Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 1 dak 8 sn önce

YDÜ Öğrencileri Pi Gününü Sos Çocuk Köyünde Kutladı

Cum, 20/03/2015 - 18:13

Yakın Doğu Üniversite Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Matematik Günleri etkinlikleri sonunda 14 Mart Dünya Pi Günü’nü SOS çocuk köyünde kutladı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kutlama öncesinde Atatürk Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin kendi evlerinde yaptıkları pasta, kek, börek, kurabiye ve aldıkları meyve sularını SOS Çocuk Köyü’nde bulunan çocuklarla paylaşarak Pi gününü kutladılar.

Kutlama sırasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Murat Tezer Pi Günü dolayısıyla öğrencilere Pi sayısı (3.14..) ve çemberin hayatımızdaki kullanım alanlarına yönelik bir konuşma yaptı.

Tezer konuşmasında, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında, her öğrencinin matematik dersi alması gerektiği felsefesiyle, SOS Çocuk Köyünde bulunan çocuklara yönelik özel matematik kurslarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini belirterek SOS Çocuk Köyü Müdürü Ahmet Akarsu’ya teşekkürlerini sundu.

Akarsu ise Yakın Doğu Üniversitesi öğrencilerine teşekkür ederek YDÜ ile her zaman işbirliği içerisinde olmaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı Yakın Doğu Üniversitesi’nde Çeşitli Etkinliklerle Anıldı

Cum, 20/03/2015 - 11:29

Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü ile Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından “Çanakkale Zaferi”ni kutlama programları düzenlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilk anma etkinliği YDÜ Hastanesi 101 no’lu salonda Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Türkçe Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Yaraşır, Dr. Mustafa Yeniasır, Uzm. Selma Korkmaz, misafirler ve fakülte öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Program Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Suna Ersener’in hazırladığı slayt gösterisinin ardından, Egemen Ergin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Egemen Ergin, Çanakkale cephesinin Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir yere sahip olduğunu belirterek, Çanakkale’yi tarihin seyrini ve savaşa katılan toplumların kaderini değiştiren, bir kahramanlık ve var oluş destanı olarak nitelendirdi.

Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinden Kübra Yıldız ise “Çanakkale Savaşının Edebiyata Yansımaları”nı ele alırken, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Fahri Ersavaş gibi sanatçıların eserlerinde Çanakkale Savaşı’na çok sık yer verdiğini belirtti.

Yapılan konuşmalardan sonra program, öğrencilerin (Elife Serin, Süreyya Özdemir, Mehtap Akbulut, Mehmet Arslan, Emre Beyge, Mustafa Gürdal, Egemen Ergin, Merve Nur Yüce, Yıldız Buse Gürkan, Recep İslamoğlu, Ahu Senem Doğan, Fuat Öksüz) sahnelediği iki küçük oyunla devam etti. Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından sergilenen ve millî şuurun tazelenmesine katkı koyan bu oyunlar büyük bir beğeni ile izlendi.

Sunuculuğunu Yunus Emre Handere ve Tuğçe Çalım’ın yaptıkları program, Türkçe Öğretmenliği öğrencilerinden İlhami Bilge, Fatma Yıldız, Tuğba Özer, Mehtap Akbulut ve Nurşah Iltar’ın okuduğu şiirleri takiben, Müzik Öğretmenliği Bölümü öğretim üyelerinden Hasibe Aksaç’a eşlik eden Ezgi Baylan ve Kadir Uğur Taşçı’nın söylediği türkülerle sona erdi.

Programın sonunda söz alan Prof. Dr. Şenol Bektaş, Çanakkale Şehitlerini Anma ve Zaferi kutlama gününün çok önemli olduğunu belirterek öğrencilere, bu günün anlamını kavrayabilmek için Çanakkale’yi görmenin şart olduğunu söyledi.

Bu savaşların hem Türk Tarihi hem de dünya tarihi açısından da bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bektaş, Türk insanının barış yanlısı olduğunu, Kıbrıs Türklerinin de Çanakkale ruhunu yaşatarak özgürlüklerine sahip olabildiklerini belirterek programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çanakkale zaferi’nin 100.yıl etkinlikleri kapsamında ikinci etkinlik ise, Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından YDÜ Büyük Kütüphane Salon 2`de gerçekleştirildi.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasının ardından , Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul`un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Ardından Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Saraçoğlu “Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale” adlı konuşmasını sunmasıyla birlikte tören, Tarih bölümü öğrencilerinden Hasan İlban`ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti.

“Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirin Tarih Öğretmenliği öğrencilerinden Cello Aydın tarafından okunmasının ardından bölüm öğrencileri tarafından hazırlanan slayt gösterisi ile tören son buldu.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu Kazakistan’da Konferans Verdi

Çrş, 18/03/2015 - 13:43

Kazakistan’ın ilk üniversitesi olan Abay Kazak Devlet Universitesi ile Almaty Üniversiteleri’nin davetlisi olarak Almaty’e giden Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konferans verek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve YDÜ’yü başarıyla temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Prof. Dr. Uzunboylu, Abay Kazak Devlet Universitesi ve Almaty Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik “Eğitim Bilimleri Alanındaki Araştırmalarda Yeni Yönelimler” konulu konferansı verdi. Konferansa büyük ilgi gösteren öğrenciler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yakın Doğu Üniversitesi hakkında sorular sorarak bilgi talebinde bulundular.

Konferans sonrasında Almaty Üniversitesi Rektörü tarafından makamında kabul edilen Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu’ya teşekkür plaketi takdim edildi.

Türkçe Öğretmenliği’nden Çanakkale Zaferi Programı

Sal, 17/03/2015 - 17:36

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü olarak 18 Mart 2015 Çarşamba günü düzenleyeceğimiz “Çanakkale Zaferi” konulu programa katılımlarınızı bekliyoruz.

YDÜ’de Geleneksel Matematik Günleri Etkinlikleri Başladı

Cum, 13/03/2015 - 11:34

Dünya Matematik ve Pi günleri çerçevesinde Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University,Nicosia) İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü, Matematik Bölümü ve Matematik Eğitimi Kulübü’nün her yıl birlikte düzenlediği matematik günleri etkinliği Atatürk Eğitim Fakültesinde başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu yaptığı açılış konuşmasında, Yakın Doğu Üniversitesi olarak yapılacak olan etkinlik ve seminerlerden oldukça mutluyuz. Özellikle matematiğin yaşamın temel noktalarından biri olduğunu, kendisinin her ne kadar da eğitim kökenli olmasa da hangi alanda çalışma yapılırsa yapılsın, ister sosyal bilimler ister fen bilimleri mutlaka matematiğin her bilim dalının içerisinde bulunduğunu belirtti.

Uzunboylu, Atatürk Eğitim Fakültesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Programlarının ikisinin de bulunduğunu, derslerin öğrencilere nitelikli öğretim elemanlarınca verildiğini ve fakültede 21. Yüzyılda bir öğretmenin taşıması gereken tüm özellikleri bulunduran öğretmenler yetiştirdiklerini söyledi.

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer ise konuşmasında, hedeflerinin İlköğretim ve Ortaöğretim’de matematiği öğrencilerin korkulu rüyası olmaktan çıkarmayı hedefleyen, etkili öğretim teknikleri ve kaliteli öğretim üyeleriyle başarılı matematik öğretmenleri yetiştirmek olduğunu söyledi. Matematik eğitimi master programlarının YÖK tarafından onaylanarak geçtiğimiz yıl açıldığını ve öğrenci aldıklarını da söyleyen Tezer, daha sonra yeni öğretim kuramları ve teknikleri kullanarak çember ve pi sayılarının ortaokul seviyesindeki çocuklara yönelik nasıl anlatılabileceğine yönelik örnek sunum yaptı.

Daha sonra, YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kaya Özkın “Matematik ve Teknoloji” adlı bir seminer verdi. Matematikte ispat yönteminin önemine ve sayıların özelliklerine değinen Özkın, gelişmiş ülkelerdeki bilim adamlarının yakın zamanda altyapısında çok güçlü matematik barındıran beyin temelli robot, enformasyon, bio-teknoloji, nano teknoloji ve yapay zeka kullanarak yeni teknolojiler ürettiğini ve yeni nesil öğretmenlerin bu insan gücünü yetiştirdiğini söyledi.

YDÜ matematik Eğitimi kulüp başkanı Algı Evrener ise yaptığı konuşmada, 5 Mart Dünya Matematik günü ve 14 Mart Dünya Pi günü etkinlikleri haftasının başlaması ile yapılan bu etkinliğe katkı koymaktan öğrenciler olarak çok mutlu olduklarını söyledi. Evrener ayrıca bu yıl mezun olacaklarını ve mayıs ayında yapılacak seçimde yeni kulüp başkanı ve yönetimini seçeceklerini belirterek yeni başkana ve yönetimine şimdiden başarılar diledi.

Açılış sonunda Tezer hafta içerisinde Yrd.Doç.Dr. Murat Tezer -21. Yüzyılın Matematik Öğretmeni, Uzm. Mine Hacıarif – Matematik Tarihindeki Önemli İsimler ve Çalışmaları, Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve Uzm. Tahir Tavukçu – Matematik Eğitiminde Öğretim Teknolojileri, Hediye Sarıkaya – Hayatımızdaki Matematik adlı seminerler dizisi olacağını belirtti.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferini Kutlama Töreni

Per, 12/03/2015 - 12:50

Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Zaferi günü dolayısıyla 18 Mart 2015 Çarşamba günü saat 13.00`de YDÜ Büyük Kütüphane Salon 2`de tören düzenlenecektir. Katılmanız özlemle beklenir.

YDÜ Resim İş Öğretmenliği “Orkideler Resim Sergisi” Açmaya Hazırlanıyor

Sal, 03/03/2015 - 17:02

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Resim İş Öğretmenliği Bölüm öğrencileri Hisarköy Orkide Festivalinde “Orkideler Resim Sergisi” açmaya hazırlanıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölüm öğrencileri, 5. Geleneksel Hisarköy Orkide festivalinde “Orkideler Resim Sergisi” açmaya hazırlanıyor.

Sergi için çalışmalar 3 gün Hisarköy’ün orkide bölgelerinde yapılacak. Daha sonra yapılan eserlerin sergilenmesi yine Hisarköy Meydanında 7 Mart Cumartesi günü saat 14:15 itibarı ile izleyicilere açılacak.

Sergi açılışı, aynı zamanda festival açılışını gerçekleştirecek olan ,Türkiye Cumhuriyeti ‘nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça tarafından yapılacak.

NEU is being Constantly Represented at International Academic Platforms

Sal, 24/02/2015 - 14:39

Academic members of the Atatürk Faculty of Education of Near East University, and also Co-Chairmen of the Communal Research and Development Centre, functioning under the body of NEU Centre of Excellence, Assoc. Prof. Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay, are represented the Near East University at an international academic platform.

According to the press release from the Directorate of Press and Public Relations of Near East University, Assoc. Prof Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay have written a section of a book; “Technologies for Continuous Improvement” in the book titled as “Encyclopaedia of Educational Technology”,printed by SAGE Publications and which is edited by Prof. Dr. Michael Spector. It was expressed that the aforementioned section involves information on the contributions of technology in the continuum of life-long learning, distance education, and learning through games.

Furthermore, it was added that Assoc. Prof. Dr. Zehra Altınay and Assoc. Prof. Dr. Fahriye Altınay, had also represented the NEU by acting as the guest editor of ‘Journal of Educational Technology and Society (SSCI)’ due to their initiations on informatics, both on the island and in Near East University.

In addition to the above, it was emphasised that both scholar had attended an international conference in February, 2015, where they provided information on “Organisational aspects in e-learning”, thus, leading NEU to be continuously represented at international academic platforms.

YDÜ’nün Uluslararası Akademik Dünyada Temsiliyeti Artarak Sürüyor

Sal, 24/02/2015 - 12:18

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, aynı zamanda Centre of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezinin eşbaşkanları Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, Yakın Doğu Üniversitesi‘ni uluslararası akademik dünyada temsil etmeye devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, SAGE uluslararası yayınevi tarafından basılan Prof. Dr. Michael Spector’ün editörlüğünü yaptığı ‘Encyclopedia of Educational Technology’ adlı kitapta ‘Technologies for Continious Improvement‘ başlıklı bölümün yazarlığını yapan Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, bu bölümde eğitim teknolojileri ve teknolojinin yaşam boyu öğrenme sürecine katkılarına, uzaktan eğitim, oyun yoluyla öğrenme konularına vurgu yaptılar.

Engelsiz bilişim faaliyetlerinin hem adada hem de Yakın Doğu Üniversitesi‘nde bir ilk olmasında öncülük eden Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, bu alanda Journal of Educational Technology & Society (SSCI) dergisinde konuk davetli editörü olarak görev alarak da YDÜ‘yü uluslararası faaliyetlerde temsil ediyorlar.

Şubat ayında gerçekleşen uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik uluslararası bir konferansta da ‘Organisational aspects in e-learning’ başlıklı konuşma ile uzaktan eğitim merkezlerinde yönetim anlayışı ve işleyiş hakkında detaylı bilgi verdiler.

Fall 2014/15 course evaluation results for ELL/ELT/TRN are announced

Pzt, 23/02/2015 - 13:59

Fall 2014/15 course evaluation results for the departments of English Language Teaching (ELT), English Language and Literature (ELL) and Translation and Interpretation (TRN) have been announced.

 Click for the course evaluation results

Near East University 2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony was realized with great enthusiasm

Per, 12/02/2015 - 22:56

2014-2015 Fall Semester graduation ceremony of Atatürk Faculty of Education of Near East University was realized with great enthusiasm.

According to press release issued by the Directorate of Press and Public Relations Office of NEU (Near East University Nicosia, Cyprus), Master and PhD candidates receiving education under the umbrella of Atatürk Faculty of Education were awarded with diplomas by meeting the graduation requirements of the programs including Educational Administration, Supervision, Planning & Economics, Environmental Education & Teaching, Educational Programs & Instruction, Psychological Counseling & Guidance, Special Education, History Education, and Ottoman Paleography & Archiving.

Besides, the departments of Mathematics Teaching for Secondary Schools, Mathematics Teaching for Elementary Schools, Computer Education & Instructional Technologies, English Language Teaching, Turkish Language Teaching, and Classroom Teaching lived the right pride and honor of producing well qualified graduates.

At the graduation ceremony, NEU Vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Faculty Dean Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Graduate School Director Prof. Dr. Orhan Çiftçi, heads of departments, academics, students and their parents were extremely proud.

The graduation ceremony began with stand in silence followed by national anthem. The music recital performed by Atakan Sarı and Serkan Çankaya, faculty members of Department of Music Teaching of Atatürk Faculty of Education, received standing ovation.

Photo Stream Buraya

Then, Yunus Emre Çitçi, top ranked student of the Department of Computer Education and Instructional Technologies of Atatürk Faculty of Education, made a speech on behalf of the graduates and extended his appreciations to the academics as well as to parents for their unique contributions throughout their education period. He also wished continuous success for all graduates in their future lives.

Addressing to young and dynamic teaching candidates who graduated from various programs of Atatürk Faculty of Education, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu underlined the importance of teaching profession by entrusting the generation of future to them. Touching upon the significance of quality-oriented scientific studies carried out by Atatürk Faculty of Education, Professor Uzunboylu extended his appreciations to the Founding Rector Dr. Suat İ. Günsel for his outstanding contributions regarding the issue.

NEU vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu began his final remarks by highlighting the importance of the profession of teaching. “We need to know that being a teacher is important and teachers ought to have a positive influence on others, and this impact is one of the great strengths of teaching profession. Having a purpose in life paves the way for us towards success. we stay motivated and passionate as long as we have a purpose to contribute future generations and the society through offering quality education. Teaching is widely regarded as one of the professions that has great purposes” said he.

Professor Sadıkoğlu congratulated the faculty members of Atatürk Faculty of Education for their outstanding success that they have achieved in the scientific studies.

Touching upon the significance of the conferences realized by Professor Uzunboylu at international platforms in different countries across the world, Professor Sadıkoğlu congratulated him. He also congratulated the graduates and wished them continuous success in their careers.
2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony ended with the presentation of diplomas and the throwing of graduation caps.

Near East University 2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony was realized with great enthusiasm

Per, 12/02/2015 - 15:06

2014-2015 Fall Semester graduation ceremony of Atatürk Faculty of Education of Near East University was realized with great enthusiasm.

According to press release issued by the Directorate of Press and Public Relations Office of NEU (Near East University Nicosia, Cyprus), Master and PhD candidates receiving education under the umbrella of Atatürk Faculty of Education were awarded with diplomas by meeting the graduation requirements of the programs including Educational Administration, Supervision, Planning & Economics, Environmental Education & Teaching, Educational Programs & Instruction, Psychological Counseling & Guidance, Special Education, History Education, and Ottoman Paleography & Archiving.

Besides, the departments of Mathematics Teaching for Secondary Schools, Mathematics Teaching for Elementary Schools, Computer Education & Instructional Technologies, English Language Teaching, Turkish Language Teaching, and Classroom Teaching lived the right pride and honor of producing well qualified graduates.

At the graduation ceremony, NEU Vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Faculty Dean Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Graduate School Director Prof. Dr. Orhan Çiftçi, heads of departments, academics, students and their parents were extremely proud.

The graduation ceremony began with stand in silence followed by national anthem. The music recital performed by Atakan Sarı and Serkan Çankaya, faculty members of Department of Music Teaching of Atatürk Faculty of Education, received standing ovation.

Then, Yunus Emre Çitçi, top ranked student of the Department of Computer Education and Instructional Technologies of Atatürk Faculty of Education, made a speech on behalf of the graduates and extended his appreciations to the academics as well as to parents for their unique contributions throughout their education period. He also wished continuous success for all graduates in their future lives.

Addressing to young and dynamic teaching candidates who graduated from various programs of Atatürk Faculty of Education, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu underlined the importance of teaching profession by entrusting the generation of future to them. Touching upon the significance of quality-oriented scientific studies carried out by Atatürk Faculty of Education, Professor Uzunboylu extended his appreciations to the Founding Rector Dr. Suat İ. Günsel for his outstanding contributions regarding the issue.

NEU vice Rector Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu began his final remarks by highlighting the importance of the profession of teaching. “We need to know that being a teacher is important and teachers ought to have a positive influence on others, and this impact is one of the great strengths of teaching profession. Having a purpose in life paves the way for us towards success. we stay motivated and passionate as long as we have a purpose to contribute future generations and the society through offering quality education. Teaching is widely regarded as one of the professions that has great purposes” said he.

Professor Sadıkoğlu congratulated the faculty members of Atatürk Faculty of Education for their outstanding success that they have achieved in the scientific studies.

Touching upon the significance of the conferences realized by Professor Uzunboylu at international platforms in different countries across the world, Professor Sadıkoğlu congratulated him. He also congratulated the graduates and wished them continuous success in their careers.
2014-2015 Fall Semester Graduation Ceremony ended with the presentation of diplomas and the throwing of graduation caps.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde 2014-2015 Güz Dönemi Mezuniyet Töreni Büyük Bir Coşku İle Gerçekleştirildi

Per, 12/02/2015 - 14:16

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde 2014-2015 Güz Dönemi Mezuniyet töreni büyük bir coşku ile gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde Eğitim Yönetimi Denetimi Ekonomisi ve Planlaması Anabilim Dalı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı, Çevre Eğitimi Anabilim Dalı, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı, Özel Eğitim Anabilim Dalı, Tarih Eğitimi Anabilim Dalı, Osmanlı Paleografyası Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora Programlarından nitelikli bilim adamları mezun edildi.

Ayrıca Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Bölümü, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü, İngilizce Öğretmenliği Bölümü, Türkçe Öğretmenliği Bölümü, İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü ve Sınıf Öğretmenliği Bölümü de öğrencilerini mezun etmenin gururunu yaşadı.

Mezuniyet töreninde, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Orhan Çiftçi, Bölüm başkanları, akademisyenler, öğrenciler ve veliler son derece gururluydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlanan Mezuniyet töreninde, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlilerinden Atakan Sarı ve Serkan Çankaya’nın hazırlamış olduğu müzik dinletisi ayakta alkışlandı.

Daha sonra mezunlar adına Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölüm Birincisi Yunus Emre Çiftçi konuşmasında tüm mezunlara bundan sonraki hayatlarında başarılar dileyerek, ailelere ve 4 yıl boyunca öğretim gördüğü hocalarına teşekkürlerini sundu.

Ardından Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, mezun olan genç ve dinamik öğretmen adaylarına geleceğin nesillerini emanet ederek, öğretmenlik mesleğinin öneminden bahsetti. Atatürk Eğitim Fakültesi olarak yapılan bilimsel çalışmalardaki kaliteye de değinen Prof.Uzunboylu, bu konuda desteklerinden ötürü Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel’e de teşekkürlerini sundu.

Son olarak Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, konuşmasına öğretmenlik mesleğinin ne kadar önemli bir meslek olduğunu belirterek başladı.

Prof. Dr. Sadıkoğlu, Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyelerini gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalardaki üstün başarılarından ötürü de tebrik etti.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu’nun çeşitli ülkelerde gerçekleştirmiş olduğu Uluslararası Konferanslara da değinen Prof.Sadıkoğlu, eğitim bilimleri alanına sağladığı katkılardan ötürü kutlayarak, Atatürk Eğitim Fakültesi mezunlarını tebrik etti.

Konuşmaların ardından 2014-2015 Güz dönemi Mezuniyet töreni, mezunlara diplomaların taktim edilmesi ve keplerini atmaları ile son buldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Bilkent Keman Günleri’ne Katıldı

Çrş, 11/02/2015 - 11:28

Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nce 1.’si düzenlenen Bilkent Keman Günleri’ne davet edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University,Nicosia) Basın ve Halkla ilişkiler DairesiMüdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, YDÜ temsilen Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ertem Nalbantoğlu, viyola öğretim görevlisi Uzm. Sinem Sadrazam ve 7 keman öğrencisi etkinlikte ‘aktif katılımcı’ olarak yer aldılar.

Büyük Türk kemancısı ve devlet sanatçısı Suna Kan adına düzenlenen etkinlikte dünyaca ünlü solist keman eğitimcileri Alexander Vinnitski (Finlandiya), Igor Tkatchouk (Belçika) ve Özcan Ulucan (Türkiye) ustalık sınıfları gerçekleştirdiler.

Yoğun bir programla ders ve dinletilerin devam ettiği Bilkent Keman Günleri’nde Orhan Ahıskal, Ellen Jewett, Ildiko Zsusanna Moog, Erkin Onay, Eylem Önder Başarır, Ebru Karaağaç, Ceylan Kabakçı, Isabelle Monique Kollo, Şenol Aydın, Gülen Ege Serter, Şeniz Aybulus, Rasim Bağırov, Toğrul Ganiyev, Feruza Abdullaeva, Bahar Kutay, Adilhoca Aziz ve Muhammedjan Turdiev dersler verdiler. Ayrıca Başkent Müzik evi ve Yes Müzik’in katkıda bulunduğu Bilkent Keman Günleri’nde keman yapımcıları Gençer Cerit, Ziya Devletşah ve Mehmet Yüksel de yer aldılar.

“Geleceğin virtüözleri genç yetenekler ile profesyonelleri, bilgiyi ve tecrübeyi buluşturuyoruz!” Sloganıyla gerçekleştirilen etkinlikle ilgili olarak Koordinatör Muhammedjan Turdiev, sanat müziğinin halka sevdirilip benimsetilmesinde en önemli görevlerden birinin geleceğin müzik öğretmenlerine düştüğünü belirtti. Sanatçının halka ulaşabimesinde kilit noktada bulunan müzik öğretmenlerinin iyi yetiştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Yrd. Doç. Dr. Ertem Nalbantoğlu yeni bir bölüm olan YDÜ Müzik Öğretmenliği’nin Türkiye’nin seçkin konservatuvarlarının buluştuğu Bilkent Keman Günleri’nde temsil edilmesinin kendileri için gurur verici olduğunu belirtti. YDÜ öğrencisi müzik öğretmenliği adaylarının, dünyaca ünlü seçkin keman eğitimcilerinin derslerini izlemeleri, genç virtüözlerin performanslarına tanık olmaları ve buradaki çalışma temposu ve düzeyin farkına varmalarının onları kısa sürede oldukça değiştirdiğini gözlemlediğini belirten Nalbantoğu, daveti gerçekleştiren Muhammedjan Turdiev’e, Bilkent MSSF dekanı Yrd. Doç. Kağan Korad’a ve etkinliğe katılmalarını destekleyen Mütevelli Heyeti Başkanı Doç.Dr. İrfan Suat Günsel‘e teşekkürlerini iletti.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği ABD ile katılımcı konservatuvar eğitimcileri arasında önemli bağlantıların kurulduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Ertem Nalbantoğlu, kısa ve orta vadede ortak etkinliklerin Yakın Doğu Üniversitesi‘nin katkılarıyla yapılabilmesi için çalışmaların başladığını müjdeledi.

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Güz Dönemi Mezuniyet Töreni

Per, 05/02/2015 - 13:26

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Güz Dönemi mezuniyet töreni 09 Şubat 2015 tarihinde Saat 10:00’da Büyük Kütüphane Salon 4’te yapılacaktır. Mezun durumunda olan Lisans ve Lisanüstü öğrenciler mezuniyet töreninde diplomalarını alacaktır. Diploma törenine başta öğrenci velileri olmak üzere herkes davetlidir.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu
Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı

2014 – 2015 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Başvuru Sonuçlar Duyurusu

Sal, 03/02/2015 - 11:05
 • Yök tarafından üniversitemize verilen kontenjan dahilinde kesin kayıt hakkı kazanan adayların T.C. Kimlik numaralarını girerek asıl adayların kayıt hakkı veya yedek adayların kayıt hakkı olup olmadığını http://sonuc.uzem.neu.edu.tr/sonuc2015/ adresinden öğrenebilirler.
 • Kesin kayıtlar 3- 6 Şubat 2015 tarihleri arasında mesai saatleri (08:00-17:00) içinde Yakın Doğu Üniversitesi temsilciliklerinden veya KKTC sınırları içerisinde bulunan öğrencilerin, Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında kesin kayıtları yapılacaktır. Bu süre içinde kayıt yaptırmayanlar kayıt hakkını kaybedecektir. Kesin kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir sebeple kaydını sildiren öğrencilerin yatırdıkları kayıt ücreti kesinlikle iade edilmeyecektir. Temsilcilikler için tıklayınız
 • Dersler ve ders muafiyetleri ile ilgili bilgiler ilerleyen günlerde http://uzem.neu.edu.tr adresinde duyurulacaktır.
 • 2014-2015 Öğretim Yılında YÖK’nun belirlediği usul ve esaslar ile Üniversitemize verdiği kontenjan çerçevesinde Fakültemizde Pedagojik Formasyon Sertifika Programı açılacaktır. YÖK duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika programıyla ilgili güncellenen yeni Usul ve Esaslar da 2014- 2015 Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren uygulanacaktır.
 • Yakın Doğu Üniversitesi 2014-2015 Pedagojik Formasyon Programı I. dönem derslerinin Şubat 2015 – Mayıs 2015 arasında, II. dönem dersleri Haziran 2015 – Ağustos 2015 ayları arasında yapılması planlanmıştır.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Programı ücreti 2.054 TL olup iki eşit taksit halinde (1.027 TL) güz ve bahar dönemi başında ödenecektir. İlk taksitin dekontu kesin kayıt esnasında teslim edilecektir.

KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERDEN İSTENİLECEK BELGELER:

 1. Kesin kayıt dilekçesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla)
 3. Öğrenci Olanlar İçin onaylı öğrenci belgesi, lisans mezunları İçin Onaylı Mezuniyet Belgesi veya diploma (Türkiye ve KKTC tdışındaki üniversitelerden mezun olanların Diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir).
 4. Lisans mezunları ve halen lisans öğrencisi olanlar için onaylı lisans not durum belgesi (onaylı transkript belgesi)
 5. Üç adet vesikalık fotoğraf
 6. Sertifika programının ilk taksidi olan 1.027.00 TL’nin Banka hesabına I. taksitin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı. Banka işlemleri için (aday.neu.edu.tr/index.php/tr/oedeme-yaplabilecek-bankalar)

Dekontun açıklama bölümünde;

 • Başvuranın Adı-Soyadı, Öğrenci Numarası
 • Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı

-Kayıt Ücretinin 1.Taksiti” olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

***Ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa düzelttirmeleri gerekmektedir.

2014-2015 Öğretim Yılı Bahar Dönemi Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Hakkında Açıklama

Sal, 27/01/2015 - 10:53

Yakın Doğu Üniversitesi

Atatürk Eğitim Fakültesi

2014 – 2015 Öğretim Yılı Bahar Dönemi

Pedagojik Formasyon Sertifika Programı Hakkında Açıklama

 • 2014-2015 Öğretim Yılı Bahar Döenmi YÖK’nun belirlediği usul ve esaslar ile Üniversitemize verdiği kontenjan çerçevesinde fakültemizde Pedagojik Formasyon Sertifika Programı açılacaktır. YÖK duyurusunu görmek için tıklayınız.
 • Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programlarıyla ilgili güncellenen yeni Usul ve Esaslar da 2014-2015 Öğretim Yılı Bahar Döneminden itibaren uygulanacaktır.
 • Bu kapsamda üniversitemize tanına kontenjanlara kesin kayıt yapılabilmesi için ön kayıt formunun 30.01.2015 tarihi saat 17:00’a kadar doldurulması gerekmektedir. Kesin kayıtlar ilgili daha sonra bu konuda duyuru yapılacaktır.
 • YÖK tarafından üniversitemize 200 kontenjan hakkı verilmiştir. Bu kontenjanın; mezun durumunda olanlar ile 2011 ve öncesi girişli olup halen son sınıfta bulunan öğrencilerle sınırlıdır.
 • Yakın Doğu Üniversitesi 2014-2015 Pedagojik Formasyon Programı I. dönem derslerinin Şubat 2015 – Haziran 2015 arasında yapılması planlanmaktadır.II.Dönem ile ilgili bilgiler ilerleyen zaman içerisinde duyurulacaktır.
 • Kontenjanların branşlara göre dağılımının adil bir şekilde yapılabilmesi için, önce ön kayıtlar alınacak, ön kayıtlar tamamlandıktan sonra başvuruların alanlara göre, öğrenci mezuniyet ortalamalarına dağılımı başvuru oranına göre ön kayıtlar dikkate alınarak yapılacaktır.
 • Pedagojik formasyon programı içinde yer alan öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında, öğrenci stajları KKTC sınırları içerisinde yapılacaktır.
 • Pedagojik formasyon programının teorik dersleri uzaktan eğitim yolu ile (%30 yüz yüz eğitim ve %70 uzaktan eğitim) verilmesi planlanmaktadır. İki vize haftası ve bir final haftası içerisinde sınavlar yüz yüze yapılacaktır.
 • Ön kayıt başvuruları, 26 Ocak 2015 Pazartesi günü başlayacak; 30 Ocak 2015 Cuma günü mesai bitiminde (17.00) sona erecektir.
 • Ön kayıt başvuruları, http://onkayit.uzem.neu.edu.tr/formasyon/
  linki üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilecektir.
 • Kesin kayıt hakkı kazananlar ve yedek listeler uzaktan eğitim merkezi web sayfasından yayımlanacaktır.(http://uzem.nedu.edu.tr )
 • Sıralama, transkripte belirtilen not ortalamasına (4’lük sistem) göre yapılacaktır. Transkriptinde not ortalaması 100’lük sisteme göre yer alan bütün adayların notları, YÖK Dönüşüm Tablosuna göre 4’lük sisteme dönüştürülmüş olacaktır.) Not ortalamasının eşit olması halinde üniversiteye giriş puanı yüksek olanlara öncelik verilecektir.
 • Pedagojik Formasyon Sertifika Programı ücreti 2.054 TL olup iki eşit taksit halinde (1.027 TL) güz ve bahar dönemi başında ödenecektir. İlk taksitin dekontu kesin kayıt esnasında teslim edilecektir.
 • Öğretmenlik uygulaması dersi, öğrenciler tarafından I.Vize Haftası veya II.Vize haftası içerisinde 5 tam gün okul boyunca okul saatleri içerisinde yapılacaktır. Öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında staj yapacak öğrencilerin I.Vize Haftası veya II.Vize haftasından birini seçmesi gerekmektedir. Bu konuda ilerleyen günlerde kesin kayıtlardan sonra Uzaktan Eğitim Merkezi (http://uzem.neu.edu.tr/) web sitesinden bu konuda gereken duyurular yapılacaktır.

 

Yakın Doğu Üniversitesi
Atatürk Eğitim Fakültesi
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı I.Dönem Akademik Takvimi

16 – 20 Şubat 1.Ders Haftası 23 – 27 Şubat 2.Ders Haftası 2 – 5 Mart 3.Ders Haftası 9 – 13 Mart 4.Ders Haftası Sınav Günleri 16 – 20 Mart 5.Hafta I.Vize Haftası Salı, Çarşamba, Perşembe 23 – 27 Mart 6.Ders Haftası 30 Mart – 3 Nisan 7.Ders Haftası 6 – 10 Nisan 8.Ders Haftası 13 – 17 Nisan 9.Ders Haftası 20 – 24 Nisan 10.Hafta II.Vize Haftası Salı, Çarşamba, Perşembe 27 Nisan  – 1 Mayıs 11.Ders Haftası   4 – 8 Mayıs 12.Ders Haftası   11 – 15 Mayıs 13 Ders Haftası   18 – 22 Mayıs 14.Hafta Final Haftası Salı, Çarşamba, Perşembe 25 – 28 Mayıs Bütünleme Haftası

Başvuru Yapılacak Öğretmenlik Branşları: (Bu alanlara hangi bölüm öğrencilerinin katılıp katılamayacağı ile ilgili bilgiye Yüksek Öğretim Kurumunun  İnternet sayfası Formasyon linkinden ulaşılabilir.) Ayrıca adayların Formasyon alma hakkı olup olmadığını Yükseköğretim Kurulunun web sayfasındaki Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Alanlarına ilişkin 20 Şubat 2014 tarihleri ve 9 sayılı kararında güncelleme yapan yazının yer aldığı Ağustos 2014 sayılı “Tebliğler Dergisi” ni (S.1218) incelemeleri gerekmektedir.  

KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERDEN İSTENİLECEK BELGELER:

 1. Kesin kayıt dilekçesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek kaydıyla)
 3. Öğrenci Olanlar İçin onaylı öğrenci belgesi, lisans mezunları İçin Onaylı Mezuniyet Belgesi veya diploma (Yurtdışındaki üniversitelerden mezun olanların Diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir).
 4. Lisans mezunları ve halen lisans öğrencisi olanlar için onaylı lisans not durum belgesi (onaylı transkript belgesi)
 5. Üç adet vesikalık fotoğraf
 6. Sertifika programının ilk taksidi olan 1.027.00 TL’nin Banka hesabına I. taksitin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı. Banka işlemleri için (http://aday.neu.edu.tr/index.php/tr/oedeme-yaplabilecek-bankalar)

Dekontun açıklama bölümünde;

*Başvuranın Adı-Soyadı, Öğrenci Numarası

*Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı

-Kayıt Ücretinin 1.Taksiti” olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

***Ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık varsa düzelttirmeleri gerekmektedir.

PEDAGOJİK FORMASYON BAŞVURU TAKVİMİ Ön kayıtlar 26 Ocak –  30 Ocak 2015 Kesin kayıt listelerinin açıklanması 3 Şubat 2015 Salı Kesin Kayıtlar 3 Şubat  – 6 Şubat 2014 Derslerin Başlaması 16 Şubat Pazartesi

 

 

NEU Faculty of Open and Distance Education was established in cooperation with Istanbul University

Çrş, 14/01/2015 - 16:59

Within the frame of the protocol signed with Istanbul University, NEU Faculty of Open and Distance Education is beginning its educational life with 4 undergraduate and 3 graduate programs.

According to the press release issued by the Directorate of Press and Public Relations Office of the Near East University, the teaching medium of the programs would be English and the undergraduate degree programs would cover the topics including Banking and Finance, Business Management, International Relations and Marketing Management. Information and Instructional Technologies Management, International Relations and Business Management would be offered as non-thesis master’s degree programs. The programs, which will be lectured jointly by the academic staff of the Near East University and Istanbul University, will contribute significantly to the popularization of higher education.

Being a member of the European Distance and E-Learning Network (EDEN), Open Education Europa and Global Universities In Distance Education, the Near East University Faculty of Open and Distance Education has come to foreground with a research-based and sharing social structure aiming at actions towards more open learning environments to deliver education of higher quality and efficacy and thus contributing to the future goals of boosting competitiveness and growth.

Given the innovations brought into our lives by technology, it has become a necessity to keep pace with developments and changes in our era. The crucial role of lifelong learning, the demand for making professional career and the constant update in technology have made the Open and Distance Learning the most popular tool of education nowadays. Just for this reason, Faculty of Open and Distance Education is of great importance to trigger individual development in terms of providing education opportunities for people of all ages without depending on time and place.

To be a faculty responsible for the education of individuals, keeping information constantly up to date, providing support for collaborative learning studies, promoting global educational services, research and sharing information worldwide, adopting the principles of equality in education, keeping up with innovations in technology, and offering dynamic and multiple learning activities are the fundamental objectives of NEU Faculty of Open and Distance Education.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi