Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 40 dak 17 sn önce

Near East University hit headlines in Las Vegas

Per, 17/07/2014 - 13:17

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dean of Ataturk Faculty of Education, attracted attentions with the presentation he made at Global Conference on Contemporary Education that was held in Las Vegas.

According to press info released by Press and Public Relations Directorate of Near East University, Cyprus, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dean of Ataturk Faculty of Education, has had great appreciation for his the presentation he made on “Mobil Learning and Educational Settings of Future” at Global Conference on Contemporary Education that was held in Las Vegas.

Prof. Dr. Uzunboylu, making a presentation on Mobil Learning and Educational Settings of Future, spoke to a large audience on conceptual and theoretical basis of mobil learning, analysis of research findings, samples and fields of mobil learning in basic education and higher education, studies carried out at Ataturk Faculty of Education on mobil and imaginary settings, and trends for future studies. Following the presentation, Prof. Uzunboylu answered to questions raised by audience.

Global Conference on Contemporary Education was held in cooperation with Las Vegas University, Near East University, John Hopkins University, Alaca University of Spain, Cleveland State University, Queensland Technology University of Australia and Association of Human, Science, Nature, Education and Technology.

Source: KIBRIS POSTASI

Yakın Doğu Üniversitesi Las Vegas’a Damgasını Vurdu

Per, 17/07/2014 - 11:35

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu Las Vegas’ta katıldığı “Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ında yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta yapılan “Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ında “Mobil Öğrenme ve Geleceğin Eğitim Ortamları“ üzerine yaptığı konuşma büyük beğeni topladı.

Konferansta “Mobil Öğrenme ve Geleceğin Eğitim Ortamları“ üzerine kalabalık bir gruba konuşma yapan Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, mobil öğrenmenin kavramsal ve kuramsal temelleri, yapılan araştırmaların sonuçlarının analizi, mobil öğrenmenin temel eğitim ve yüksek öğretimde uygulama alanları ve örnekleri, YDÜ Ataürk Eğitim Fakültesi’nde mobil ve sanal öğrenme ortamları üzerine yapılan çalışmalar, ve geleceğe yönelik yeni eğilimleri anlattı. İlgi ile izlenen konuşma sonunda dinleyicilerden gelen sorular Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından cevaplandırıldı.

“Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ı Las Vegas Üniversitesi evsahipliğinde Yakın Doğu Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, İspanya Alaca Üniversitesi, Cleveland Devlet Üniversitesi, Avustralya Queensland Teknoloji Üniversitesi ve “İnsan, Bilim, Doğa, Eğitim ve Teknoloji Derneği” işbirliğinde yapıldı.

Atatürk Faculty of Education has once again lived the excitement of graduating students

Cum, 11/07/2014 - 14:03

As the leading institution of higher education, the Near East University has once again lived the pride of graduating students from various programs of Atatürk Faculty of Education.

2013 – 2014 Spring semester graduation ceremony took place at the Main Hall of Atatürk Culture and Congress Centre (ACCC).

According to the press info released by the Press and Public Relations Directorate of NEU, Vice Rector Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Mehmet Korkmaz, the Director of Education and Discipline Department of TRNC National Education, Youth and Sports Ministry, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, the Dean of Atatürk Faculty of Education, Deputy Deans, academic staff, students and their families participated the graduation ceremony.

Graduation Ceremony attended by Near East University management, academic staff, protocol guests, students and their families, began with a moment of silence followed by the National Anthem.

With an international student population reaching greater numbers each year and as a prominent institution devoted to excellence in education, Atatürk Faculty of Education is proud of graduating 450 students in total from various undergraduate and graduate programs at the end of the Spring Semester.

Prior to the presentation of the diplomas, Erkan Erüst and Mustafa Özilmen made speech on behalf of the graduates.

Following the speeches of the Vice Rector Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu and the Dean Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, the diplomas were presented to the graduates.

Upon receiving the diplomas the students sang the song “Bu gece son……”, with a great enthusiasm and the ceremony ended with throwing graduation caps.

Source: KIBRIS POSTASI

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi

Per, 10/07/2014 - 17:46

2013- 2014 Bahar dönemi mezuniyet töreni Atatürk Kültür ve Kogre Merkezi (AKKM) salonunda gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Mezuniyet törenine Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Talim Terbiye Dairesi Müdürü Mehmet Korkmaz, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dekan Yardımcıları, Öğretim Elemanları, Aileler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Eğitim Fakültesi 2013-2014 Bahar döneminde, Eğitim programları ve Öğretim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Eğitim Yönetimi Denetimi Ekonomisi ve Planlaması, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Halk Bilimi Eğitimi, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Bölümü, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili Edebiyatı, Osmanlıca Paleografyası ve Arşivcilik lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından toplam 450 mezun vererek başarılı bir dönemi daha kapatmış oldu.

Çok sayıda öğrenci velisinin katılımıyla, Yakın Doğu Üniversitesi AKKM salonunda gerçekleşen mezuniyet törenine saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende mezunlar adına Erkan Erüst ve Mustafa Özilmen söz aldı.

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu’nun konuşmalarının ardından Doktora,Yüksek Lisans ve Lisans mezunlarına diplomaları verildi.

Katılımın yoğun olduğu mezuniyet töreninin sonunda; Öğrencilerin büyük bir heycanla “Bu gece son…” şarkısını söylemeleri ve kep atma töreniyle sona erdi.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Uzaktan Eğitim Olarak Veriliyor

Çrş, 02/07/2014 - 16:45

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) Başkanlığının 06.05.2014 tarihinde 75850160-104.01-07-3111 sayılı aldığı karar doğrultusunda 2013-2014 Öğretim Yılı Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı %70 Uzaktan Eğitim %30 Yüz yüze Eğitim şeklinde verilecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bicen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk olarak YDÜ’de Uzlaşım dersi ile başlanılan Uzaktan Eğitim çalışmalarının Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Türk Dili dersleri ile devam ettiğini şimdi ise Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının eklendiğini belirtti. Bicen, YDÜ Uzaktan Eğitim Merkezinin, 2013 Eylül ayından itibaren Avrupa Uzaktan ve E-eğitim Ağı (EDEN – European Distance ve E-learnin Network)’in kurumsal üyesi olduğunu ve Uzaktan Eğitim Merkezinin kurulduğu günden bugüne teknolojideki tüm gelişmeleri takip ettiğini vurguladı.

Uzaktan Eğitim modeliyle verilecek Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programında YDÜ, Atatürk Eğitim Fakültesinin akademik kadrosunda bulunan öğretim üyelerinin yer alacağını belirten Bicen, programa kayıt yaptıran öğrencilerin dersleri zaman ve mekan farketmeksizin akıllı telefon veya tabletlerinden de takip edebileceklerini, belirli günlerde öğretim üyeleriyle sanal sınıf ortamlarında fikir alış-verişi yapabileceklerini dersleri istedikleri kadar tekrar yapabilmenin yanı sıra programa kayıtlı diğer öğrencilerle de işbirlikli projeler geliştirebileceklerini ifade etti. Yaz Döneminde Pedagojik Formasyon Eğitimi Programına YÖK tarafından yerleştirilen öğrenciler dışında mezun ve mezun olma aşamasında olan tüm öğrenciler başvurabilirler.

YDÜ’de “Eğitimde Program Geliştirme” Kursunda Başarılı Olanlar Sertifikalarını Aldı

Çrş, 02/07/2014 - 13:16

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanılığı, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi işbirliğiyle Uzman Deniz Özcan tarafından verilen “Eğitimde Program Geliştirme” kursunda başarılı olanlara belgeleri törenle Atatürk Eğitim Fakültesi’nde verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, belge tören sırasında Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa (Near East University Nicosia Cyprus) Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ve kurs eğitmeni Uzman Deniz Özcan ve eğitime katılan öğretmenler adına Uzman Soner Öyken konuşma yaptılar.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konuşmasında eğitim ve öğretim aşamalarında program geliştirmenin önemli olduğunu ve etkin eğitim ve öğretim için temel taşını oluşturduğunu vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti.

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi müdürü Soner Öyken’in de katılımcılar arasında yer aldığı kursta Öyken, katılımcılar adına kısa bir konuşma yaptı. Öyken konuşmasında yapılan bu eğitimim öğretmenler için çok faydalı olduğunu vurgulayarak, Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve eğitimi veren Uz. Deniz Özcan’a teşekkürlerini sundu.

Toplantının sonunda kursta başarı gösteren 31 öğretmene sertifikalar takdim edildi.

2014-2014 YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü Yıl Sonu Sergisi Düzenliyor

Pzt, 23/06/2014 - 12:27

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimine Bağlı Resim –İş Öğretmenliği öğrencileri, 25 Haziran Çarşamba Günü Yıl sonu sergisi düzenliyor. Sergide Lisans ve Yüksek Lisan Öğrencilerinin 1 yıl boyunca yaptığı çalışamalar sergilenecek. Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cypurs) Atatürk Eğitim fakültesinin yaptığı açıklamaya göre açılışını, Prof.Dr.Hüseyin Uzunboylu ‘nun yapacağı sergi, saat 11:00 de fakülte binası “Güzel Sanatlar Eğitimi” sergi salonunda gerçekleşecek. Sergide, birçok zengin çalışmanın yer alacağı belirtilirken,açılışa tüm haklımız ve sanat severilerimiz davetlidir.

SOS Çocuk Köyü’nden Gönüllü Matematik Dersi Veren YDÜ Öğrencilerine Teşekkür Belgesi Verildi

Cum, 20/06/2014 - 16:40

SOS Çocuk Köyü’nde Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine teşekkür belgesi verilmek üzere tören düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, törende konuşan SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu , SOS Çocuk Köyündeki öğrencilere yönelik gösterilen duyarlılıktan ve sağladıkları imkanlardan dolayı gönüllü öğrencilere ve YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Tezer’e teşekkür etti.

Akarsu, sözlerine “Eğitim süreklilik gerektirir ve öğrencilerin üzerinde etki bırakmak için uzun süreye ihtiyaç vardır”dedi. Akarsu, Yakın Doğu Üniversitesi ile her zaman işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını da vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Murat Tezer ise, öğretmenlik mesleğinin çok önemli olduğunu, öğrencilerin en iyi şekilde eğitim almasının önem arz ettiğini belirtti. Matematiğin evrensel olduğunu ve her alanda kullanıldığını belirten Tezer, dolayısıyla her öğrencinin matematik dersi alması gerektiğini söyleyerek topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında matematik dersleri vererek derslerinden başarılı olmalarını sağlayan bölüm öğrencilerini aldıkları sorumluluğu başarmalarından dolayı tebrik etti.

Yrd.Doç.Dr.Tezer, SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu ve SOS Çocuk Köyü Pedagoğu Bora Liman’a da ayrıca kendilerine böyle bir imkanın sundukları için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından , SOS Çocuk Köyü’nde bulunan çocuklara gönüllü matematik dersi veren Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Matematik Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı öğrencilerine ve aynı zamanda YDÜ Matematik Öğretmenliği adına Tezer’e teşekkür belgesi verildi.
Sertifika töreninin ardından toplu anı fotoğraf çekildi.

Atatürk Eğitim Fakültesi Doktora Öğrencilerinin Seminer Projesi Sunumları

Sal, 17/06/2014 - 11:16

Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Eğitim Programları ve Öğretim, Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Özel Eğitim, Müzik Eğitimi, Görsel Sanatlar Eğitimi, Çevre Eğitimi ve Yönetimi, İngilizce Eğitimi doktora programlarında Seminer alan öğrenciler, seminer projelerini (tez önerilerini) 26 Haziran 2014 Saat 10:00 – 16:00 Kütüphane Salon 3’de sırayla sunacaktır.  Sunulacak olan projelerde; orjinallik, ilgili literatür ve sonuçları, kuramsal çerçeve, amaç, alt amaçlar (hipotezler), önem, yöntem (araştırma modeli, denekler, uygulama, veri toplama araçları, verilerin analizi,  süre ve olanaklar) ve yararlanılan kaynakların güncelliği aranacaktır.

Seminer Projesi tüm öğretim üyelerine dağıtılacağından öğrenciler tarafından en geç 23 Haziran 2014 saat 14.00’a kadar Dekan ve Enstitü Sekreteri Ayşe Nadir’e (aysenadir.an@gmail.com) göndermeleri  zorunludur.

Toplantıya Atatürk Eğitim Fakültesi tam zamanlı Öğretim üyelerinin katılımı zorunludur. Ayrıca, Atatürk Eğitim Fakültesi Ana Bilim Dallarında doktora öğrenimi gören öğrencilerinde katılımı beklenir.

Başarılar dilerim.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu
Dekan

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi