak

Yakın Doğu Enstitüsü “Ortadoğu’da Din Ve Siyaset” Sertifika Programında Bu Haftanın Konuşmacısı Prof.Dr. Fulya Atacan Olacak

Yakın Doğu Üniversitesi, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen “Ortadoğu’da Din ve Siyaset” Sertifika Programının ikinci haftasında “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” tartışılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya gore, Sertifika Programının ikinci haftasında Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fulya Atacan Mısır’ın siyasi ve sosyo-ekonomik yapılanması içinde Müslüman kardeşlerin tarihsel arkaplanını, yerini, yükselişini ve dönüşümünü anlatacak. Prof. Dr. Atacan 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1984 yılında yüksek eğitimini yaptı. “Sosyal Değişme ve Tarikat, Cerrahi Tarikat” başlıklı tez çalışmasıyla 1989 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora çalışmalarını tamamladı. University of Utrecht, University of Bergen, University of Louvain la Neuve gibi Avrupa’nın farklı üniversitelerinde çeşitli akademik görevlerde bulunan ve halen Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Fulya Atacan Mısır tarihi ve siyasi yapısı üzerine Türkiye’de en saygın uzmanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Toplamda altı hafta sürecek ve ikinci ders haftasının 25 Ekim’de Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 4’te saat 10.00’da başlayacak olan “Orta Doğu’da Din ve Siyaset” sertifika programı ve diğer kısa dönemli eğitim programları hakkında bilgi ve programlara kayıt için www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook beğeni sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan alınabilir. 
 
 
 

YDE’den Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

YDE’den Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika Programı

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından yürütülen Ortadoğu’da Din ve Siyaset Sertifika programı 25 Ekim Cumartesi günü Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fulya Atacan’ın “Mısır’da Müslüman Kardeşler ve Siyaset” başlıklı konuşmasıyla devam edecek.

Yer: YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4
Tarih: 25.10.2014
Saat: 10:00 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

2013-2014 Eğitim-Öğretim Döneninde Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından başlatılan Mesnevi seminerleri bu yıl da devam edecek. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezai KÜÇÜK’ün sunumuyla gerçekleşen seminerler,15 günde bir yapılacak seminerin ilki 27.10.2014 tarihinde İlahiyat Fakültesi Turuncu salonda 12:30 – 14:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Mesnevi Seminerleri Başlıyor

Mesnevi seminerlerine Mevlana’nın Mesnevi’sinden beyitler okunarak şerhleri yapılacak. 
 
 
 

YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Dil Eğitimi Programları Başlıyor

YDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Dil Eğitimi Programları Başlıyor

Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ve Fen Edebiyat Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen dil kursları kayıtları 3 Kasım 2014 Pazartesi gününe kadar uzatılmıştır.

Kurslar ile ilgili detaylı bilgi için:

E-mail: nei@neu.edu.tr

Tel: 0392 675 10 91

Gsm: 0533 829 9736 
 
 
 

TANGO Kayıtları Devam Etmektedir

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı” bünyesinde Tutkunun, aşkın dansı TANGO’nun başlangıç ve orta seviyesi kayıtları devam etmektedir.

YDÜ Tango Çalışma Programı
Bizi Takip Edin
Gün Salı 18:30-19:30 ve Perşembe 18:00-19:00
Yer Fitness 2. Kat 2. Nolu Salon
Seviye Başlangıç-Orta Seviye
kayıt başvuru Yrd.Doç.Dr. Ali DENKER 0533 860 73 43 
 
 
 

2. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri

2. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri

Yakın Doğu Üniversitesi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde acil tıbbın gelişimine destek vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz akademik yıl içinde 28 Şubat – 1 Mart 2014 tarihlerinde, Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri çatısı altında Acil Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) ile iş birliği içinde düzenlenen ilk sempozyum, ‘Acil Tıpta Hasta Yönetimi’ başlığında 400′ün üzerinde katılım ile üniversitemizde gerçekleştirilmişti.

 
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile ATUDER yine ve yeni bir iş birliği içinde, 2. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günlerini 28 Şubat 2015 tarihinde yine Lefkoşa’da YDÜ Kampüsü Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirecektir. 

 

2. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri Sempozyumu Onursal Başkanlığını Sayın Prof. Dr. Gamze Mocan (YDÜ Tıp Fakültesi Dekanı) ve Prof. Dr. Sevinç Yücecan (YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı) hocalarımız yapacaklar. Sempozyum Eş Başkanlığını Sayın Prof. Dr. Başar Cander (ATUDER Genel Başkanı), Prof. Dr. Nail Bulakbaşı (YDÜ SHMYO Müdürü) ve Doç. Dr. Ümran Dal (YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı) hocalarımız üstlenmiştir.. Sempozyum sekreteryasını Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ergin ve Arş.Gör. Uzm. Hemş. Dilek Sarpkaya yerine getirecek.

Sempozyumun teması ‘Acil serviste kritik hasta bakımında ekip anlayışı’ olarak belirlenmiştir. Bilimsel programın içeriği hem hastane öncesi hem acil serviste çalışan sağlık personeli düşünülerek düzenlenmiştir. Oturumlarda konu başlıkları hekim, hemşire ve paramedik, bakımının esaslarını içerecek şekilde güncel bilgiler ışığında aktarılacaktır. Sunumlar Türkiye ve KKTC’nin acil tıp, hastane öncesi sağlık hizmetleri ve hemşirelik alanlarında öne çıkan akademisyenleri ve eğitimcileri tarafından yapılacaktır.

 

2. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günlerine kayıt ve katılım ücretsizdir. Başta KKTC’de olmak üzere Türkiye’de acil sağlık hizmetlerinde çalışan tüm sağlık personelini sempozyuma davet ediyoruz. Sempozyum katılımı ‘katılım belgesi’ ile belgelendirilecektir.

 
Yakın Doğu Üniversitesi olarak Tıp Fakültemizde Acil Tıp Anabilim Dalının kurulması, Sağlık Bilimleri Enstitüsü çatısı altında Acil Tıp Hemşireliği Yüksek Lisans programının açılması ile Ada’mızda ilkleri gerçekleştirmiştik. Düzenlenecek sempozyum ile acil sağlık hizmetlerinin gelişimine destek olmaya devam edeceğiz. 
 
 
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencilerine Duyrulur

BLG254 Bilgisayar Organizasyonu ve BLG339 Programlama Dilleri Kavramı kapanmıştır. Bu derslere kayıtlı olan öğrenciler en kısa zamanda Danışmanlarını görsünler. 
 
 
 

Ahde Vefa – Umut Yolu “Erenköy”

Ahde Vefa – Umut Yolu “Erenköy”

YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölümü’nün hazırladığı “Ahde Vefa – Umut Yolu Erenköy” Belgeseli’nin Üniversitemizde Gösterimi Yapılıyor.

Genel Yönetmenliğini YDÜ Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç Dr. Fevzi Kasap’ın yaptığı belgesel filmin drama yönetmenliklerini bölüm öğrencileri Ömer Evre ve Gökalp Yamen üstlenirken, Stüdyo Yönetmenliğini ise YDÜ TV Sorumlusu Zeyde Yalıner Örek yaptı.

Üç haftada tamamlanan film 1964 yılında dünyanın değişik ülkelerinden koşarak ülkelerine gelen Kıbrıslı Türk üniversite öğrencilerinin Ereneköy’de verdikleri iki yıllık mücadeleyi anlatıyor. Filmde, Erenköy’e çıkan mücahitlerin o günün ve bölgenin zor koşullarında Kıbrıs Türk Mücadelesine katkılarını gözler önüne sermeyi hedefliyor. Özellikle genç nesillere, Erenköy Mücadelesi’nin dünya tarihinde farklı bir yeri ve önemi olduğunu anımsatmak amacında olan belgesel, ülkerin özgürlük ve bağımsızlık mücadelelerinde tamamı üniversite öğrencisinden oluşan böylesi bir direniş öyküsünün bulunmadığı vurgusunu yapıyor.

“Ahde Vefa – Umut Yolu Erenköy” Belgeseli’nin Üniversitemizde Gösterimi Yapılıyor.

22 Ekim 2014 Çarşamba günü İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da saat 11.00’da yapılacak gösterime tüm YDÜ Ailesi davetlidir. 
 
 
 

YDÜ Basketbol Bayan Takımı İkinci Maçına Çıkıyor

YDÜ Basketbol Bayan Takımı İkinci Maçına Çıkıyor

Türkiye Kadınlar Basketbol 2 Lig’i B grubunda mücadele eden Yakın Doğu Üniversitesi Basketbol Büyük Bayan Takımı birinci devrenin ikinci maçını 24 Ekim 2014 Cuma günü saat 17:00′de “NEU RA 25 Spor Salonu’nda” Mersin Üniversitesi ile oynayacaktır. 
 
 
 

Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinin Dikkatine

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi bu iki fakültede tek dönemliktir. Bundan dolayı AIT-101 ve AIT-102 konuları tek dönemde işlenecektir. Öğrencilerimiz vize sınavında AIT-101 konularından Final sınavında ise AIT-101 ve AIT-102 konularının tümünden sorumlu tutlacaktır.

Uzaktan Eğitim Merkezi 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi