Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 19 dak 1 sn önce

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Çrş, 19/08/2015 - 12:41

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’nde yapılacak.

Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi.

Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi: Yer: Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi Tarih: 10 Eylül 2015 (Perşembe) Saat: 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Çrş, 19/08/2015 - 12:29

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor. Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’’ de yapılacak. Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi. Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Tarih : 10 Eylül 2015 (Perşembe)
Saat: 10:00
Yer : Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavları

Pzt, 17/08/2015 - 16:20

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Lisans Programı ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavlarının ikincisi Eylül aylarında gerçekleşecektir.

Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na 40 Öğrenci alınacaktır. Tek Aşamalı olarak gerçekleşecek giriş yetenek sınavı 10 Eylül 2015 tarihinde (Perşembe) saat 10:30’da Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Orkestra Sınıfı’nda başlayacaktır.

YDÜ Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na başvuracak KKTC Vatandaşı öğrencilerin YDÜ Giriş Sınavı’ndan geçer puan almış olmaları; TC Vatandaşı öğrencilerin 2015 YGS’de puan türüne bakılmaksızın 140 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

Giriş yetenek sınavına, 29 Haziran Pazartesi mesai sonuna kadar (0392 2236464 – 110) numaralı telefondan kayıt yaptırılabilir. Sınava giriş için öğrencinin kimlik kartı veya nüfus cüzdanını yanında getirmesi yeterli olacaktır. Sınav için ücret alınmayacaktır.

Sınavda sorulacak sorular:

Tartım tekrarı; piyano ile çalınacak tek ses, aralık ve akor tekrarı; ezgi tekrarı, İstiklal Marşı’nın farklı tonlardan söylenmesi, öğrencinin kendi hazırladığı bir şarkı veya türküyü okuması; öğrencinin kendi çalgısı veya piyano ile çalacağı bir eser ve eğitim bilimleri uzmanıyla kısa bir mülakattan oluşmaktadır.

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih: 10 Eylül 2015 Saat: 10:30

Yakın Doğu Üniversitesi, St. Petersburg’a 7 Farklı Makaleyle Damgasını Vurdu

Cum, 03/07/2015 - 14:06

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Rusya’nın St. Petersburg Christian Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 4.Uluslararası Eğitim Konferansı’nda (4th Internatıonal Conference on Education) başarıyla temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden Yapılan açıklamaya göre, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yard.Doç.Dr. Deniz Özcan, Uz. Meltem Haksız, Uz. Nuket Gündüz, Uz. Emrah Soykan, Uz. Zeynep Genç, Uz. Şenay Kocakoyun ve Semih Çalışkan 20 farklı ülkenden 300’e yakın akademisyenle biraraya gelerek 4.Uluslararası Eğitim Konferansı’nda sundukları bilimsel çalışmalarıyla Yakın Doğu Üniversitesi’ni başarıyla temsil ettiler.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu’nun organizasyon ve bilim komitesinde olduğu konferans’ta Yard.Doç.Dr. Deniz Özcan “üstün zekalılar öğretmenliği programında okuyan öğrencilerin üstün zekalı bireyin eğitimine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi”; Uz.Zeynep Genç “sınıf öğretmeni adaylarının materyal hazırlama ve kullanmaya yönelik görüşlerinin analizi”; Uz. Meltem Haksız “pedagojik formasyon öğrencilerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi”; Uz.Şenay Kocakoyun “oyunlaştırma için üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği mobil uygulamalarının belirlenmesi”; Uz.Nuket Gündüz “yapılandırmacılığa dayalı hikaye anlatım yöntemi ile geliştirilen öğretim programının etkililiği”, Uz.Emrah Soykan “KKTC ‘deki özel eğitim öğretmenlerinin özel eğitim alanında teknoloji kullanımı” ve Semih Çalışkan “uzaktan eğitimde kullanılan sanal sınıfların etkililiği” başlıklı çalışmalarını diğer katılımcılara sunarak büyük bir ilgi gördü.

Çalışmalarıyla olumlu tepki alan Yrd. Doç Dr. Deniz Özcan, Uz. Meltem Haksız, Uz. Nuket Gündüz, Uz. Emrah Soykan, Uz. Zeynep Genç, Uz. Şenay Kocakoyun ve Semih Çalışkan, Yakın Doğu Üniversitesi‘ni uluslararası bir arenada temsil etmenin gururunu yaşadıklarını ve YDÜ Center of Excellence’a destekleri için teşekkürlerini ilettiler.

YDÜ’ de Bilimsel Araştırma ve Etik Eğitimi Tamamlandı

Per, 02/07/2015 - 14:59

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi müdürlüğü tarafından ilk ve orta dereceli okullara duyurusu yapılan, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve doktora öğrencisi Uzm. Tahir Tavukcu tarafından deneysel olarak tasarlanan doktora tez çalışması kapsamında Dijital senaryolarla desteklenen “Eğitimde Bilimsel Araştırma ve Etik Kurallar” konulu 45 saatlik eğitim tamamlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kurs, Doç.Dr. Fezile Özdamlı danışmanlığında Uzman Tahir Tavukcu tarafından verildi. 45 saatlik kursa 80’ e yakın öğretmen ve yüksek lisans/doktora öğrencisi katıldı. 8 hafta süren kurs boyunca, Bilimsel araştırma aşamaları, araştırma yöntemleri, YÖK ve TÜBİTAK tarafından hazırlanmış Bilimsel Araştırmalarda Etik Kuralların neler olduğu ve etik dışı davranışların neler olduğu, metin içerisinde ve kaynakça kısmında doğru bir şekilde kaynak yazım kuralları ve APA 6.0 standartları eğitimi verildi.

Eğitim karma eğitim yöntemiyle 25 saati yüz yüze, 20 saati ise internet üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Çevrim içi gerçekleştirilen dersler Uzaktan Eğitim Merkezi sistemi üzerinden gerçekleştirildi ve kurs süresince öğretmenler ve öğrenciler, eğitim kapsamında aktarılan bilgilere materyallere, videolara, dijital senaryolara, slaytlara ve dökümanlara istedikleri zamanda ulaşabilmişlerdir. Kursun sonunda yapılan değerlendirmeyle başarılı olan öğretmenler başarı belgesi, başarılı olamayanlara ise katılım belgesi almaya hak kazanmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphanede düzenlenen sertifika törenine YDÜ yetkilileri, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, birçok öğretim üyesi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Prof.Dr. Uzunboylu, Bilimsel araştırmanın günümüzde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ve değerinin daha fazla bilinmesinin gerekliliğinden, etik kuralların ne kadar önemli olduğunu ve kurallara uymamanın etkilerinin neler olabileceğinden bahsederek kursa katılanlara ve düzenleyenlere teşekkürlerini iletti. Daha sonra ise katılımcılara sertifikaları öğretim üyeleri tarafından takdim edildi.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni

Per, 02/07/2015 - 10:56

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi mezuniyet töreni 06 Temmuz 2015 tarihinde Saat 21:00’de Yakın Doğu İlkokulu Gösteri Alanında yapılacaktır. Mezun durumunda olan Lisans ve Lisanüstü öğrenciler mezuniyet töreninde diplomalarını alacaktır. Diploma törenine başta öğrenci velileri olmak üzere herkes davetlidir.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu
Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ İlkokulu Gösteri Alanı Tarih: 6 Temmuz 2015 Saat: 21:00

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü Yıl Sonu Öğrenci Sergisini Açtı

Sal, 23/06/2015 - 15:26

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölümü 3. yıl sonu öğrenci sergisini açtı.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Açılış Atatürk Eğitim fakültesi dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından gerçekleştirildi.

Sergide resim-iş öğretmenliği bölüm öğrencilerinin 2014-2015 akademik yılında hazırladıkları desen atölyesi, temel tasarım , ana sanat atölye ve seçmeli sanat atölyelerinde yer alan bir yıllık çalışmaları sergilendi.

Sergide ayrıca 2014 güz dönemine ait şeref ve yüksek şeref belgeleri verildi. Sergi 30 Haziran salı güne kadar Atatürk Eğitim Sarayı Güzel Sanatlar Sergi salonunda izlenebilecek.

Gelecek Güvenceli Sınıf Öğretmenliği Burslarına Son Başvuru Tarihi 30 Haziran

Cmt, 20/06/2015 - 15:32

Mülakatlar 6 Temmuz 2015 Tarihinde Yapılacak….

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü burslarına son başvuru tarihi 30 Haziran 2015. Burslar için mülakatlar ise 6 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YÖK ve YÖDAK tarafından akredite edilen Sınıf Öğretmenliği bölümüne alınacak olan 10 tam burslu öğrenciye aylık 500 TL harçlık ve mezun olduktan sonra Yakın Doğu İlkokulu bünyesinde iş garantisi veriliyor. Ülkemizdeki Sınıf Öğretmenliği açığını kapatmaya yönelik olarak tasarlanan Sınıf Öğretmenliği bölümüne burslu olarak alınacak öğrenciler 6 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak mülakatlar sonucunda belirlenecek.

KKTC vatandaşı, Lise diploması “Pek İyi” derecesine sahip olan, eğer var ise GCE ve ÖSS Puanları ile birlikte öğrencilerin Yakın Doğu İlkokulu Müdürlüğü’ne 30 Haziran 2025 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir

Yakın Doğu İlkokulu Müdürü Hasan Yükselen konu ile ilgili yaptığı açıklamada eğitimde ileriye dönük vizyonu ve altyapısıyla geleceğin eğitimini tasarlayan ve hayata geçiren Yakın Doğu Eğitim kurumlarının bir parçası olarak ülkemizdeki sınıf öğretmeni açığını giderme yolunda önemli ve öncü bir adıma imza attıklarını ifade etti. Hasan Yükselen Sınıf öğretmenliği bursları hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen adayların gerekli her türlü bilgiyi Yakın Doğu İlkokulu Müdürlüğünden alabileceklerini söyledi.

YDÜ Resim İş Öğretmenliği Bölümü 3. yıl Sonu Öğrenci Sergisini Düzenliyor

Cum, 19/06/2015 - 15:53

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölümü 3. yıl sonu öğrenci sergisini düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Açılışı Atatürk Eğitim fakültesi dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından yapılacak. Sergi 22 Haziran Pazartesi saat 10:00 da Eğitim Sarayı Güzel Sanatlar Sergi salonunda olup , 2014-2015 akademik yılında yapılan desen atölyesi, temel tasarım , ana sanat atölye ve seçmeli sanat atölyede hazırlanmış bir yıllık çalışmalardan oluşacak.

Detaylı Bilgi: Yer: Eğitim Sarayı Zemin Kat Güzel Sanatlar Eğitimi Sergi Salonu Tarih: 22 Haziran 2015 Saat: 10:00

YDÜ Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalına Giriş Yetenek Sınavı 30 Haziran’da

Per, 18/06/2015 - 09:27

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Lisans Programı ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı 2015-2016 Giriş Yetenek Sınavları Haziran ve Eylül aylarında gerçekleşecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 40 Öğrencinin alınacağı Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na tek aşamalı olarak gerçekleşecek giriş yetenek sınavlarının ilki 30 Haziran 2015 tarihinde saat 10:30’da Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Orkestra Sınıfı’nda gerçekleştirilecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na başvuracak KKTC Vatandaşı öğrencilerin YDÜ Giriş Sınavı’ndan geçer puan almış olmaları; TC Vatandaşı öğrencilerin 2015 YGS’de puan türüne bakılmaksızın 140 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

Giriş yetenek sınavına, 29 Haziran Pazartesi mesai sonuna kadar (0392 2236464 – 110) numaralı telefondan kayıt yaptırılabilir. Sınava giriş için öğrencinin kimlik kartı veya nüfus cüzdanını yanında getirmesi yeterli olacaktır. Sınav için ücret alınmayacaktır.

Sınavda sorulacak sorular:

Tartım tekrarı; piyano ile çalınacak tek ses, aralık ve akor tekrarı; ezgi tekrarı, İstiklal Marşı’nın farklı tonlardan söylenmesi, öğrencinin kendi hazırladığı bir şarkı veya türküyü okuması; öğrencinin kendi çalgısı veya piyano ile çalacağı bir eser ve eğitim bilimleri uzmanıyla kısa bir mülakattan oluşmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Anlamlı Bağış

Çrş, 17/06/2015 - 12:07

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesine bağlı Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümleri işbirliğinde Lefkoşa Surlariçi Bölgesinde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Yenicami Okul Öncesi Eğitim Merkezi’ne materyal ve oyuncak bağışı gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğretim görevlileri Emine İyikalp ve Seçil Besim’in gözetiminde bir dönem boyunca Materyal Tasarımı dersi kapsamında hazırlanan oyuncak, kukla ve okul öncesine ait araç gereçler geçtiğimiz hafta YDÜ Eğitim Sarayında sergilendi. Serginin sona ermesiyle birlikte ilgili materyaller Yenicami Okul Öncesi Eğitim Merkezinde karne sevinci yaşayan çocukların sınıflarına bağışlandı.

Okula Sosyal Sorumluluk Projesi dersi kapsamında tadilat, boya ve oyun alanı yenilenmesi konularında destek sunan öğretim görevlisi Mert Baştaş ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencileri ziyaretlerinde mutluluklarını okul yönetimine aktardılar. Bu anlamlı karne gününde okullarına iki sevinci bir arada yaşatan görevli akademisyen ve emeği geçen üniversite öğrencilerine ise Yenicami Okul Öncesi Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Eren ziyaretleri ve bağışlarından ötürü teşekkür etti.

YDÜ Resim-İş Öğretmenliği FOGEM Etkinliğinde

Pzt, 15/06/2015 - 12:33

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölüm öğrencileri, FOGEM 9. Uluslararası Yaz Sevinci Çocuk Şenliği etkinliğinde yer alıyor ;

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı öğrencileri FOGEM (Folklor ve Gençlik Merkezi Derneği ) düzenlediği Uluslararası Yaz Sevinci Çocuk Şenliği etkinliğnde yer alıyor.

Etkinlik; 17 Haziran Çarşamba sabah saat 10:00’da Fogem binasında başlıyor. Etkinlik çerçevesinde yurtdışından gelen dans ve öğrenci grupları ile Resim-İş öğretmenliği bölüm öğrencileri ‘Barış ve Dünya Çocukları’’ temalı duvar resmi çalışmasını FOGEM binası içersinde birlikte yapacaklar.

Resim-iş öğretmenliği bölümden katılacak 15 Lisans ve Yüksek Lisans öğrencisi ile bölümde görev yapan öğretim görevlileri de etkinlikte yer alacaklar.

Detaylı Bilgi: Yer: Fogem Binası Tarih: 17 Haziran 2015 Saat: 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Sınıf Öğretmenliği Bölümü 10 Öğrencisine Tam Burs, Aylık 500 TL Harçlık ve İş Garantisi

Sal, 09/06/2015 - 15:29

Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Vakfı tarafından YÖDAK ve YÖK tarafından akredite edilen YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Sınıf Öğretmenliği bölümüne 10 tam burslu öğrenci alınacağını geniş katılımlı basın toplantısıyla duyurdu.

Yakın Doğu İlkokulu Müdürü Hasan Yükselen basın toplantısında yaptığı açıklamada, 1996 Eylül ayında eğitim vermeye başlayan Yakın Doğu İlkokulu’nun başlangıçta 17 Öğretmen ve 127 Öğrenci ile bu yola çıktıklarını vurgulayarak, bugün ulaşılan sayının 198 Öğretmen ve 1420 öğrenci olduğunu söyledi.

Yükselen;”Şu an Yakın Doğu İlkokulu ailesinde güçlü bir eğitimci kadromuz vardır. Fakat KKTC devletinin 1987 sonrası istihdam edilenler için emeklilik yaşı 55 yaşına çekildiği için bir süre sonra özel okullar öğretmen bulmakta sıkıntı yaşayacaktır.”Dedi.

Yükselen konuşmasında;” Yakın Doğu Üniversitesi olarak bu bağlamda özellikle Sınıf Öğretmeni açığımızı kapatmak için Yakın Doğu Eğitim Vakfımız tarafından 10 tam burslu öğrenci alarak Üniversitemizin Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünde eğiterek Kendi içimizde önümüzdeki dönemlerde oluşacak açığı kapatmak yoluna gitme kararı aldık”.

Toplantıda ayrıca, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünde tam burslu okuyacak öğrencilerin tüm eğitim masraflarının Yakın Doğu Eğitim Vakfı tarafından karşılanarak ayrıca aylık 500 TL cep harçlığının yanı sıra mezun oldukları gün itibariyle iş garantisi verilme kararı alındığı vurgulandı.

Atatürk Eğitim Fakültesi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Tarafından Öğretmen Adayları İçin KPSS Kursu

Sal, 09/06/2015 - 14:54

Atatürk Eğitim Fakültesi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi öğretmen adaylarına mesleğe yönelik giriş sınavına hazırlık yapmak amacıyla 11 Haziran-3 Temmuz 2015 tarihleri arasında 82 saatlik hızlandırılmış KPSS kursu yapılması planlanmıştır. Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim görevlileri tarafından verilecek KPSS kursunda deneme sınavı da yapılacaktır. Dersler Eğitim Fakültesi’nde 11 D 29 numaralı derslikte yapılacaktır. Kursla ilgili daha detaylı bilgi için 0392 2236464 – 110 numaralı telefondan alınabilir.

Yakın Doğu Üniversitesi’nden Orta Öğretim Öğrencilerine Yazılım Eğitimi

Pzt, 08/06/2015 - 12:20

Milli Eğitim Bakanlığı, Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürlüğü ve Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi işbirliğiyle Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi (BÖTE) Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve doktora öğrencisi Uzm. Vasfi TUĞUN tarafından Lapta Yavuzlar Lisesi 9. Sınıf öğrencilerine “Ters yüz edilmiş sınıf yöntemi kullanılarak Scratch programı ile öğrencilerin dijital oyun geliştirme” eğitimi verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kurs, Doç.Dr. Fezile Özdamlı danışmanlığında Uzman Vasfi Tuğun tarafından verildi. 7 haftalık kurs süresince 52 öğrenciye Ters yüz sınıf yöntemli kullanılarak Scratch programı ile dijital oyun geliştirme kursu verildi. 7 haftalık kurs programı çerçevesinde öğrencilere ilk hafta yazılım bilgisi, daha sonraki haftalarda ise Scratch programının tanıtımı ve kullanımı, takip edilen haftalarda ise oyun tasarlama süreçleri ile ilgili konular verildi. Kurs süresince proje kapsamında yarışma düzenlenerek öğrencilerden oyun tasarlayıp geliştirmeleri istendi. Geliştirilen oyunlar YDÜ öğretim üyeleri tarafından incelenerek en iyi üç oyun belirlendi.

Öğrenciler Futbol, tetris, puzzle gibi bir çok oyun tasarlayıp geliştirdiler. Doç.Dr. Özdamlı ve Tuğun yaptıkları açıklamada, bu tarz etkinliklerin öğrencilerin yaratıcılığını geliştirdiğini ve günümüz teknolojilerinden geri kalmamaları adına önemli olduğunu, bir çok ülkede küçük yaşlarda yazılım geliştirme dersinin başladığını ve ülkemizde de bunun gerekli olduğunu belirttiler.

Karne gününde kursa katılan tüm öğrencilere düzenlenen törenle katılım belgesi verilirken, ilk 3’e giren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi. Katılım ve başarı belgelerini alan öğrenciler kurs süresince çok şey öğrendiklerini ve bu tarz derslerle motivasyonlarının daha çok arttığını belirttiler. Doç.Dr. Özdamlı, ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi ve Lapta Yavuzlar Lisesi yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Atatürk Eğitim Fakültesi Öğrencilerine Duyurulur

Pzt, 08/06/2015 - 12:09

Değerli Atatürk Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Dikkatine,

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-15 Akademik Yaz Okulu 29 Haziran-14 Ağustos tarihleri arasında olacaktır. Derslerin ilk iki haftası ve son haftası sınıf ortamında, kalan haftaları uzaktan eğitim şeklinde karma öğretim modeli biçiminde uygulanacaktır. Dersler, uzaktan eğitim merkezi tarafından, okulumuzun moddle sunucusu (Ders yönetim sistemi) üzerinden online olarak yapılacaktır. Öğrencilerin kayıt ve ders hakkında bilgi edinimleri için 13 Temmuz’a kadar okulda bulunmaları zorunludur. Yüz yüze yapılacak derslere katılmayan öğrenciler devamsızlıktan başarısız sayılacaktır. 13 temmuz- 10 Ağustos tarihleri arasında öğrenciler dersi online takip edeceğinden öğrenci okulda bulunma zorunluluğu yoktur. Öğretim elemanları, Dekanlığın belirlediği program çerçevesinde derslerini online olarak yapacaktır. Öğrenci okulda bulunmayacağından arasınav online, proje, ev ödevi, araştırma, gözlem raporu veya final sınavıyla birleştirilebilir. Öğrenci 13-10 Ağustos tarihleri arasında okula gelip proje/sınav/sunu’sunu yapması gerekmektedir. Derse girmeyen öğrenciler başarısız olacaktır. Öğrenciler en fazla 3 ders alabilirler. 4 üncü ders içinde dilekçe ile sekreterliğe başvurulması gerekmektedir. Yaz Okulu için seçeceğiniz her ders için ayrı ayrı form doldurmanız gerekmektedir. Bu işlemlerinizi aşağıdaki linkten yapabilirsiniz. Resim ve müzik öğretmenliği öğrencileri bu uygulamaya dahil olmayıp, normal Yaz Okulu derslerine kayıt yaparak derslere tam zamanlı katılacaklardır.

https://docs.google.com/forms/d/1_ZucyfsdHCRWA1nQJjY7akp8kTErk21TVq1uyzHy6-c/viewform?c=0&w=1

Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası Dil Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumun’da Nevşehir’de Temsil Edildi

Per, 04/06/2015 - 14:07

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde düzenlenen I. Uluslararası Dil Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumuna (1st International Symposium on Language Education & Teaching) katılan Yakın Doğu Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini hem de Yakın Doğu Üniversitesini başarılı bir şekilde temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Burak Gökbulut “KKTC İlköğretiminde Halk Edebiyatı Metinleri ile Halk Bilgisi Ürünlerinin Kullanımı Üzerine Bir İnceleme” başlığı altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilköğretim kitaplarını ele almış ve toplam 27 kitabın halk edebiyatı ve halk bilgisi yönünden içeriğini değerlendirdi. Gökbulut, bildirisinde KKTC İlköğretim aşamasında kullanılan kitapların hem halk edebiyatı hem de halk bilgisi yönünden yetersiz olduğunu söyledi.

Dr. Mustafa Yeniasır ise “Kıbrıs Türk Masallarında Yer Alan Değerlerin İncelenmesi” başlıklı bildirisinde, Oğuz Yorgancıoğlu’nun yayımladığı “Kıbrıs Türk Folklorundan Derlemeler / Masallar I-II” adlı kitaplarından seçilen 25 masalı “Schwartz Değerler Listesi”nde yer alan değerleri göz önünde bulundurarak inceledi. Masallardaki değerleri sınıflandıran Dr. Yeniasır, bunların Türkçe öğretiminde ve çocukların eğitiminde önemini ortaya koydu.

Dr. Yeniasır, KKTC’de ilköğretim aşamasında kullanılan “Dil Becerileri ile Türkçe” kitaplarının masallar açısından yetersiz olduğunu belirterek bu eksikliğin giderilmesi için eğitimcilerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Uzm. Selma Korkmaz da “Aile ve Yuva Ortamında Büyüyen Çocuklarda Yazma Becerisi” isimli bildirisinde ailede ve yuvada büyüyen çocukların yazma becerileri arasında bir benzerlik veya farklılık olup olmadığını tespit etmeye çalıştığını söyledi. Ayrı ortamlarda yetişen çocukların daha çok kimlerden, nelerden yararlanarak yazma becerilerini geliştirdiklerini anlattı. Konuşmada, aile ve yuva ortamında büyüyen çocukların yazma becerileri bakımından farklılıklar gösterdiği, bu farklılıkların yuvada büyüyen çocuklar açısından olumsuzluk ortaya koyduğu dile getirildi. Sözü edilen olumsuzlukların yeterli ilgiden mahrum olmanın yanı sıra derslerde yeterince destek alamama, kütüphaneyi sık kullanamama, elektronik araçlardan gereği gibi faydalanamama ve ödüllendirilmeme gibi hususlardan da kaynaklanabileceği belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Resim–İş Öğretmenliği Bölümü Giriş Sınavı Düzenliyor

Sal, 02/06/2015 - 14:39

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı K.K.T.C uyruklu öğrenciler için ‘’Seviye tespit sınavı’’ düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa ( Near East University,Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 11 Haziran 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’’ de yapılacak.

Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra, herhangi bir liseden mezun olan herkesin sınava katılabileceği belirtildi. Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi , ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında ; A3 çizim kağıdı , kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır. Bölüm Eylül ayı içerisnde T.C uyruklu öğrenciler için aynı sınavı tekrardan yapacağını belirtti.

Yer : YDÜ Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi Tarih : 11 Haziran 2015 Saat: 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi’nde İngilizce Tiyatro Oyunları Sahne Aldı

Cum, 29/05/2015 - 10:56

Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünün düzenlediği İngiliz Edebiyat Tarihi dersi kapsamında hazırlanan Drama gösterisi, Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane salon 4’te sergilendi.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa, Kıbrıs(Near East University, Nicosia, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Öğretim Görevlisi Çelen Dimililer’in danışmanlığında hazırlanan oyunlarda, Mütercim Tercümanlık, İngilizce Ögretmenliği ve İngiliz Dili Edebiyatı bölümlerinden toplam 22 öğrenci rol aldı. Öğrenciler, derste okutulan 5 farklı kitaptan alınan ve uyarlanan değişik tiyatro oyunlarından bölümleri başarıyla sahneye koydu.

Yoğun katılımla sergilenen tiyatro gösterisini çok sayıda konuk, öğretim görevlileri ve öğrenciler izledi.

Bölümlerin gerçekleştirdiği tiyatro gösterisinde sahneye konulan oyunlar “Romeo ve Juliet, Frankenstein, Matilda, A Christmas Carol ve A Picture of Dorian Grey” oldu.

YDÜ Coğrafya Öğretmenliği Bölümü Marmara Bölgesi’nde Araştırma ve İnceleme Gezisi Gerçekleştirdi

Sal, 26/05/2015 - 10:36

Atatürk Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Doç.Dr. Zeki Koday başkanlığında 11-18 mayıs tarihleri arasında Marmara Bölgesine yaptıkları coğrafi araştırma ve inceleme gezisini tamamlayarak adaya döndüler.

Gezide başta İstanbul olmak üzere Tekirdağ Kırklareli, Edirne, Çanakkale, Bursa, Yalova, Sakarya ve Kocaeli illeri ve bu illere bağlı birçok ilçe gezildi. Böylece Osmanlı imparatorluğuna başkentlik yapmış olan üç şehir (Bursa, Edirne ve İstanbul) tamamı gezildi.

İlk gün Marmara Üniversitesi Erenköy kampüsü gezildikten sonra Çamlıca Tepesine çıkılarak panaromik olarak İstanbul şehri izlendi, İstanbul Boğaz turu yapıldı. İkinci gün tarihi yarımada gezildi ve Trakya yarım adasında yer alan Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illerinin yanı sıra; İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı (Kırklareli), Gala Gölü Milli Parkı (Edirne), Gelibolu Yarımadası Milli Parkı (Çanakkale), Truva Milli Parkı (Çanakkale), Kuş Cenneti (Manyas Gölü)Milli Parkı (Balıkesir) ve Uludağ Milli Parkı (Bursa) araştırma ve inceleme gezisi tamamlanmış oldu.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi