Duyurular

 
 
 

Girne Üniversitesi’nin Bahar Dönemi Yatay Geçiş ve Yüksek Lisans Kayıtları Başladı

Girne Üniversitesi’nin Bahar Dönemi Yatay Geçiş ve Yüksek Lisans Kayıtları Başladı

KKTC’nin ilk ve tek denizcilik ve havacılık üniversitesi Girne Üniversitesi 2014-2015 Bahar Dönemi için yatay geçiş ve yüksek lisans başvuru kabulüne başladı.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Girne Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı Bahar Dönemi için yatay geçiş ve yüksek lisans başvuru kabulüne başladı. Adaylar şahsen veya üniversitenin internet sitesi üzerinden başvuru yapabiliyorlar. Dünya denizcilik ve havacılık sektörlerinde oluşan nitelikli eleman açığını karşılamak için kurulan Girne Üniversitesi, denizcilik ve havacılık konularında uluslararası standartlarda akredite programlarıyla öğrencilerine eğitim veriyor.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Yüksek Öğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte 08/01/2015 tarihinde Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu tarafından yapılan değişiklik doğrultusunda Girne Üniversitesi’nin lisans düzeyindeki bölümlerine yatay geçiş başvuruları kabul edilmeye başlandı. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği dalında açılacak yüksek lisans programına ise Denizcilik Fakültesi mezunları başvurabilecekler. Türkiye Cumhuriyeti’nden yüksek lisans programına başvuracak adayların Denizcilik Fakültesi mezunu olması şartı aranmaktadır. KKTC ve diğer ülke vatandaşları ise, Denizcilik Fakültesi veya denizcilik eğitimi ile ilgili bir bölümden mezun değiller ve bir başka daldan mezuniyet sahibiyseler, 5 dersten oluşan Bilimsel Tamamlama derslerini almaları kaydıyla Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği dalında yüksek lisans başvurusu yapabilirler. 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezinde Çocuk Fitness Dersleri

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezinde Çocuk Fitness Dersleri

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezinde 4-13 yaşındaki çocuklara yönelik Çocuk Fitness dersleri başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan, Sağlık ve Kodisyon Merkezi Müdürü Dr.Deniz Erdağ, Çocuk Fitness derslerinin çocukların fiziksel gelişiminde önemli rol oynadığını bu sayede çocuklarınileriye dönük sportif altyapılarının hazırlanmasında büyük faydası olacağını ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezinde Çocuk Fitness Dersleri

Çocuk Fitness derslerinin eğitmenliğini yürüten KKTC Jimnastik Federasyonu Milli Takım Antrenörü Mustafa Erbulut daha önce Çocuk Fitnessbbranşındabyetiştirilen çocukların Avrupa ve Dünyada yapılan IFBB (Uluslararası Vücut Geliştirme Federasyonu) yarışmalarında ciddi dereceler aldığını, bu amaçla Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezi bünyesinde yetiştirilecek çocukların özelde Yakın Doğu Üniversitesi genelde KKTC’ni temsil etmesini arzu ettiğini belirtti. Çocuk Fitness dersleri hakkında detaylı bilgi Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık ve Kondisyon Merkezinden alınabilir. 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi LSD (Lumpy Skin Disease) Hastalığı Hakkında Bilgilendirme Konferansı Düzenliyor

Yakın Doğu Üniversitesi LSD (Lumpy Skin Disease) Hastalığı Hakkında Bilgilendirme Konferansı Düzenliyor

Yakın Doğu Üniversitesi son günlerde ülke gündemini meşgul eden ve de hayvancılık sektörünü etkileyebilecek LSD (Lumpy Skin Disease) hastalığı hakkında ülkedeki hayvancılarave de veteriner hekimlere yönelik bilgilendirme konferansı düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre ülkede hayvancılık sektörünü etkileyebilcek riskler taşıyan hastalıkla ilgili hayvancılara ve de veteriner hekimlere alınması gereken önlemler ve de koruma yönünde yapılması gerekenler hakkında bilgi vermek üzere, Prof. Dr. Sezgin Şentürk’ün sunum yapacağı konferans 22 Ocak Perşembe günü saat 11:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanede salon 4’te gerçekleştirliyor.

Lumpy Skin Disease (LSD) olarak ta adlandırılan Nodüler Ekzantem hastalığı, Poxviridae ailesi, capripoxvirus genusu içinde yer alan ve Neethling olarak da bilinen virüsun neden olduğu sığırların akut viral bir enfeksiyondur.

Klinik bulgular, yüksek ateş ve sonrası deride oluşan bir iki taneden yüzlercesine 0,5 cm-7 cm çapında derinin kalınlığı boyunca kabarık ,dairesel ve sert kalınlaşmalarla karakterize nodül ve yumrular, ağız çevresi ve iç organlarda ortaya çıkan nodüller, lenf yumrularında büyüme ile karakterizedir. İneklerde özellikle laktasyon döneminde yüksek ateş nedeni ile süt veriminde ciddi düşüşlere, boğalarda ise geçici veya kalıcı kısırlığa neden olmaktadır. Enfekte hayvanların zayıflaması ve birkaç aya varan iyileşme periyodu damızlıkların büyüme oranında düşüşlere neden olmaktadır. Derin deri lezyonları kalıcı yara izleri oluşmasına ve buna bağlı derinin değerinin düşmesine de neden olmaktadır. Yoğun sığır yetiştiriciliğinin yapıldığı bölgelerde LSD’ den kaynaklı direk ve indirek üretim kaybının % 45-65 olduğu tahmin edilmektedir. Canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ticaretine getirilen kısıtlamalar ve hayvan hareketlerinin geçici olarak sınırlandırılması gibi pahalı kontrol ve eradikasyon ölçütleri, ulusal düzeyde önemli finansal kayıplara neden olmaktadır. Hastalığın büyük ekonomik kayıplara neden olan salgınlara sebep olması öenmini artırmaktadır. LSD virusu kan, burun ve göz akıntısı semen, salya ile yayılmaktadır. Sokucu sinekler hastalığın yayılmasında en büyük role sahiptir. 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları Başladı

Yakın Doğu Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları Başladı

Yakın Doğu Üniversitesi yatay geçiş başvuruları başladı. Bir başka yükseköğrenim kurumunda eğitimlerine devam eden ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan 135 bölümden herhangi birine yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvurularını yapabilecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları Başladı

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, İletişim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Sahne Sanatları Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bağlı bölümlerle birlikte, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bağlı tüm bölümlere yatay geçiş ileöğrenci kabul edilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları Başladı

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Yeter Tabur yaptığı açıklamada bir Yükseköğrenim kurumunda eğitim gören ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan 135 seçkin bölümden birinde kaliteli eğitim alarak eğitim hayatlarına devam etmek isteyen öğrencilerin Yakın Doğu Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmaları halinde öğrencilerin özel burs uygulamasından da yararlanabileceklerini ifade etti. Tüm yatay geçiş yapmayı düşünen öğrencilerin kayıtlı oldukları yüksek öğrenim kurumundaki akademik ve ekonomik haklarını Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki eğitimleri süresince aynen muhafaza edeceklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Tabur özel yatay geçiş koşulları ve Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki sosyal yaşam ve akademik hayat hakkında bilgi almaya davet etti. Tabur, yatay geçiş için öğrencilerin Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvuru yaparak, Yakın Doğu Üniversitesi’ne geçiş yapabileceklerinin ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Yatay Geçiş Başvuruları Başladı

Yatay geçiş koşulları ile özel burs imkanları hakkında detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 no’lu (dahili 211-213-215) telefondan ulaşılabilir. 
 
 
 

YDÜ’de Araştırmacı-Yazar Suna Atun Anısına Panel

SAMTAY Vakfı Başkanı, araştırmacı- yazar merhum Suna Atun’un anısına düzenlenecek “Kıbrıs Türk Sosyal Yaşam Tarihi Üzerine Görsel ve Yazınsal Araştırmalar Paneli” çarşamba günü (Yarın)yapılıyor.

SAMTAY Vakfı ile Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Kıbrıs Araştırmalar Merkezi’nin işbirliğinde düzenlenecek panel, YDÜ İletişim Fakültesi Turuncu Salon’da yer alacak. Panelde 12 bildiri sunulacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan SAMTAY Vakfı Program ve Yayın Koordinatörü Bülent Fevzioğlu ile YDÜ -Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şevket Öznur, Kıbrıs Türk kültür tarihine emek vermiş, iz bırakmış değerleri ölüm tarihlerinde değil doğum tarihlerinde anmayı ilke edindiklerini belirttiler.

Ortak çalışmanın ilk kültürel etkinliğini SAMTAY Vakfı Başkanı – Araştırmacı Yazar Suna Atun’un anısına projelendirdiklerini kaydeden Fevzioğlu ve Öznur, divan başkanlığını İsmail Bozkurt’un yapacağı “Kıbrıs Türk Sosyal Yaşam Tarihi Üzerine Görsel ve Yazınsal Araştırmalar Paneli”ne katılımcı olacak kültür insanları ile sunulacak bildirilerinde konu başlıkları şöyle:

İsmail Bozkurt: “Suna Atun’un Araştırmacılığı”

Şevket Öznur: “İlklerin Yaratıcı Vakfı SAMTAY ve Suna Atun”

Sevil Emirzade: “Tarihsel Öğelerin Dramatik Oyunlardaki Önemi”

Prof. Dr. Ata Atun: “Siyaset Kültürü Üzerine Çözümlemeler”

Dr. Hasan Topal: “İngiliz İdaresi Döneminde Kıbrıslı Türklerde Eğitime Kısa Bir Bakış”

Şirin Zaferyıldızı: “Şiirlerle Büyüsün Çocuklar”

Eralp Adanır: “Televizyon Yayıncılığında Edebiyat Programları”

Dervişe Güneyyeli Kutlu: “Kıbrıs’ın Tarihinde, Kültüründe ve Edebiyatında Var Olan Mevleviliği Neden Yaşatmalıyız?”

Ulus Irkad: “1940’lı Yıllarda Kıbrıs”

Emin Onus – Ahmet Üngüder: “Hikmet Afif Mapolar’ın Bulunamayan İki Romanı Üzerine: Diken Çiçeği (1938) ve Son Damla (1938)”

Büşra Çakmak: “Kuzey Kıbrıs’ın Eğitim ve Kültürel Yapısının Dünden Bugünü Bugünden Yarını”

İbrahim Fevzioğlu: “Kıbrıs Türk Folk Müziği” 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi 196 Yüksek Lisans ve Doktora Programında Bahar Dönemi Kayıtları Sürüyor

Yakın Doğu Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) onaylı 127 yüksek lisans 69 doktora programları bahar dönemi kayıtları sürüyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, akademik, kariyer ve kişisel gelişim açısından son derece önemli olan Yüksek Lisans ve Doktora programları Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yer alan Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri tarafından 1517 Öğretim üyesi ile yürütülüyor. Son yıllarda yalnızca akademik uzmanlaşma açısından değil aynı zamanda profesyonel kariyer ve kişisel gelişim açısından da önem kazanan ve iş hayatında önemli bir tercih sebebi haline gelen yüksek lisans ve doktora eğitimleri Yakın Doğu Üniversitesi’nin uzman akademik kadrosunun yürütücülüğünde meslek adaylarına ve profesyonellere yeni ufuklar açıyor.

Araştırma ve uygulamanın birbiriyle bağlantılı ve etkileşimli bir şekilde yürütüldüğü Yüksek Lisans ve Doktora programlarında her türlü araştırmanın rahatlıkla yapılabilmesi için Fakülte laboratuvarlarının yanında İleri Düzey Araştırma Laboratuvarları, Yakın Doğu Hastanesi, Diş Hastanesi ve Hayvan Hastanes’inin tüm imkanları da öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Yeter Tabur yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi akademik gelişim için YÖK ve YÖDAK onaylı 196 programda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verildiğini belirterek gerek akademik kariyer gerekse profesyonel kariyer açısından bu programların son derece önemli olduğunu vurguladı. Günümüzün rekabetçi yapısında yüksek lisanslı profesyonellerin iş hayatında diğerlerine göre daha çok tercih edilir hale geldiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Tabur, bu gerçeğin farkında olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin yüksek lisans adaylarına yüksek kalitede amaç odaklı bir eğitim verdiğini ifade etti.

Son dönemde kamu kuruluşlarındaki personelin profesyonel gelişimi konusunda da Üniversite olarak büyük hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Tabur, bu çerçevede Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt olmak isteyen Kamu personeline de %20 indirim uygulandığının altını çizdi.

Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yer alan 196 Yüksek Lisans ve Doktora programlarına Bahar dönemi için kayıt yaptırmak isteyen ögrenciler daha detaylı bilgiyi www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 (dahili 211-225-377) nolu telefondan alabilirler. 
 
 
 

Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr. H. Fahrettin Keleştemur’dan Konferans

Erciyes Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.H.Fahrettin Keleştemur 16 Ocak 2015 tarihinde (Cuma günü) saat 16:00’da YDÜ Hastanesi 101 no’lu salonda “Kafa Travması ve Nöroendokrin değişiklikler” adlı konferansını verecektir.

Prof.Dr.Gamze Mocan
Tıp Fakültesi Dekanı 
 
 
 

Erkan Petekkaya ile Söyleşi

Erkan Petekkaya ile Söyleşi
Yer: YDÜ Kütüphane 4. Nolu Salon
Tarih: 16 Ocak 2015
Saat: 14:30 
 
 
 

Lider Seriyi Bozmak İstemiyor; Bu Heyecana Sende Ortak Ol

Lider Seriyi Bozmak İstemiyor; Bu Heyecana Sende Ortak Ol
Yer: NEU RA25 Spor Salonu
Tarih: 16.01.2015
Saat: 17:00 
 
 
 

Yakın Doğu Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi İşbirliği Protokolü İmzalıyor

16 Ocak 2015, Yarın Cuma günü saat 11.00’da Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi 101 no’lu amfide gerçekleşecek olan, Yakın Doğu Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi arasındaki işbirliği protokolü imza törenimize katılımınız bizi mutlu edecektir. 
 
 
 

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi