Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 17 dak 58 sn önce

YDÜ Müzik Öğretmenliği Programı’nın Bahar Dönemi Yıl Sonu Konseri

Cum, 22/05/2015 - 17:54

Müzik Öğretmenliği öğretim görevlileri ve öğrencilerinin yoğun ve özverili çalışmaları sonucu gerçekleşecek bu müzik ziyafetine tüm öğretim üyelerimiz, öğretim görevlilerimiz, öğrencilerimiz, personelimiz ve halkımızın katılımı özlenir.

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni

Cum, 22/05/2015 - 10:56

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi mezuniyet töreni 06 Temmuz 2015 tarihinde Saat 19:00’da Yakın Doğu İlkokulu Gösteri Alanında yapılacaktır. Mezun durumunda olan Lisans ve Lisanüstü öğrenciler mezuniyet töreninde diplomalarını alacaktır. Diploma törenine başta öğrenci velileri olmak üzere herkes davetlidir.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu
Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı

YDÜ Öğrencilerinden Engelliler Haftası Kapsamında Ziyamet’e Anlamlı Bağış

Cum, 15/05/2015 - 11:21

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü öğrencileri 11-16 Mayıs Engelliler haftası kapsamında ilk etkinliğini Ziyamet İlkokulu Özel Eğitim Merkezinde yaptı. Öğrencilerin düzenlediği etkinlikte Ziyamet İlkokulu Özel Eğitim Merkezine materyal bağışı yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından farklı gelişen çocuklar için yapılan bağışların bu tür eksikliklerin giderilmesi açısından önemli olduğunun altı çizildi.

Öğrenciler, etkinliğin farklı gelişen çocukların eğitim ihtiyaçlarını geliştirmek ve daha iyi eğitim ortamları hazırlamak amacıyla gerçekleştirildiğini belirttiler.

Atatürk Eğitim Fakültesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bölümü ve Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği etkinliğe, öğretim görevlisi Uz. Cahit Nuri ile Uz. Emrah Soykan eşlik ettiler.

YDÜ, 9. Uluslararası BÖTE Öğrenci Kurultayı Başladı

Per, 07/05/2015 - 13:00

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesinde, 9. Uluslararası Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Öğrenci Kurultayı başladı. 8 Mayıs 2015 tarihine kadar sürecek olan kurultay kapsamında 6 daldaki proje yarışmalarına Türkiye’nin ve KKTC’nin farklı üniversitelerinden gelen 250’nin üzerinde proje ve 350 öğrenci katılıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 9. Uluslararası BÖTE Öğrenci Kurultayı açılışında BÖTE Bölüm Başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı; Öğrenci Kurultayının Yakın Doğu Üniversitesi’nde gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek, desteklerinden dolayı başta Kurucu Rektör Dr. Suat Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan Suat Günsel, Rektör yardımcısı Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, ve Türkiye Büyük Elçiliğine teşekkürlerini sundu.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu’da, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğrencilerinin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki gelişmeleri takip etmelerinin gerekliliği üzerine vurgu yaptı.

Ardından Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Fahrettin Sadıkoğlu ise bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümünün, Eğitim Fakültesi bölümleri içerisindeki yeri ve önemine değindi.

Açılış konuşmalarından sonra Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, “Eğitim Teknolojisi ve Mobil Öğrenme” konulu bir sunum yaptı. Prof.Dr. Uzunboylu eğitimde kullanılan mobil teknolojileri tanıtarak, Mobil teknolojilerin sunduğu olanaklardan bahsetti. Prof.Dr. Uzunboylu, Yakın Doğu Üniversitesinde mobil öğrenme kapsamında yapılan çok sayıda akademik çalışmanın olduğunu da belirtti.

Sonrasında ise, Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından “Geleceği Yazanlar” projesi tanıtıldı. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Turkcell’in yeni sosyal sorumluluk projesi ile yerli mobil uygulama seferberliği başlattığı ve Projeyle ülkemizin bilişim sektöründeki potansiyelinin harekete geçirilmesinin amaçlandığını belirtildi.

Kurultay’da verilen öğle arasında ise misafir öğrenciler ve öğretim görevlileri, YDÜ tanıtım gezisi kapsamında İnovasyon merkezi, YDÜ Spor ve Klasik Araba Müzesini ziyaret ettiler.

Öğleden sonraki oturumda ise öğrenciler “Barış ve Teknoloji” temalı afiş projelerinin sergilendiği sergi açılışı yapıldı. Ayrıca Eğitim sarayında BÖTE öğrencileri tarafından “Mezunlar Anlatıyor 1” ve “Öğrenci Paneli” etkinlikleri gerçekleştirildi.

BÖTE doktora öğrencilerinden Uz. Tahir Tavukçu “Kaynakça Gösteriminin Dijital Ortamlarda Otomatik Olarak Hazırlanması” ve Uz. Emrah Soykan “Özel Eğitim Alanında BÖTE’cinin Rolü” konulu çalıştay düzenlediler.

Günün sonunda Ex-Googler satış lideri Ömer Keser ile Akdeniz Üniversitesinden YBS başkanı Doç.Dr. Özcan Asilkan “Bilişimde Kariyer Üzerine Tavsiyeler” konulu konuşmaları online olarak gerçekleştirdiler.

Yakın Doğu Üniversitesi İstanbul’da III. Dahiler ve Üstün Zekalılar Programı’nda Temsil Edildi

Çrş, 06/05/2015 - 10:01

Yakın Doğu Üniversitesi, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü öğrencileri İstanbul’da gerçekleştirilen III. Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü Programı’nda üniversite ve bölümlerinin tanıtımını yaptılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenim gören Tuğçe Köşk, Çağla Taş, Ayşe Melis Bir, Tuğba Ardalı, Merve Kılıç, Semiha Sezen, Hüseyin Çelik ve Tuğçe Tosun 30 Mart dünya dahiler gününe özel düzenlenen ve 3 Mayıs 2015 Pazar günü İTÜ Maslak yerleşkesinde “Üstün Zekalılar Aramızda” konseptiyle gerçekleştirilen III. Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü Programı’na katılarak Yakın Doğu Üniversitesi’ni temsil ettiler.

Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Deniz Özcan yaptığı açıklamada, son yıllarda üstün zekalı ve yetenekli bireylerin eğitimi konusu popüler bir konu olmuştur. KKTC’de bir tek Yakın Doğu Üniversitesi’nde bulunan Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümü ileri derecede gereksinim duyulan bir alandır. Böyle bir alanda yeterli öğretim elemanı, öğretmen ve uzmanların olmaması nedeniyle birçok üstün zekalı değerin farkına varılmadan yok olup gittiği, ziyan olduğu anlaşılmaktadır. Bunun farkında ve bilincinde olan Üstün Zekalılar Öğretmeliği Bölümü olarak öğretmen ve uzman yetiştirme alanındaki uygulamaları ve gelişmeleri yakından takip ederek Üstün Zekalılar Eğitiminin önemini herkese benimseteceklerini ayrıca akademik yıl içerisinde Üstün Zekalılar Eğitimi alanıyla ilgili çeşitli etkinlikler gerçekleştirerek, bu bölümdeki tüm öğrencilere aktif olarak akademik ortamlarda kendilerini geliştirme fırsatı sağlayacaklarını belirtti.

BÖTE 9. Ulusal Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Başlıyor

Sal, 05/05/2015 - 15:37

Yakın Doğu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi bünyesinde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarının işbirliği içerisinde organize ettiği BÖTE öğrenci kurultayı 6-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. 6 daldaki proje yarışmalarına Türkiye’nin ve KKTC’nin farklı üniversitelerinden 250’nin üzerinde proje başvurusu yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, farklı üniversitelerden öğrencilerin bir araya gelerek projelerini tanıtıp değerlendirmelerin yapıldığı etkinliğe, 300’e yakın öğrenci ve alanda adını duyurmuş 50’nin üzerinde öğretim üyesinin katılması bekleniyor.

BÖTE bölüm başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı yaptığı açıklamada yapılacak kurultay çerçevesinde öğrencilerin gelişimlerine katkı koymanın yanında diğer amaçlarının ise üniversitemizi ve KKTC’yi tanıtmak olduğunu ayrıca, öğrencilerin farklı kültürlerle kaynaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.

BÖTE Bölüm başkanı ve öğrencileri kendilerini destekleyen Yakın Doğu Üniversitesi yetkililerine, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne ve Türkiye Turkcell’e katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Program aşağıdaki gibidir.

1.Gün – 6 Mayıs

09:00 – 10:00 : KAYIT

10:00 – 10:45 : “Kurultay Açılışı ve Konuşmalar”

10:45 – 11:00 : Kahve Molası

11:00 – 11:45 : “Eğitim Teknolojisi ve Mobil Öğrenme” Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu

11:45 – 12:30 : “Geleceği Yazanlar” – Turkiye TURKCELL

12:30 – 13:30 : “Oryantasyon”

13:30 – 14:30 : Yemek Arası

14:30 – 16:00 : “Mezunlar Anlatıyor I”

16:00 – 16:15 : Kahve Molası

16:15 – 17:30 : “Mezunlar Anlatıyor II”

22:00 – 01:00 : “Eğlence”

2.Gün – 7 Mayıs

10:00 – 11:00 : “Ağ ve Ağ Güvenliği” Tayfun Soysal, Mert Paçacıoğlu, Gökçe Çolak

10:00 – 11:00 : “BÖTE’nin Geleceği” Prof.Dr. Hafize Keser – Ankara Üniversitesi

11:00 – 11:15 : Kahve Molası

11:15 – 12:00 : “Uzaktan Eğitim Uygulamaları” Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Bicen – YDÜ

11:15 – 12:00 : “BÖTE Alanı, İhtiyaç ve Problemlerine Çözüm Önerileri” Prof.Dr. Yaşar Özden – DAÜ

12:00 – 13:30 : Yemek Arası

13:30 – 14:30 : “PISA 2012’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Boyutu” Yrd.Doç.Dr. Devrim Akgündüz – İstanbul Aydın Üniversitesi

13:30 – 14:30 : “Bilgi Güvenliği” Yrd.Doç.Dr. Arif Sarı, Ethical Hacker Mesut Uçar

14:30 – 14:45 : Kahve Molası

14:45 – 15:30 : “Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı İçin Yol Haritası” Eda Yavuz, Onur Ünal, Cansu Bilgin

14:45 – 15:30 : “Eğitim Teknolojileri’nde Bilimsel Yayın ve Proje Hazırlama” Doç.Dr. Fahriye Altınay, Doç.Dr. Zehra Altınay – YDÜ

15:45 – 16:45 : “Ulusal BÖTE Öğrenci Konseyi ve Gelecek Kurultay için Üniversite Tanıtımı”

16:45 – 18:00 : “Ödül Töreni ve Kapanış”

3.Gün – 8 Mayıs

Gezi ve Şehir Turu

09:30 – 12:00 : “Girne Kültür Turu”

12:30 – 17:00 : “Kıbrıs Mangal Parti”

BÖTE 9. Ulusal Kurultayı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Başlıyor

Pzt, 04/05/2015 - 12:16

Yakın Doğu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi bünyesinde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarının işbirliği içerisinde organize ettiği BÖTE öğrenci kurultayı 6-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. 6 daldaki proje yarışmalarına Türkiye’nin ve KKTC’nin farklı üniversitelerinden 250’nin üzerinde proje başvurusu yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, farklı üniversitelerden öğrencilerin bir araya gelerek projelerini tanıtıp değerlendirmelerin yapıldığı etkinliğe, 300’e yakın öğrenci ve alanda adını duyurmuş 50’nin üzerinde öğretim üyesinin katılması bekleniyor.

BÖTE bölüm başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı yaptığı açıklamada yapılacak kurultay çerçevesinde öğrencilerin gelişimlerine katkı koymanın yanında diğer amaçlarının ise üniversitemizi ve KKTC’yi tanıtmak olduğunu ayrıca, öğrencilerin farklı kültürlerle kaynaşmasını sağlamak olduğunu belirtti.

BÖTE Bölüm başkanı ve öğrencileri kendilerini destekleyen Yakın Doğu Üniversitesi yetkililerine, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne ve Türkiye Turkcell’e katkılarından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Program aşağıdaki gibidir.

1. Gün – 6 Mayıs

09:00 – 10:00 : KAYIT

10:00 – 10:45 : “Kurultay Açılışı ve Konuşmalar”

10:45 – 11:00 : Kahve Molası

11:00 – 11:45 : “Eğitim Teknolojisi ve Mobil Öğrenme” Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu

11:45 – 12:30 : “Geleceği Yazanlar” – Turkiye TURKCELL

12:30 – 13:30 : “Oryantasyon”

13:30 – 14:30 : Yemek Arası

14:30 – 16:00 : “Mezunlar Anlatıyor I”

16:00 – 16:15 : Kahve Molası

16:15 – 17:30 : “Mezunlar Anlatıyor II”

22:00 – 01:00 : “Eğlence”

2. Gün – 7 Mayıs

10:00 – 11:00 : “Ağ ve Ağ Güvenliği” Tayfun Soysal, Mert Paçacıoğlu, Gökçe Çolak

10:00 – 11:00 : “BÖTE’nin Geleceği” Prof.Dr. Hafize Keser – Ankara Üniversitesi

11:00 – 11:15 : Kahve Molası

11:15 – 12:00 : “Uzaktan Eğitim Uygulamaları” Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Bicen – YDÜ

11:15 – 12:00 : “BÖTE Alanı, İhtiyaç ve Problemlerine Çözüm Önerileri” Prof.Dr. Yaşar Özden – DAÜ

12:00 – 13:30 : Yemek Arası

13:30 – 14:30 : “PISA 2012’nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Boyutu” Yrd.Doç.Dr. Devrim Akgündüz – İstanbul Aydın Üniversitesi

13:30 – 14:30 : “Bilgi Güvenliği” Yrd.Doç.Dr. Arif Sarı, Ethical Hacker Mesut Uçar

14:30 – 14:45 : Kahve Molası

14:45 – 15:30 : “Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı İçin Yol Haritası” Eda Yavuz, Onur Ünal, Cansu Bilgin

14:45 – 15:30 : “Eğitim Teknolojileri’nde Bilimsel Yayın ve Proje Hazırlama” Doç.Dr. Fahriye Altınay, Doç.Dr. Zehra Altınay – YDÜ

15:45 – 16:45 : “Ulusal BÖTE Öğrenci Konseyi ve Gelecek Kurultay için Üniversite Tanıtımı”

16:45 – 18:00 : “Ödül Töreni ve Kapanış”

3.Gün – 8 Mayıs

Gezi ve Şehir Turu

09:30 – 12:00 : “Girne Kültür Turu”

12:30 – 17:00 : “Kıbrıs Mangal Parti”

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Lise Öğrencilerine Destek Devam Ediyor

Cmt, 25/04/2015 - 11:01

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Lise Öğrencilerine Destek Devam Ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Dervişe Amca tarafından Değirmenlik Lisesinin düzenlediği kariyer gününde temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu; kariyer günlerinin, öğrencilerin meslekleri her yönüyle tanımalarını sağlama, doğru hedefler belirleyerek kişilik özellikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bilinçli tercihler yapmalarını sağlama, öğrencilerin sahip olabilecekleri meslekler hakkında o mesleği yapan kişiler tarafından her yönüyle bilgilendirilmeleri, öğrencilerin mesleklere dair merak ettiklerini öğrenmelerine imkân tanıma gibi amaçlar için düzenlendiğini ifade etti.

Atatürk Eğitim Fakültesi, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü Öğr.Görv. Dervişe Amca, bu amaç çerçevesinde, Değirmenlik Lisesi öğrencilerine okulöncesi bölümünü anlatarak, öğrencilerin meslek seçimlerinde bilinçli tercihler yapmalarına rehberlik ederek, öğrencilerin okulöncesi bölümü ile ilgili merak ettikleri konular üzerinde bilgilendirdi.

YDÜ’nün Bilimsel Çalışmaları Prestijli Dergilerde Yerini Almaya Devam Ediyor

Pzt, 20/04/2015 - 14:40

– “Teknolojik Araç Kullanımının Sosyal Hayata Etkisi” ile ilgili yapılan araştırma SSCI kapsamında taranan dergide yayınlanmaya hak kazandı

Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü ve Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Bicen ve Doktora öğrencisi Ahmet Arnavut’un “Determining the effects of technological tool use habits on social lives” başlıklı makalesi Sosyal Bilimler Dizini (SSCI) kapsamında taranan ve dünyanın en prestijli dergilerden biri olan Computers in Human Behavior dergisinde yayınlanmaya hak kazandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC Üniversitelerindeki Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 2334 öğretmen adayı üzerinde yapılan araştırmada günümüz teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte teknolojik araç kullanımının öğretmen adaylarının sosyal hayatlarına etkisi, teknolojik araçları kullanım alışkanlıkları, sosyal ağ kullanımı, teknolojinin eğitim hayatlarına yansıması ve iletişim biçimleri ele alınmıştır.

Araştırma sonuçları göstermektedir ki arkadaş seçiminde kendisine benzer nitelikte teknolojiyi kullanan kişilerle iletişim kurmayı tercih eden öğretmen adayları yoğun bir biçimde teknolojik araç kullanımından dolayı sosyal hayatlarının olumsuz yönde etkilendiğini sinemada film izlerken bile akıllı telefonlarından internete girdikleri ve bir mekan seçerken özellikle kablosuz internetin olduğu ve internet üzerinde popüler olan mekanları tercih ettikleri saptanmıştır.

Yeni teknolojik ürünler çıktığında fiyatın önemli olmadığını sadece o ürüne sahip olmak istediklerini belirten öğretmen adayları sabah uyandıkları andan itibaren hayatlarından kesitleri sosyal ağ hesaplarında paylaşma ve yer bildirme ihtiyacı hissettiklerini bunun yanında arkadaşlarının bildirimlerini de sürekli olarak kontrol ettikleri ifade edilmektedir.

Teknolojik araçların hayatlarını daha kolay bir hale getirdiğini ve kendilerini internet ortamında daha rahat ifade edebildiklerini belirten öğretmen adayları yön bulurken GPS özelliği ile daha kolay bir mekana varabildikleri, akıllı telefonları yanlarında olmadığında kendilerini huzursuz hissettikleri, internete bağlanamadıklarında ise kendilerini sinirli hissettikleri vurgulanmaktadır. Eğitsel amaçlı teknolojinin kullanımında ise öğretmen adayları ödev araştırmalarını internet üzerinden yaptıkları, öğretmenleri ile iletişim kurabildikleri çeşitli eğitsel sosyal ağ gruplarına üye oldukları sınıf içinde belirli bir süre sonra ilgilerinin teknolojik araçlara kaydığını ifade edilmektedir.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın (ETEN) Tam Üyesi Oldu

Cum, 17/04/2015 - 13:57

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın (ETEN) tam üyesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, toplantıya katılarak Genel Kurul üyelerine yönelik Fakülteyi tanıtan bir sunum yaptığını daha sonra ise yapılan oylamada oy birliği ile YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tam üye olarak kabul edildiğini vurguladı.

1988 yılında kurulan Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın başlıca amaçları; öğretmen yetiştiren eğitim kurumları arasında işbirliğinin geliştirilmesi, öğretmen adayı değişimi, ortak araştırma ve uygulama projelerinin hayata geçirilmesi, öğretim elemanı değişimi, öğretmen adaylarının diğer kurumlardan dersler alması, öğretmen adaylarının bir araya gelerek kültürel ve akademik paylaşımlarda bulunmaları olarak belirlenmiştir.

Araştırmacı Öğretim Elemanlarına Yönelik Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kursu

Pzt, 13/04/2015 - 10:15

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Üniversitemizin Öğretim Elemanlarına yönelik “Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kullanım Kursu” düzenliyor. İstekli olan öğretim elemanları en geç 14 Nisan saat 14:00 kadar Uz. Mine Hacıarif’e mine.haciarif@neu.edu.tr email yolu ile başvurmaları gerekiyor.

Kurs İçeriği

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Çrş, 01/04/2015 - 12:57

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Çrş, 01/04/2015 - 12:53

YDÜ Öğrencileri Pi Gününü Sos Çocuk Köyünde Kutladı

Cum, 20/03/2015 - 18:13

Yakın Doğu Üniversite Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Matematik Günleri etkinlikleri sonunda 14 Mart Dünya Pi Günü’nü SOS çocuk köyünde kutladı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kutlama öncesinde Atatürk Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin kendi evlerinde yaptıkları pasta, kek, börek, kurabiye ve aldıkları meyve sularını SOS Çocuk Köyü’nde bulunan çocuklarla paylaşarak Pi gününü kutladılar.

Kutlama sırasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Tezer Pi Günü dolayısıyla öğrencilere Pi sayısı (3.14..) ve çemberin hayatımızdaki kullanım alanlarına yönelik bir konuşma yaptı.

Tezer konuşmasında, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında, her öğrencinin matematik dersi alması gerektiği felsefesiyle, SOS Çocuk Köyünde bulunan çocuklara yönelik özel matematik kurslarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini belirterek SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu’ya teşekkürlerini sundu.

Akarsu ise Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine teşekkür ederek YDÜ ile her zaman işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

Cum, 20/03/2015 - 11:29

Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü ile Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından “Çanakkale Zaferi”ni kutlama programları düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilk anma etkinliği YDÜ Hastanesi 101 no’lu salonda Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Yaraşır, Dr. Mustafa Yeniasır, Uzm. Selma Korkmaz, misafirler ve fakülte öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Program Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Suna Ersener’in hazırladığı slayt gösterisinin ardından, Egemen Ergin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Egemen Ergin, Çanakkale cephesinin Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, Çanakkale’yi tarihin seyrini ve savaşa katılan toplumların kaderini değiştiren, bir kahramanlık ve var oluş destanı olarak nitelendirdi.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Kübra Yıldız ise “Çanakkale Savaşının Edebiyata Yansımaları”nı ele alırken, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Fahri Ersavaş gibi sanatçıların eserlerinde Çanakkale Savaşı’na çok sık yer verdiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra program, öğrencilerin (Elife Serin, Süreyya Özdemir, Mehtap Akbulut, Mehmet Arslan, Emre Beyge, Mustafa Gürdal, Egemen Ergin, Merve Nur Yüce, Yıldız Buse Gürkan, Recep İslamoğlu, Ahu Senem Doğan, Fuat Öksüz) sahnelediği iki küçük oyunla devam etti. Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından sergilenen ve millî şuurun tazelenmesine katkı koyan bu oyunlar büyük bir beğeni ile izlendi.

Sunuculuğunu Yunus Emre Handere ve Tuğçe Çalım’ın yaptıkları program, Türkçe Öğretmenliği öğrencilerinden İlhami Bilge, Fatma Yıldız, Tuğba Özer, Mehtap Akbulut ve Nurşah Iltar’ın okuduğu şiirleri takiben, Müzik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyelerinden Hasibe Aksaç’a eşlik eden Ezgi Baylan ve Kadir Uğur Taşçı’nın söylediği türkülerle sona erdi.

Programın sonunda söz alan Prof. Dr. Şenol Bektaş, Çanakkale Şehitlerini Anma ve Zaferi kutlama gününün çok önemli olduğunu belirterek öğrencilere, bu günün anlamını kavrayabilmek için Çanakkale’yi görmenin şart olduğunu söyledi.

Bu savaşların hem Türk Tarihi hem de dünya tarihi açısından da bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bektaş, Türk insanının barış yanlısı olduğunu, Kıbrıs Türklerinin de Çanakkale ruhunu yaşatarak özgürlüklerine sahip olabildiklerini belirterek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çanakkale zaferi’nin 100.yıl etkinlikleri kapsamında ikinci etkinlik ise, Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından YDÜ Büyük Kütüphane Salon 2`de gerçekleştirildi.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından , Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul`un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Ardından Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Saraçoğlu “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale” adlı konuşmasını sunmasıyla birlikte tören, Tarih bölümü öğrencilerinden Hasan İlban`ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti.

“Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirin Tarih Öğretmenliği öğrencilerinden Cello Aydın tarafından okunmasının ardından bölüm öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi ile tören son buldu.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu Kazakistan’da Konferans Verdi

Çrş, 18/03/2015 - 13:43

Kazakistan’ın ilk üniversitesi olan Abay Kazak Devlet Universitesi ile Almaty Üniversiteleri’nin davetlisi olarak Almaty’e giden Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konferans verek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve YDÜ’yü başarıyla temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Prof. Dr. Uzunboylu, Abay Kazak Devlet Universitesi ve Almaty Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik “Eğitim Bilimleri Alanındaki Araştırmalarda Yeni Yönelimler” konulu konferansı verdi. Konferansa büyük ilgi gösteren öğrenciler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında sorular sorarak bilgi talebinde bulundular.

Konferans sonrasında Almaty Üniversitesi Rektörü tarafından makamında kabul edilen Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkçe Öğretmenliği’nden Çanakkale Zaferi Programı

Sal, 17/03/2015 - 17:36

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü olarak 18 Mart 2015 Çarşamba günü düzenleyeceğimiz “Çanakkale Zaferi” konulu programa katılımlarınızı bekliyoruz.

YDÜ’de Geleneksel Matematik Günleri Etkinlikleri Başladı

Cum, 13/03/2015 - 11:34

Dünya Matematik ve Pi günleri çerçevesinde Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü, Matematik Bölümü ve Matematik Eğitimi Kulübü’nün her yıl birlikte düzenlediği matematik günleri etkinliği Atatürk Eğitim Fakültesinde başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu yaptığı açılış konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi olarak yapılacak olan etkinlik ve seminerlerden oldukça mutluyuz. Özellikle matematiğin yaşamın temel noktalarından biri olduğunu, kendisinin her ne kadar da eğitim kökenli olmasa da hangi alanda çalışma yapılırsa yapılsın, ister sosyal bilimler ister fen bilimleri mutlaka matematiğin her bilim dalının içerisinde bulunduğunu belirtti.

Uzunboylu, Atatürk Eğitim Fakültesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Programlarının ikisinin de bulunduğunu, derslerin öğrencilere nitelikli öğretim elemanlarınca verildiğini ve fakültede 21. Yüzyılda bir öğretmenin taşıması gereken tüm özellikleri bulunduran öğretmenler yetiştirdiklerini söyledi.

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer ise konuşmasında, hedeflerinin İlköğretim ve Ortaöğretim’de matematiği öğrencilerin korkulu rüyası olmaktan çıkarmayı hedefleyen, etkili öğretim teknikleri ve kaliteli öğretim üyeleriyle başarılı matematik öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyledi. Matematik eğitimi master programlarının YÖK tarafından onaylanarak geçtiğimiz yıl açıldığını ve öğrenci aldıklarını da söyleyen Tezer, daha sonra yeni öğretim kuramları ve teknikleri kullanarak çember ve pi sayılarının ortaokul seviyesindeki çocuklara yönelik nasıl anlatılabileceğine yönelik örnek sunum yaptı.

Daha sonra, YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kaya Özkın “Matematik ve Teknoloji” adlı bir seminer verdi. Matematikte ispat yönteminin önemine ve sayıların özelliklerine değinen Özkın, gelişmiş ülkelerdeki bilim adamlarının yakın zamanda altyapısında çok güçlü matematik barındıran beyin temelli robot, enformasyon, bio-teknoloji, nano teknoloji ve yapay zeka kullanarak yeni teknolojiler ürettiğini ve yeni nesil öğretmenlerin bu insan gücünü yetiştirdiğini söyledi.

YDÜ matematik Eğitimi kulüp başkanı Algı Evrener ise yaptığı konuşmada, 5 Mart Dünya Matematik günü ve 14 Mart Dünya Pi günü etkinlikleri haftasının başlaması ile yapılan bu etkinliğe katkı koymaktan öğrenciler olarak çok mutlu olduklarını söyledi. Evrener ayrıca bu yıl mezun olacaklarını ve mayıs ayında yapılacak seçimde yeni kulüp başkanı ve yönetimini seçeceklerini belirterek yeni başkana ve yönetimine şimdiden başarılar diledi.

Açılış sonunda Tezer hafta içerisinde Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer -21. Yüzyılın Matematik Öğretmeni, Uzm. Mine Hacıarif – Matematik Tarihindeki Önemli İsimler ve Çalışmaları, Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve Uzm. Tahir Tavukçu – Matematik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri, Hediye Sarıkaya – Hayatımızdaki Matematik adlı seminerler dizisi olacağını belirtti.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi