Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 15 dak 49 sn önce

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Lise Öğrencilerine Destek Devam Ediyor

Cmt, 25/04/2015 - 11:01

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Lise Öğrencilerine Destek Devam Ediyor

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlisi Dervişe Amca tarafından Değirmenlik Lisesinin düzenlediği kariyer gününde temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu; kariyer günlerinin, öğrencilerin meslekleri her yönüyle tanımalarını sağlama, doğru hedefler belirleyerek kişilik özellikleri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bilinçli tercihler yapmalarını sağlama, öğrencilerin sahip olabilecekleri meslekler hakkında o mesleği yapan kişiler tarafından her yönüyle bilgilendirilmeleri, öğrencilerin mesleklere dair merak ettiklerini öğrenmelerine imkân tanıma gibi amaçlar için düzenlendiğini ifade etti.

Atatürk Eğitim Fakültesi, Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü Öğr.Görv. Dervişe Amca, bu amaç çerçevesinde, Değirmenlik Lisesi öğrencilerine okulöncesi bölümünü anlatarak, öğrencilerin meslek seçimlerinde bilinçli tercihler yapmalarına rehberlik ederek, öğrencilerin okulöncesi bölümü ile ilgili merak ettikleri konular üzerinde bilgilendirdi.

YDÜ’nün Bilimsel Çalışmaları Prestijli Dergilerde Yerini Almaya Devam Ediyor

Pzt, 20/04/2015 - 14:40

- “Teknolojik Araç Kullanımının Sosyal Hayata Etkisi” ile ilgili yapılan araştırma SSCI kapsamında taranan dergide yayınlanmaya hak kazandı

Yakın Doğu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü ve Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Bicen ve Doktora öğrencisi Ahmet Arnavut’un “Determining the effects of technological tool use habits on social lives” başlıklı makalesi Sosyal Bilimler Dizini (SSCI) kapsamında taranan ve dünyanın en prestijli dergilerden biri olan Computers in Human Behavior dergisinde yayınlanmaya hak kazandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, KKTC Üniversitelerindeki Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 2334 öğretmen adayı üzerinde yapılan araştırmada günümüz teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte teknolojik araç kullanımının öğretmen adaylarının sosyal hayatlarına etkisi, teknolojik araçları kullanım alışkanlıkları, sosyal ağ kullanımı, teknolojinin eğitim hayatlarına yansıması ve iletişim biçimleri ele alınmıştır.

Araştırma sonuçları göstermektedir ki arkadaş seçiminde kendisine benzer nitelikte teknolojiyi kullanan kişilerle iletişim kurmayı tercih eden öğretmen adayları yoğun bir biçimde teknolojik araç kullanımından dolayı sosyal hayatlarının olumsuz yönde etkilendiğini sinemada film izlerken bile akıllı telefonlarından internete girdikleri ve bir mekan seçerken özellikle kablosuz internetin olduğu ve internet üzerinde popüler olan mekanları tercih ettikleri saptanmıştır.

Yeni teknolojik ürünler çıktığında fiyatın önemli olmadığını sadece o ürüne sahip olmak istediklerini belirten öğretmen adayları sabah uyandıkları andan itibaren hayatlarından kesitleri sosyal ağ hesaplarında paylaşma ve yer bildirme ihtiyacı hissettiklerini bunun yanında arkadaşlarının bildirimlerini de sürekli olarak kontrol ettikleri ifade edilmektedir.

Teknolojik araçların hayatlarını daha kolay bir hale getirdiğini ve kendilerini internet ortamında daha rahat ifade edebildiklerini belirten öğretmen adayları yön bulurken GPS özelliği ile daha kolay bir mekana varabildikleri, akıllı telefonları yanlarında olmadığında kendilerini huzursuz hissettikleri, internete bağlanamadıklarında ise kendilerini sinirli hissettikleri vurgulanmaktadır. Eğitsel amaçlı teknolojinin kullanımında ise öğretmen adayları ödev araştırmalarını internet üzerinden yaptıkları, öğretmenleri ile iletişim kurabildikleri çeşitli eğitsel sosyal ağ gruplarına üye oldukları sınıf içinde belirli bir süre sonra ilgilerinin teknolojik araçlara kaydığını ifade edilmektedir.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın (ETEN) Tam Üyesi Oldu

Cum, 17/04/2015 - 13:57

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın (ETEN) tam üyesi oldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, toplantıya katılarak Genel Kurul üyelerine yönelik Fakülteyi tanıtan bir sunum yaptığını daha sonra ise yapılan oylamada oy birliği ile YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tam üye olarak kabul edildiğini vurguladı.

1988 yılında kurulan Avrupa Öğretmen Eğitimi Ağı’nın başlıca amaçları; öğretmen yetiştiren eğitim kurumları arasında işbirliğinin geliştirilmesi, öğretmen adayı değişimi, ortak araştırma ve uygulama projelerinin hayata geçirilmesi, öğretim elemanı değişimi, öğretmen adaylarının diğer kurumlardan dersler alması, öğretmen adaylarının bir araya gelerek kültürel ve akademik paylaşımlarda bulunmaları olarak belirlenmiştir.

Araştırmacı Öğretim Elemanlarına Yönelik Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kursu

Pzt, 13/04/2015 - 10:15

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Üniversitemizin Öğretim Elemanlarına yönelik “Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kullanım Kursu” düzenliyor. İstekli olan öğretim elemanları en geç 14 Nisan saat 14:00 kadar Uz. Mine Hacıarif’e mine.haciarif@neu.edu.tr email yolu ile başvurmaları gerekiyor.

Kurs İçeriği

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Çrş, 01/04/2015 - 12:57

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Çrş, 01/04/2015 - 12:53

YDÜ Öğrencileri Pi Gününü Sos Çocuk Köyünde Kutladı

Cum, 20/03/2015 - 18:13

Yakın Doğu Üniversite Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Matematik Günleri etkinlikleri sonunda 14 Mart Dünya Pi Günü’nü SOS çocuk köyünde kutladı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kutlama öncesinde Atatürk Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin kendi evlerinde yaptıkları pasta, kek, börek, kurabiye ve aldıkları meyve sularını SOS Çocuk Köyü’nde bulunan çocuklarla paylaşarak Pi gününü kutladılar.

Kutlama sırasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Tezer Pi Günü dolayısıyla öğrencilere Pi sayısı (3.14..) ve çemberin hayatımızdaki kullanım alanlarına yönelik bir konuşma yaptı.

Tezer konuşmasında, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında, her öğrencinin matematik dersi alması gerektiği felsefesiyle, SOS Çocuk Köyünde bulunan çocuklara yönelik özel matematik kurslarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini belirterek SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu’ya teşekkürlerini sundu.

Akarsu ise Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine teşekkür ederek YDÜ ile her zaman işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

Cum, 20/03/2015 - 11:29

Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü ile Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından “Çanakkale Zaferi”ni kutlama programları düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilk anma etkinliği YDÜ Hastanesi 101 no’lu salonda Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Yaraşır, Dr. Mustafa Yeniasır, Uzm. Selma Korkmaz, misafirler ve fakülte öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Program Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Suna Ersener’in hazırladığı slayt gösterisinin ardından, Egemen Ergin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Egemen Ergin, Çanakkale cephesinin Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, Çanakkale’yi tarihin seyrini ve savaşa katılan toplumların kaderini değiştiren, bir kahramanlık ve var oluş destanı olarak nitelendirdi.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Kübra Yıldız ise “Çanakkale Savaşının Edebiyata Yansımaları”nı ele alırken, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Fahri Ersavaş gibi sanatçıların eserlerinde Çanakkale Savaşı’na çok sık yer verdiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra program, öğrencilerin (Elife Serin, Süreyya Özdemir, Mehtap Akbulut, Mehmet Arslan, Emre Beyge, Mustafa Gürdal, Egemen Ergin, Merve Nur Yüce, Yıldız Buse Gürkan, Recep İslamoğlu, Ahu Senem Doğan, Fuat Öksüz) sahnelediği iki küçük oyunla devam etti. Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından sergilenen ve millî şuurun tazelenmesine katkı koyan bu oyunlar büyük bir beğeni ile izlendi.

Sunuculuğunu Yunus Emre Handere ve Tuğçe Çalım’ın yaptıkları program, Türkçe Öğretmenliği öğrencilerinden İlhami Bilge, Fatma Yıldız, Tuğba Özer, Mehtap Akbulut ve Nurşah Iltar’ın okuduğu şiirleri takiben, Müzik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyelerinden Hasibe Aksaç’a eşlik eden Ezgi Baylan ve Kadir Uğur Taşçı’nın söylediği türkülerle sona erdi.

Programın sonunda söz alan Prof. Dr. Şenol Bektaş, Çanakkale Şehitlerini Anma ve Zaferi kutlama gününün çok önemli olduğunu belirterek öğrencilere, bu günün anlamını kavrayabilmek için Çanakkale’yi görmenin şart olduğunu söyledi.

Bu savaşların hem Türk Tarihi hem de dünya tarihi açısından da bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bektaş, Türk insanının barış yanlısı olduğunu, Kıbrıs Türklerinin de Çanakkale ruhunu yaşatarak özgürlüklerine sahip olabildiklerini belirterek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çanakkale zaferi’nin 100.yıl etkinlikleri kapsamında ikinci etkinlik ise, Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından YDÜ Büyük Kütüphane Salon 2`de gerçekleştirildi.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından , Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul`un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Ardından Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Saraçoğlu “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale” adlı konuşmasını sunmasıyla birlikte tören, Tarih bölümü öğrencilerinden Hasan İlban`ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti.

“Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirin Tarih Öğretmenliği öğrencilerinden Cello Aydın tarafından okunmasının ardından bölüm öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi ile tören son buldu.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu Kazakistan’da Konferans Verdi

Çrş, 18/03/2015 - 13:43

Kazakistan’ın ilk üniversitesi olan Abay Kazak Devlet Universitesi ile Almaty Üniversiteleri’nin davetlisi olarak Almaty’e giden Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konferans verek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve YDÜ’yü başarıyla temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Prof. Dr. Uzunboylu, Abay Kazak Devlet Universitesi ve Almaty Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik “Eğitim Bilimleri Alanındaki Araştırmalarda Yeni Yönelimler” konulu konferansı verdi. Konferansa büyük ilgi gösteren öğrenciler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında sorular sorarak bilgi talebinde bulundular.

Konferans sonrasında Almaty Üniversitesi Rektörü tarafından makamında kabul edilen Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkçe Öğretmenliği’nden Çanakkale Zaferi Programı

Sal, 17/03/2015 - 17:36

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü olarak 18 Mart 2015 Çarşamba günü düzenleyeceğimiz “Çanakkale Zaferi” konulu programa katılımlarınızı bekliyoruz.

YDÜ’de Geleneksel Matematik Günleri Etkinlikleri Başladı

Cum, 13/03/2015 - 11:34

Dünya Matematik ve Pi günleri çerçevesinde Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü, Matematik Bölümü ve Matematik Eğitimi Kulübü’nün her yıl birlikte düzenlediği matematik günleri etkinliği Atatürk Eğitim Fakültesinde başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu yaptığı açılış konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi olarak yapılacak olan etkinlik ve seminerlerden oldukça mutluyuz. Özellikle matematiğin yaşamın temel noktalarından biri olduğunu, kendisinin her ne kadar da eğitim kökenli olmasa da hangi alanda çalışma yapılırsa yapılsın, ister sosyal bilimler ister fen bilimleri mutlaka matematiğin her bilim dalının içerisinde bulunduğunu belirtti.

Uzunboylu, Atatürk Eğitim Fakültesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Programlarının ikisinin de bulunduğunu, derslerin öğrencilere nitelikli öğretim elemanlarınca verildiğini ve fakültede 21. Yüzyılda bir öğretmenin taşıması gereken tüm özellikleri bulunduran öğretmenler yetiştirdiklerini söyledi.

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer ise konuşmasında, hedeflerinin İlköğretim ve Ortaöğretim’de matematiği öğrencilerin korkulu rüyası olmaktan çıkarmayı hedefleyen, etkili öğretim teknikleri ve kaliteli öğretim üyeleriyle başarılı matematik öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyledi. Matematik eğitimi master programlarının YÖK tarafından onaylanarak geçtiğimiz yıl açıldığını ve öğrenci aldıklarını da söyleyen Tezer, daha sonra yeni öğretim kuramları ve teknikleri kullanarak çember ve pi sayılarının ortaokul seviyesindeki çocuklara yönelik nasıl anlatılabileceğine yönelik örnek sunum yaptı.

Daha sonra, YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kaya Özkın “Matematik ve Teknoloji” adlı bir seminer verdi. Matematikte ispat yönteminin önemine ve sayıların özelliklerine değinen Özkın, gelişmiş ülkelerdeki bilim adamlarının yakın zamanda altyapısında çok güçlü matematik barındıran beyin temelli robot, enformasyon, bio-teknoloji, nano teknoloji ve yapay zeka kullanarak yeni teknolojiler ürettiğini ve yeni nesil öğretmenlerin bu insan gücünü yetiştirdiğini söyledi.

YDÜ matematik Eğitimi kulüp başkanı Algı Evrener ise yaptığı konuşmada, 5 Mart Dünya Matematik günü ve 14 Mart Dünya Pi günü etkinlikleri haftasının başlaması ile yapılan bu etkinliğe katkı koymaktan öğrenciler olarak çok mutlu olduklarını söyledi. Evrener ayrıca bu yıl mezun olacaklarını ve mayıs ayında yapılacak seçimde yeni kulüp başkanı ve yönetimini seçeceklerini belirterek yeni başkana ve yönetimine şimdiden başarılar diledi.

Açılış sonunda Tezer hafta içerisinde Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer -21. Yüzyılın Matematik Öğretmeni, Uzm. Mine Hacıarif – Matematik Tarihindeki Önemli İsimler ve Çalışmaları, Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve Uzm. Tahir Tavukçu – Matematik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri, Hediye Sarıkaya – Hayatımızdaki Matematik adlı seminerler dizisi olacağını belirtti.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferini Kutlama Töreni

Per, 12/03/2015 - 12:50

Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi günü dolayısıyla 18 Mart 2015 Çarşamba günü saat 13.00`de YDÜ Büyük Kütüphane Salon 2`de tören düzenlenecektir. Katılmanız özlemle beklenir.

YDÜ Resim İş Öğretmenliği “Orkideler Resim Sergisi” Açmaya Hazırlanıyor

Sal, 03/03/2015 - 17:02

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Resim İş Öğretmenliği Bölüm öğrencileri Hisarköy Orkide Festivalinde “Orkideler Resim Sergisi” açmaya hazırlanıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölüm öğrencileri, 5. Geleneksel Hisarköy Orkide festivalinde “Orkideler Resim Sergisi” açmaya hazırlanıyor.

Sergi için çalışmalar 3 gün Hisarköy’ün orkide bölgelerinde yapılacak. Daha sonra yapılan eserlerin sergilenmesi yine Hisarköy Meydanında 7 Mart Cumartesi günü saat 14:15 itibarı ile izleyicilere açılacak.

Sergi açılışı, aynı zamanda festival açılışını gerçekleştirecek olan ,Türkiye Cumhuriyeti ‘nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tarafından yapılacak.

NEU is being Constantly Represented at International Academic Platforms

Sal, 24/02/2015 - 14:39

Academic members of the Atatürk Faculty of Education of Near East University, and also Co-Chairmen of the Communal Research and Development Centre, functioning under the body of NEU Centre of Excellence, Assoc. Prof. Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay, are represented the Near East University at an international academic platform.

According to the press release from the Directorate of Press and Public Relations of Near East University, Assoc. Prof Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay have written a section of a book; “Technologies for Continuous Improvement” in the book titled as “Encyclopaedia of Educational Technology”,printed by SAGE Publications and which is edited by Prof. Dr. Michael Spector. It was expressed that the aforementioned section involves information on the contributions of technology in the continuum of life-long learning, distance education, and learning through games.

Furthermore, it was added that Assoc. Prof. Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay, had also represented the NEU by acting as the guest editor of ‘Journal of Educational Technology and Society (SSCI)’ due to their initiations on informatics, both on the island and in Near East University.

In addition to the above, it was emphasised that both scholar had attended an international conference in February, 2015, where they provided information on “Organisational aspects in e-learning”, thus, leading NEU to be continuously represented at international academic platforms.

YDÜ’nün Uluslararası Akademik Dünyada Temsiliyeti Artarak Sürüyor

Sal, 24/02/2015 - 12:18

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, aynı zamanda Centre of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezinin eşbaşkanları Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, Yakın Doğu Üniversitesi‘ni uluslararası akademik dünyada temsil etmeye devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, SAGE uluslararası yayınevi tarafından basılan Prof. Dr. Michael Spector’ün editörlüğünü yaptığı ‘Encyclopedia of Educational Technology’ adlı kitapta ‘Technologies for Continious Improvement‘ başlıklı bölümün yazarlığını yapan Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, bu bölümde eğitim teknolojileri ve teknolojinin yaşam boyu öğrenme sürecine katkılarına, uzaktan eğitim, oyun yoluyla öğrenme konularına vurgu yaptılar.

Engelsiz bilişim faaliyetlerinin hem adada hem de Yakın Doğu Üniversitesi‘nde bir ilk olmasında öncülük eden Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, bu alanda Journal of Educational Technology & Society (SSCI) dergisinde konuk davetli editörü olarak görev alarak da YDÜ‘yü uluslararası faaliyetlerde temsil ediyorlar.

Şubat ayında gerçekleşen uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik uluslararası bir konferansta da ‘Organisational aspects in e-learning’ başlıklı konuşma ile uzaktan eğitim merkezlerinde yönetim anlayışı ve işleyiş hakkında detaylı bilgi verdiler.

Fall 2014/15 course evaluation results for ELL/ELT/TRN are announced

Pzt, 23/02/2015 - 13:59

Fall 2014/15 course evaluation results for the departments of English Language Teaching (ELT), English Language and Literature (ELL) and Translation and Interpretation (TRN) have been announced.

 Click for the course evaluation results

Near East University 2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony was realized with great enthusiasm

Per, 12/02/2015 - 22:56

2014-2015 Fall Semester graduation ceremony of Atatürk Faculty of Education of Near East University was realized with great enthusiasm.

According to press release issued by the Directorate of Press and Public Relations Office of NEU (Near East University Nicosia, Cyprus), Master and PhD candidates receiving education under the umbrella of Atatürk Faculty of Education were awarded with diplomas by meeting the graduation requirements of the programs including Educational Administration, Supervision, Planning & Economics, Environmental Education & Teaching, Educational Programs & Instruction, Psychological Counseling & Guidance, Special Education, History Education, and Ottoman Paleography & Archiving.

Besides, the departments of Mathematics Teaching for Secondary Schools, Mathematics Teaching for Elementary Schools, Computer Education & Instructional Technologies, English Language Teaching, Turkish Language Teaching, and Classroom Teaching lived the right pride and honor of producing well qualified graduates.

At the graduation ceremony, NEU Vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Faculty Dean Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Graduate School Director Prof. Dr. Orhan Çiftçi, heads of departments, academics, students and their parents were extremely proud.

The graduation ceremony began with stand in silence followed by national anthem. The music recital performed by Atakan Sarı and Serkan Çankaya, faculty members of Department of Music Teaching of Atatürk Faculty of Education, received standing ovation.

Photo Stream Buraya

Then, Yunus Emre Çitçi, top ranked student of the Department of Computer Education and Instructional Technologies of Atatürk Faculty of Education, made a speech on behalf of the graduates and extended his appreciations to the academics as well as to parents for their unique contributions throughout their education period. He also wished continuous success for all graduates in their future lives.

Addressing to young and dynamic teaching candidates who graduated from various programs of Atatürk Faculty of Education, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu underlined the importance of teaching profession by entrusting the generation of future to them. Touching upon the significance of quality-oriented scientific studies carried out by Atatürk Faculty of Education, Professor Uzunboylu extended his appreciations to the Founding Rector Dr. Suat İ. Günsel for his outstanding contributions regarding the issue.

NEU vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu began his final remarks by highlighting the importance of the profession of teaching. “We need to know that being a teacher is important and teachers ought to have a positive influence on others, and this impact is one of the great strengths of teaching profession. Having a purpose in life paves the way for us towards success. we stay motivated and passionate as long as we have a purpose to contribute future generations and the society through offering quality education. Teaching is widely regarded as one of the professions that has great purposes” said he.

Professor Sadıkoğlu congratulated the faculty members of Atatürk Faculty of Education for their outstanding success that they have achieved in the scientific studies.

Touching upon the significance of the conferences realized by Professor Uzunboylu at international platforms in different countries across the world, Professor Sadıkoğlu congratulated him. He also congratulated the graduates and wished them continuous success in their careers.
2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony ended with the presentation of diplomas and the throwing of graduation caps.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri


Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi