Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 48 dak 39 sn önce

The Department of English Language Teaching of the Near East University has successfully passed the annual Pearson Edexcel audit

Cmt, 13/09/2014 - 18:49

The Near East University English Language Teaching Department has successfully passed the Pearson Edexcel audit for 2014.

The Near East University English Language Teaching Department has been providing quality education at the global standards since its establishment. The Department is committed to continuing to make sacrifice towards developing the highest quality in language teaching and offer the students internationally recognized language qualifications. NEU Department of English Language Teaching has successfully passed the annual international accreditation audit, and its educational excellence assured by Pearson Edexcel once again. It is the first department of English language teaching in North Cyprus and Turkey to receive this accreditation. Accreditation is granted to a training center once the Quality Assurance process verifies that the training and certification programs are operating within Pearson Edexcel requirements. Once a centre obtains Pearson Edexcel accreditation, they agree to manage the programs in accordance with all policies and procedures and satisfy a quality assurance visit on an annual basis to maintain accreditation. To obtain Pearson Edexcell accreditation indicates that the center’s quality assurance processes meet the independent and international criteria set by Pearson Edexcel. The accredited status also indicates that center’s training and assessment programs and related results, its resources and training environment, its quality management system, its administrative regulations, and its reliability comply with international norms and standards. The granted accreditation also confirms that the center’s educational policies and infrastructure has been created entirely on a student-centered approach, administrative decision making processes are transparent, and the learning activities are conducted on scientific and measurable basis.

Independent auditors authorized by Pearson Edexcel annually pay quality assurance visit to conduct a systematic independent examination and determine whether the training and assessment/certification programs and related results comply with the current standards set by Pearson Edexcel. In this regard, James Mcinerney, the independent auditor of Pearson Edexcel, paid a Quality Assurance visit to the Near East University Department of English Language and re-examined and evaluated the training and assessment programs of the institution. Once again, he has confirmed that the English Language Teaching Department of NEU is continuing to remain current and adhere to Pearson Edexcel Accreditation Standards. The Department of English Language Teaching, which is accredited by Pearson Edexcel once again, is continuing its academic and scientific studies within this scope. Touching upon the importance of the accreditation audit 2014, Asst. Prof. Dr. Mustafa Kurt, the Head of the Department of English Language Teaching, stated that they passed the audit successfully once again. He emphasized that Pearson Edexcel Accreditation was an important indicator of the academic standard and excellence in education achieved by NEU Department of English Language Teaching. “Learning-centered education, scientific research, effective academic communication between students and faculty members, high student motivation, teamwork on administrative and academic subjects, self-assessment (course/student/staff), flexible and dynamic course contents, and the internalization of the extracurricular activities with education are the sine qua of the department” said he.

Yakın Doğu Üniversitesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümüne Kayıtlar Devam Ediyor

Cum, 12/09/2014 - 13:47

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Resim İş Öğretmenliği programı 2014-2015 akademik yılında Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almaya devam ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 26 Eylül Cuma günü saat 10:30’da Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Sarayı 2. kat ‘Yaratıcılığı Geliştirme Atölyesi’nde yapılacak olan özel yetenek sınavında desen çizimi ve Resim İş Öğretmenliği ile ilgili mülakatlar gerçekleştirileceği bildirildi.

Resim-İş Öğretmenliği programı, akademik kadrosu ve farklı sanat atölyeleri olanaklarıyla öğrencilere nitelikli ve çağdaş bir sanat eğitim vermeyi hedefliyor. Dört yıllık program süresince öğrencilere resim eğitimi, sanat felsefesi, estetik ve grafik eğitimi yanısıra alan öğretmenliği (Resim-İş, Grafik Tasarım) ile ilgili temel bilgi ve becerileri kazandırmada etkin bir program sunuyor. Lisans eğitimi içinde yer alan öğretmenlik formasyon programı ile öğretmen olacak öğrencilere ilk ve orta öğretimde öğretmen olma imkanı sağlanmaktadır. Resim-İş Öğretmenliği programı 2012 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi ‘Yaratıcılığı Geliştirme Atölyesi’nde eğitim vermeye başlamıştır ve yaptığı zengin sanatsal etkinleri ile öğrencilerine her gecen gün yeni bilgi ve deneyimleri kazandırmaya devam ediyor. Etkinlikleri arasında her akadamik dönemde en az 4 farklı faaliyet yapan bölüm, sergiler, konferanslar, panel konuşmacıları, workshoplar, davetli sanatcılar ve sosyal sorumluluk projelerine katılmaktadırlar. YÖK ve YÖDAK tarafından akredite edilen programa 2013 yılından itibaren Yüksek Lisans programı da açıldı.

Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-İş Programı ve Yüksek Lisans olanakları hakkında detaylı bilgi almak isteyen adaylar www.neu.edu.tr web sayfasından veya 0392 2236464 (dahili 112) no’lu telefondan detaylı bilgiye ulaşabilirler.

Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Pearson Edexcel Akreditasyon Yıllık Denetimden Başarıyla Geçti

Cum, 12/09/2014 - 11:43

Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü Pearson Edexcel Akreditasyonu 2014 yılı denetiminden başarı ile geçti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta Pearson Edexcel tarafından 6 Eylül 2013’de akredite edilen ilk İngilizce Öğretmenliği bölümü olan Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümü mevcut akreditasyon sistemi gereği, her yıl Pearson Edexcel tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. Pearson Edexcel güvenceli kurum statüsünü kazanmak, o kurumun kalite süreçlerinin bağımsız ve uluslararası kalite ölçütlerini karşıladığını, kurumun öğrencilere verdiği desteği, bünyesinde bulundurduğu kaynaklar ile eğitim ortamlarını, kalite yönetim sistemini, yönetsel düzenlemeleri ve değerlendirme güvenirliliğinin uluslararası norm ve standartlara uygun olduğunu göstermektedir. Verilen akreditasyon ayrıca kurumun eğitimsel politikalar ve altyapısının tamamen öğrenci merkezli bir anlayışla oluşturulduğunu, yönetsel karar verme süreçlerinin şeffaf, öğrenme aktivitelerinin de bilimsel ve ölçülebilir bir nitelikte olduğunu teyit etmektedir.

Sözü edilen uluslararası kabul görmüş standartların günümüz koşullarına uygunluğu ve adaptasyonu her yıl Pearson Edexcel tarafından yetkilendirilen bağımız denetçiler tarafından kontrol edilmekte ve değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda, Pearson Edexcel bağımsız denetçisi James Mcinerney, bölümün yönetim, öğrenim ile öğretim ve değerlendirme göstergelerini tekrar incelemiş, değerlendirmiş ve bir kez daha söz verilmiş olan eğitim ve yönetim kalitesinin devam ettirildiğini yerinde tespit edip onaylamıştır.

Pearson Edexcel tarafından bir kez daha onay alan İngilizce Öğretmenliği bölümü bu doğrultuda akademik ve bilimsel çalışmalarına devam etmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kurt yaptığı açıklamada Pearson Edexcel yetkililerin yaptığı 2014 yılı yıllık akreditasyon denetiminden yeniden başarılı bir şekilde geçmelerinin İngilizce Öğretmenliği bölümünün akademik standardını göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Mustafa Kurt İngilizce Öğretmenliği bölümü olarak öğrenme merkezli eğitime, bilimsel araştırmaya, öğretim elemanı ve öğrenci arasındaki etkili akademik iletişime, yüksek öğrenci motivasyonuna, idari ve akademik konularda takım çalışmasına, öz değerlendirmesinin (Ders/öğrenci/öğretim elamanı) düzenli olarak yapılmasına, ders içeriklerinin esnek ve dinamik olmasına, müfredat dışı etkinliklerin verilen eğitimle içselleştirilmesinin bölüm olarak olmazsa olmazları olduğunu söyledi.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı 2014-2015 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınav Duyurusu

Per, 11/09/2014 - 12:44

1. Eğitim yılını dolduran YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına 2014-2015 Eğitim yılı için öğrenci kabul edecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tam burs ve yarım burslu müzik eğitimi alma şansına sahip olacak öğrencilerimiz uluslararası nitelikte öğretim görevlisi kadromuzla çağdaş standartlara sahip binamızda en üst düzeyde eğitim görüp YÖK ve YÖDAK tarafından tanınan diplomamızın sahibi olma şansına erişeceklerdir.

Giriş Yetenek Sınavı Detayları aşağıdaki gibidir:

Yer: Eğitim Sarayı Giriş Katı, Müzik Öğretmenliği Koro-Orkestra Sınıfı Tarih: 24 Eylül 2014 Çarşamba Saat: 10:30

Sınav içeriği:

 • Tartım tekrarı
 • Tek ses, aralık, akor tekrarı
 • Ezgi / Makamsal ezgi tekrarı
 • Öğrencinin hazırladığı şarkı
 • İstiklal Marşı
 • Öğrencinin çalgı performansı
 • Öğtrencinin müzik eğitimiyle ilgili görüşlerinin alınacağı mülakat

Ayrıntılarla ilgili aşağıdaki telefon numarasına başvurulabilir:
0392 2236464 – 110

2014-2015 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınav Duyurusu

Çrş, 10/09/2014 - 12:50

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı

2014-2015 Öğretim Yılı Giriş Yetenek Sınav Duyurusu

1. Eğitim yılını dolduran YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Programlarına 2014-2015 Eğitim yılı için öğrenci kabul edecektir. Tam burs ve yarım burslu müzik eğitimi alma şansına sahip olacak öğrencilerimiz uluslararası nitelikte öğretim görevlisi kadromuzla çağdaş standartlara sahip binamızda en üst düzeyde eğitim görüp YÖK ve YÖDAK tarafından tanınan diplomamızın sahibi olma şansına erişeceklerdir.

Giriş Yetenek Sınavı Detayları aşağıdaki gibidir:

Yer: Eğitim Sarayı Giriş Katı, Müzik Öğretmenliği Koro-Orkestra Sınıfı Tarih: 24 Eylül 2014 Çarşamba Saat: 10:30

Sınav içeriği:

 • Tanıtım tekrarı
 • Tek ses, aralık, akor tekrarı
 • Ezgi / Makamsal ezgi tekrarı
 • Öğrencinin hazırladığı şarkı
 • İstiklal Marşı
 • Öğrencinin çalgı performansı
 • Öğtrencinin müzik eğitimiyle ilgili görüşlerinin alınacağı mülakat

Ayrıntılarla ilgili aşağıdaki telefon numarasına başvurulabilir:
0392 2236464 – 110

Being on the first rank in TRNC, Atatürk Faculty of Education of NEU ranks top in Turkey as well

Çrş, 27/08/2014 - 11:21

In his explanation, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dean of Atatürk Faculty of Education of the Near East University, highlighted that they were ranked the first amongst the faculties of education at universities in TRNC, adding that they took place amongst the top faculties of education in Turkey.

Delivering information to the Directorate of Press and Public Relations Office of NEU (Near East University Nicosia, Cyprus), Prof. Dr. Uzunboylu stated that the faculties were ranked by several indicators of academic or research performance including the alumni and staff and their scholarly articles published or scanned on Web of Science and SCOPUS database, the learning environment including lecture halls and labs, quality of programs on undergraduate, postgraduate and doctoral education, and teaching staff – student communication which has a key role in nurturing tomorrow’s finest minds. Prof. Dr. Uzunoğlu noted that NEU Atatürk Faculty of Education was ranked the first amongst the faculties of education at universities in TRNC, and named amongst the top faculties of education in Turkey in terms of the aforementioned criteria.

According to information provided by Uzunboylu, from 2006 to August 2014, 143 scholarly articles written by the academics of NEU Atatürk Faculty of Education were scanned on Web of Science, which is considered as the world’s number one science index, and these articles were cited for 233 times in other articles. “Besides, 116 articles of our academic staff were scanned on Scopus, which is the largest abstract and citation database, and these articles were cited for 222 times in other articles. Through the assessment of total number of papers indexed in major citation indices, and the per capita academic performance in research, NEU Atatürk Faculty of Education is ranked the first amongst the faculties of education in TRNC, and takes place amongst the top faculties of education in Turkey as well” said he.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu indicated that Atatürk Faculty of Education houses 20 departments that offer teacher training programs at undergraduate level. He added that approximately 2 thousand students from TRNC, Turkey and Third World countries were currently enrolled in these programs. Stating that postgraduate programs offered by the departments of the Atatürk Faculty of Education were carried out at the Graduate School of Educational Sciences, Prof. Dr Uzunboylu explained that NEU Atatürk Faculty of Education owned much more YÖK (HEC) approved undergraduate, master’s and doctoral programs than the other faculties of education at universities in TRNC. He noted that they currently offered 17 master and 8 doctoral degree programs within the body of the Graduate School of Educational Sciences and they implemented teaching staff training programs through doctoral programs. He gave further information by stating that students, who receive doctoral education and are in pursuit of their advanced academic and professional careers, can enroll in teaching staff training programs. He emphasized that they provided opportunities for graduates to receive education through “educational sciences and teaching staff training” programs, adding that they produced qualified teaching staff with a PhD degree not only for the Near East University, but also for the universities in our country, in Turkey, and in the other overseas countries.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu delivered information regarding the objectives of the faculty and said: Atatürk Faculty of Education with its fully equipped infrastructure and highly qualified academic staff is committed to providing high quality programs to educate idealist teachers that adopt social values and respect humanitarian values, contribute to life-long education of societies and analytic thinking of students with the understanding of scientific research and education. NEU Atatürk Faculty of Education provides every possibilities to assist faculty and staff in establishing good relations and communication with students, and in carrying out their work to the best of their ability to prepare professionals to lead in education within social and professional responsibility, and to collaborate with other respective faculties and institutions to forge more caring, just, and sustainable society. As faculty, we have created a family environment for students to foster them to enhance their knowledge and skills to the ultimate level.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi KKTC’de Birinci Türkiye’de Ön Sırada

Sal, 26/08/2014 - 15:19

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu yaptığı açıklamada, KKTC’de bulunan üniversitelerdeki eğitim fakülteleri arasında birinci Türkiye’de ise ön sıralarda yer aldıklarını söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi(Near East University) Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğüne açıklamalarda bulunan Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi; öğretim üyesi sayısı, uygulanan lisans, yüksek lisans ve doktora programı sayısı, öğretim elemanlarının Web of Science ve SCOPUS veri tabanlarında taranan makale sayı ve bu makalelere yapılan atıf sayısı, öğrenci sayısı, derslik ve laboratuvar kapasitesi, öğretim elemanı-öğrenci iletişimi kriterleri bakımından KKTC üniversiteleri eğitim fakülteleri arasında birinci Türkiye Eğitim Fakülteleri arasında ise ön sıralarda yer aldığını açıkladı.

Uzunboylu’nun açıklamasına göre Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinin, 2006 yılından 2014 Ağustos ayına kadar Dünyanın bir numaralı bilim indeksi olarak kabul edilen Web of Science’da toplam 143 makalesi taranırken, bu makalelere ise 233 adet diğer makalelerde atıf yapılmıştır. Dünya’nın ikinci bilim indeksi olarak gösterilen SCOPUS’da ise Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının 116 makalesi taranırken, bu makaleler ise 222 adet diğer makaleler tarafından atıf yapıldığı hesaplanmıştır. Yapılan bu hesaplamalar ile araştırma yapma ve makale yayınında KKTC’de bulunan üniversitelerdeki eğitim fakülteleri arasında birinci, Türkiye’de ise ön sıralarda yer aldıklarını söyledi.

Atatürk Eğitim Fakültesi anabilim dallarına ait 8 doktora programı, 17 yüksek lisans programı Eğitim Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yürütülmekte olduğunu söyleyen Prof. Dr. Uzunboylu, KKTC’deki üniversitelerde bulunan Eğitim Fakülteleri arasında en fazla YÖK onaylı doktora, yüksek lisans ve lisans programına Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nin sahip olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, lisans düzeyinde de 20 öğretmen yetiştirme programlarına sahip olduklarını belirtti. Bu programlarda toplam 2000 civarında KKTC, Türkiye ve Üçüncü Dünya ülkelerinden öğrencinin öğrenim gördüğünü belirten Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, sadece Yakın Doğu Üniversitesi için değil, ülkemizdeki, Türkiye’deki ve Üçüncü Dünya Ülkelerindeki üniversitelere “eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme” alanında doktoralı öğretim elemanı yetiştirdiklerini açıkladı.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi bünyesinde yer alan programların en iyi şekilde yürütülmesi için gerekli olan tüm altyapıya sahip olduklarını söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, öğretim elemanı-öğrenci iletişimine de büyük önem verdiklerini, her dersin tam zamanlı yapıldığını, mutlaka ofis saatinin olduğunu, öğrencilerin anlamadıkları veya sormak istedikleri soruları, öğretim elemanlarının uygunluk durumuna göre rahatlıkla sorabildiklerini, derslerin teknoloji destekli yapıldığını ve fakülte olarak bir aile ortamı içerisinde öğrencilerini yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Near East University hit headlines in Las Vegas

Per, 17/07/2014 - 13:17

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dean of Ataturk Faculty of Education, attracted attentions with the presentation he made at Global Conference on Contemporary Education that was held in Las Vegas.

According to press info released by Press and Public Relations Directorate of Near East University, Cyprus, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dean of Ataturk Faculty of Education, has had great appreciation for his the presentation he made on “Mobil Learning and Educational Settings of Future” at Global Conference on Contemporary Education that was held in Las Vegas.

Prof. Dr. Uzunboylu, making a presentation on Mobil Learning and Educational Settings of Future, spoke to a large audience on conceptual and theoretical basis of mobil learning, analysis of research findings, samples and fields of mobil learning in basic education and higher education, studies carried out at Ataturk Faculty of Education on mobil and imaginary settings, and trends for future studies. Following the presentation, Prof. Uzunboylu answered to questions raised by audience.

Global Conference on Contemporary Education was held in cooperation with Las Vegas University, Near East University, John Hopkins University, Alaca University of Spain, Cleveland State University, Queensland Technology University of Australia and Association of Human, Science, Nature, Education and Technology.

Source: KIBRIS POSTASI

Yakın Doğu Üniversitesi Las Vegas’a Damgasını Vurdu

Per, 17/07/2014 - 11:35

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu Las Vegas’ta katıldığı “Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ında yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta yapılan “Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ında “Mobil Öğrenme ve Geleceğin Eğitim Ortamları“ üzerine yaptığı konuşma büyük beğeni topladı.

Konferansta “Mobil Öğrenme ve Geleceğin Eğitim Ortamları“ üzerine kalabalık bir gruba konuşma yapan Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, mobil öğrenmenin kavramsal ve kuramsal temelleri, yapılan araştırmaların sonuçlarının analizi, mobil öğrenmenin temel eğitim ve yüksek öğretimde uygulama alanları ve örnekleri, YDÜ Ataürk Eğitim Fakültesi’nde mobil ve sanal öğrenme ortamları üzerine yapılan çalışmalar, ve geleceğe yönelik yeni eğilimleri anlattı. İlgi ile izlenen konuşma sonunda dinleyicilerden gelen sorular Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından cevaplandırıldı.

“Çağdaş Eğitim Üzerine Küresel Konferans”ı Las Vegas Üniversitesi evsahipliğinde Yakın Doğu Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, İspanya Alaca Üniversitesi, Cleveland Devlet Üniversitesi, Avustralya Queensland Teknoloji Üniversitesi ve “İnsan, Bilim, Doğa, Eğitim ve Teknoloji Derneği” işbirliğinde yapıldı.

Atatürk Faculty of Education has once again lived the excitement of graduating students

Cum, 11/07/2014 - 14:03

As the leading institution of higher education, the Near East University has once again lived the pride of graduating students from various programs of Atatürk Faculty of Education.

2013 – 2014 Spring semester graduation ceremony took place at the Main Hall of Atatürk Culture and Congress Centre (ACCC).

According to the press info released by the Press and Public Relations Directorate of NEU, Vice Rector Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Mehmet Korkmaz, the Director of Education and Discipline Department of TRNC National Education, Youth and Sports Ministry, Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, the Dean of Atatürk Faculty of Education, Deputy Deans, academic staff, students and their families participated the graduation ceremony.

Graduation Ceremony attended by Near East University management, academic staff, protocol guests, students and their families, began with a moment of silence followed by the National Anthem.

With an international student population reaching greater numbers each year and as a prominent institution devoted to excellence in education, Atatürk Faculty of Education is proud of graduating 450 students in total from various undergraduate and graduate programs at the end of the Spring Semester.

Prior to the presentation of the diplomas, Erkan Erüst and Mustafa Özilmen made speech on behalf of the graduates.

Following the speeches of the Vice Rector Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu and the Dean Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, the diplomas were presented to the graduates.

Upon receiving the diplomas the students sang the song “Bu gece son……”, with a great enthusiasm and the ceremony ended with throwing graduation caps.

Source: KIBRIS POSTASI

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Yeni Mezunlarını Verdi

Per, 10/07/2014 - 17:46

2013- 2014 Bahar dönemi mezuniyet töreni Atatürk Kültür ve Kogre Merkezi (AKKM) salonunda gerçekleşti.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Mezuniyet törenine Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, KKTC Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Talim Terbiye Dairesi Müdürü Mehmet Korkmaz, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu, Dekan Yardımcıları, Öğretim Elemanları, Aileler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Eğitim Fakültesi 2013-2014 Bahar döneminde, Eğitim programları ve Öğretim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Eğitim Yönetimi Denetimi Ekonomisi ve Planlaması, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Halk Bilimi Eğitimi, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Bölümü, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili Edebiyatı, Osmanlıca Paleografyası ve Arşivcilik lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından toplam 450 mezun vererek başarılı bir dönemi daha kapatmış oldu.

Çok sayıda öğrenci velisinin katılımıyla, Yakın Doğu Üniversitesi AKKM salonunda gerçekleşen mezuniyet törenine saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende mezunlar adına Erkan Erüst ve Mustafa Özilmen söz aldı.

Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ve Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu’nun konuşmalarının ardından Doktora,Yüksek Lisans ve Lisans mezunlarına diplomaları verildi.

Katılımın yoğun olduğu mezuniyet töreninin sonunda; Öğrencilerin büyük bir heycanla “Bu gece son…” şarkısını söylemeleri ve kep atma töreniyle sona erdi.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Uzaktan Eğitim Olarak Veriliyor

Çrş, 02/07/2014 - 16:45

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK) Başkanlığının 06.05.2014 tarihinde 75850160-104.01-07-3111 sayılı aldığı karar doğrultusunda 2013-2014 Öğretim Yılı Yaz Dönemi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı %70 Uzaktan Eğitim %30 Yüz yüze Eğitim şeklinde verilecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Bicen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ilk olarak YDÜ’de Uzlaşım dersi ile başlanılan Uzaktan Eğitim çalışmalarının Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi ve Türk Dili dersleri ile devam ettiğini şimdi ise Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programının eklendiğini belirtti. Bicen, YDÜ Uzaktan Eğitim Merkezinin, 2013 Eylül ayından itibaren Avrupa Uzaktan ve E-eğitim Ağı (EDEN – European Distance ve E-learnin Network)’in kurumsal üyesi olduğunu ve Uzaktan Eğitim Merkezinin kurulduğu günden bugüne teknolojideki tüm gelişmeleri takip ettiğini vurguladı.

Uzaktan Eğitim modeliyle verilecek Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programında YDÜ, Atatürk Eğitim Fakültesinin akademik kadrosunda bulunan öğretim üyelerinin yer alacağını belirten Bicen, programa kayıt yaptıran öğrencilerin dersleri zaman ve mekan farketmeksizin akıllı telefon veya tabletlerinden de takip edebileceklerini, belirli günlerde öğretim üyeleriyle sanal sınıf ortamlarında fikir alış-verişi yapabileceklerini dersleri istedikleri kadar tekrar yapabilmenin yanı sıra programa kayıtlı diğer öğrencilerle de işbirlikli projeler geliştirebileceklerini ifade etti. Yaz Döneminde Pedagojik Formasyon Eğitimi Programına YÖK tarafından yerleştirilen öğrenciler dışında mezun ve mezun olma aşamasında olan tüm öğrenciler başvurabilirler.

YDÜ’de “Eğitimde Program Geliştirme” Kursunda Başarılı Olanlar Sertifikalarını Aldı

Çrş, 02/07/2014 - 13:16

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı ile Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanılığı, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi işbirliğiyle Uzman Deniz Özcan tarafından verilen “Eğitimde Program Geliştirme” kursunda başarılı olanlara belgeleri törenle Atatürk Eğitim Fakültesi’nde verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, belge tören sırasında Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa (Near East University Nicosia Cyprus) Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu ve kurs eğitmeni Uzman Deniz Özcan ve eğitime katılan öğretmenler adına Uzman Soner Öyken konuşma yaptılar.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu konuşmasında eğitim ve öğretim aşamalarında program geliştirmenin önemli olduğunu ve etkin eğitim ve öğretim için temel taşını oluşturduğunu vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti.

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi müdürü Soner Öyken’in de katılımcılar arasında yer aldığı kursta Öyken, katılımcılar adına kısa bir konuşma yaptı. Öyken konuşmasında yapılan bu eğitimim öğretmenler için çok faydalı olduğunu vurgulayarak, Yakın Doğu Üniversitesi’ne ve eğitimi veren Uz. Deniz Özcan’a teşekkürlerini sundu.

Toplantının sonunda kursta başarı gösteren 31 öğretmene sertifikalar takdim edildi.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi