Atatürk Eğitim Fakültesi Duyuruları

İçerik yayınları
Güncellendi: 17 dak 25 sn önce

Yakın Doğu Okul Öncesi Bölümü, iPad Destekli Eğitime Başlıyor

Per, 10/09/2015 - 15:03

Yakın Doğu Okul Öncesi bölümü Yakın Doğu Koleji’nde 2013-2014 Eğitim yılından bu yana uygulamada olan iPad’lı eğitimi hayata geçiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Koleji’nde 2013-2014 eğitim yılından başlayarak hayata geçirilen ve çok iyi sonuçlar alınan iPad’li eğitim bu eğitim yılından itibaren Okul Öncesi bölümünde de uygulamaya konulacak.

Yeni uygulamayla Yakın Doğu Okul Öncesi bölümünde eğitim alan çocuklar çok erken yaştan itibaren dijital dünyaya adım atmış olacak. KKTC’de kapsamı ve ulaştığı kitle bakımından bir ilk olan uygulamada okul öncesi çocukların akıllı cihazlarla, eğitim uzmanları eşliğinde ve denetiminde, kurdukları etkileşimleri öğrenmelerinin bir parçası haline getirmek; öğrenciler için öğrenmeyi eğlenceli kılmak ve öğrenim sürecini kolaylaştırmak hedefleniyor.

Derslerde iPad kullanımı öğrencinin derse katılımını artırmayı ve interaktif bir ders sürecini sağlamayı amaçlıyor. iPad destekli eğitimle öğrenciler, eğlenerek öğrenirken öğretmenler teknolojik altyapılı eğitim materyalleri ile daha etkili ve verimli bir öğretim gerçekleştirebilecekler. iPad’li eğitim ile geribildirimler çok daha sağlıklı değerlendirilebildiği için veliler de öğrencilerin durumunu daha iyi takip edebilecekler.

Beklem Rıza: “Bu Yeni Yaklaşımla Hem Öğrenme Süreci Hem De Öğrenci-Öğretmen-Veli İlişkileri Daha Verimli Olacaktır”.

Yakın Doğu Okul Öncesi Müdür Muavini Beklem Rıza, Okul Öncesi bölümünde iPad’li eğitime geçmenin hem büyük bir adım hem de atılması gereken bir adım olduğunu belirtti. “Teknolojiden uzak durmanın mümkün olmadığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Öğrencilerimiz, yaşları ufak olmasına rağmen, bir çok teknolojik alete özellikle iPad kullanımına hakim durumda. Böyle bir süreç yaşarken eğitimi de hakim oldukları ve severek kullandıkları iPad ile vermenin çok verimli olacağını düşündük. Kendilerine eğlendikleri bir platform üzerinden ders verildiğinde, çocuklarımızın hem dersi takip etmeleri hem de derse katılımları artacaktır. Bu yeni eğitim yaklaşımımız ile çok güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Yaş grubu olarak dikkatlerinin dağılmasına en müsait öğrencilerimiz Okul Öncesi bölümünde. iPad’li eğitim ile bu pürüzü de ortadan kaldıracağımızı düşünüyoruz” dedi. Öğrencilerin durumlarının teknolojik altyapılı bir sistemde daha kolay ölçümlenebildiğine de dikkat çeken Rıza, “bu teknoloji destekli eğitim yöntemi sayesinde öğrencilerimizin durumları ile ilgili daha somut verilerimiz oluyor. Velilerimizin ve bizlerin öğrencinin durumunu takip edebilmemiz daha kolay oluyor. Bunun öğrenci-öğretmen ve veli-öğretmen ilişkilerine de pozitif katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Sal, 01/09/2015 - 12:41

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’nde yapılacak.

Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi.

Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi: Yer: Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi Tarih: 10 Eylül 2015 (Perşembe) Saat: 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Çrş, 19/08/2015 - 12:29

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor. Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’’ de yapılacak. Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi. Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Tarih : 10 Eylül 2015 (Perşembe)
Saat: 10:00
Yer : Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavları

Pzt, 17/08/2015 - 16:20

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Lisans Programı ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavlarının ikincisi Eylül aylarında gerçekleşecektir.

Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na 40 Öğrenci alınacaktır. Tek Aşamalı olarak gerçekleşecek giriş yetenek sınavı 10 Eylül 2015 tarihinde (Perşembe) saat 10:30’da Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Orkestra Sınıfı’nda başlayacaktır.

YDÜ Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na başvuracak KKTC Vatandaşı öğrencilerin YDÜ Giriş Sınavı’ndan geçer puan almış olmaları; TC Vatandaşı öğrencilerin 2015 YGS’de puan türüne bakılmaksızın 140 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

Giriş yetenek sınavına, 29 Haziran Pazartesi mesai sonuna kadar (0392 2236464 – 110) numaralı telefondan kayıt yaptırılabilir. Sınava giriş için öğrencinin kimlik kartı veya nüfus cüzdanını yanında getirmesi yeterli olacaktır. Sınav için ücret alınmayacaktır.

Sınavda sorulacak sorular:

Tartım tekrarı; piyano ile çalınacak tek ses, aralık ve akor tekrarı; ezgi tekrarı, İstiklal Marşı’nın farklı tonlardan söylenmesi, öğrencinin kendi hazırladığı bir şarkı veya türküyü okuması; öğrencinin kendi çalgısı veya piyano ile çalacağı bir eser ve eğitim bilimleri uzmanıyla kısa bir mülakattan oluşmaktadır.

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih: 10 Eylül 2015 Saat: 10:30

Yakın Doğu Üniversitesi, St. Petersburg’a 7 Farklı Makaleyle Damgasını Vurdu

Cum, 03/07/2015 - 14:06

Yakın Doğu Üniversitesi, Kıbrıs (Near East University, Cyprus) Rusya’nın St. Petersburg Christian Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 4.Uluslararası Eğitim Konferansı’nda (4th Internatıonal Conference on Education) başarıyla temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden Yapılan açıklamaya göre, YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölüm Başkanı Yard.Doç.Dr. Deniz Özcan, Uz. Meltem Haksız, Uz. Nuket Gündüz, Uz. Emrah Soykan, Uz. Zeynep Genç, Uz. Şenay Kocakoyun ve Semih Çalışkan 20 farklı ülkenden 300’e yakın akademisyenle biraraya gelerek 4.Uluslararası Eğitim Konferansı’nda sundukları bilimsel çalışmalarıyla Yakın Doğu Üniversitesi’ni başarıyla temsil ettiler.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu’nun organizasyon ve bilim komitesinde olduğu konferans’ta Yard.Doç.Dr. Deniz Özcan “üstün zekalılar öğretmenliği programında okuyan öğrencilerin üstün zekalı bireyin eğitimine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi”; Uz.Zeynep Genç “sınıf öğretmeni adaylarının materyal hazırlama ve kullanmaya yönelik görüşlerinin analizi”; Uz. Meltem Haksız “pedagojik formasyon öğrencilerinin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi”; Uz.Şenay Kocakoyun “oyunlaştırma için üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği mobil uygulamalarının belirlenmesi”; Uz.Nuket Gündüz “yapılandırmacılığa dayalı hikaye anlatım yöntemi ile geliştirilen öğretim programının etkililiği”, Uz.Emrah Soykan “KKTC ‘deki özel eğitim öğretmenlerinin özel eğitim alanında teknoloji kullanımı” ve Semih Çalışkan “uzaktan eğitimde kullanılan sanal sınıfların etkililiği” başlıklı çalışmalarını diğer katılımcılara sunarak büyük bir ilgi gördü.

Çalışmalarıyla olumlu tepki alan Yrd. Doç Dr. Deniz Özcan, Uz. Meltem Haksız, Uz. Nuket Gündüz, Uz. Emrah Soykan, Uz. Zeynep Genç, Uz. Şenay Kocakoyun ve Semih Çalışkan, Yakın Doğu Üniversitesi‘ni uluslararası bir arenada temsil etmenin gururunu yaşadıklarını ve YDÜ Center of Excellence’a destekleri için teşekkürlerini ilettiler.

YDÜ’ de Bilimsel Araştırma ve Etik Eğitimi Tamamlandı

Per, 02/07/2015 - 14:59

Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Ortak Hizmetler Dairesi müdürlüğü tarafından ilk ve orta dereceli okullara duyurusu yapılan, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Fezile Özdamlı ve doktora öğrencisi Uzm. Tahir Tavukcu tarafından deneysel olarak tasarlanan doktora tez çalışması kapsamında Dijital senaryolarla desteklenen “Eğitimde Bilimsel Araştırma ve Etik Kurallar” konulu 45 saatlik eğitim tamamlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre kurs, Doç.Dr. Fezile Özdamlı danışmanlığında Uzman Tahir Tavukcu tarafından verildi. 45 saatlik kursa 80’ e yakın öğretmen ve yüksek lisans/doktora öğrencisi katıldı. 8 hafta süren kurs boyunca, Bilimsel araştırma aşamaları, araştırma yöntemleri, YÖK ve TÜBİTAK tarafından hazırlanmış Bilimsel Araştırmalarda Etik Kuralların neler olduğu ve etik dışı davranışların neler olduğu, metin içerisinde ve kaynakça kısmında doğru bir şekilde kaynak yazım kuralları ve APA 6.0 standartları eğitimi verildi.

Eğitim karma eğitim yöntemiyle 25 saati yüz yüze, 20 saati ise internet üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Çevrim içi gerçekleştirilen dersler Uzaktan Eğitim Merkezi sistemi üzerinden gerçekleştirildi ve kurs süresince öğretmenler ve öğrenciler, eğitim kapsamında aktarılan bilgilere materyallere, videolara, dijital senaryolara, slaytlara ve dökümanlara istedikleri zamanda ulaşabilmişlerdir. Kursun sonunda yapılan değerlendirmeyle başarılı olan öğretmenler başarı belgesi, başarılı olamayanlara ise katılım belgesi almaya hak kazanmıştır.

Yakın Doğu Üniversitesi, Büyük Kütüphanede düzenlenen sertifika törenine YDÜ yetkilileri, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu, birçok öğretim üyesi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşma yapan Prof.Dr. Uzunboylu, Bilimsel araştırmanın günümüzde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ve değerinin daha fazla bilinmesinin gerekliliğinden, etik kuralların ne kadar önemli olduğunu ve kurallara uymamanın etkilerinin neler olabileceğinden bahsederek kursa katılanlara ve düzenleyenlere teşekkürlerini iletti. Daha sonra ise katılımcılara sertifikaları öğretim üyeleri tarafından takdim edildi.

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi Mezuniyet Töreni

Per, 02/07/2015 - 10:56

Atatürk Eğitim Fakültesi 2014-2015 Bahar Dönemi mezuniyet töreni 06 Temmuz 2015 tarihinde Saat 21:00’de Yakın Doğu İlkokulu Gösteri Alanında yapılacaktır. Mezun durumunda olan Lisans ve Lisanüstü öğrenciler mezuniyet töreninde diplomalarını alacaktır. Diploma törenine başta öğrenci velileri olmak üzere herkes davetlidir.

Prof. Dr. Hüseyin Uzunboylu
Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ İlkokulu Gösteri Alanı Tarih: 6 Temmuz 2015 Saat: 21:00

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü Yıl Sonu Öğrenci Sergisini Açtı

Sal, 23/06/2015 - 15:26

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölümü 3. yıl sonu öğrenci sergisini açtı.

Yakın Doğu Üniversitesi,Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Açılış Atatürk Eğitim fakültesi dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından gerçekleştirildi.

Sergide resim-iş öğretmenliği bölüm öğrencilerinin 2014-2015 akademik yılında hazırladıkları desen atölyesi, temel tasarım , ana sanat atölye ve seçmeli sanat atölyelerinde yer alan bir yıllık çalışmaları sergilendi.

Sergide ayrıca 2014 güz dönemine ait şeref ve yüksek şeref belgeleri verildi. Sergi 30 Haziran salı güne kadar Atatürk Eğitim Sarayı Güzel Sanatlar Sergi salonunda izlenebilecek.

Gelecek Güvenceli Sınıf Öğretmenliği Burslarına Son Başvuru Tarihi 30 Haziran

Cmt, 20/06/2015 - 15:32

Mülakatlar 6 Temmuz 2015 Tarihinde Yapılacak….

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümü burslarına son başvuru tarihi 30 Haziran 2015. Burslar için mülakatlar ise 6 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, YÖK ve YÖDAK tarafından akredite edilen Sınıf Öğretmenliği bölümüne alınacak olan 10 tam burslu öğrenciye aylık 500 TL harçlık ve mezun olduktan sonra Yakın Doğu İlkokulu bünyesinde iş garantisi veriliyor. Ülkemizdeki Sınıf Öğretmenliği açığını kapatmaya yönelik olarak tasarlanan Sınıf Öğretmenliği bölümüne burslu olarak alınacak öğrenciler 6 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak mülakatlar sonucunda belirlenecek.

KKTC vatandaşı, Lise diploması “Pek İyi” derecesine sahip olan, eğer var ise GCE ve ÖSS Puanları ile birlikte öğrencilerin Yakın Doğu İlkokulu Müdürlüğü’ne 30 Haziran 2025 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir

Yakın Doğu İlkokulu Müdürü Hasan Yükselen konu ile ilgili yaptığı açıklamada eğitimde ileriye dönük vizyonu ve altyapısıyla geleceğin eğitimini tasarlayan ve hayata geçiren Yakın Doğu Eğitim kurumlarının bir parçası olarak ülkemizdeki sınıf öğretmeni açığını giderme yolunda önemli ve öncü bir adıma imza attıklarını ifade etti. Hasan Yükselen Sınıf öğretmenliği bursları hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen adayların gerekli her türlü bilgiyi Yakın Doğu İlkokulu Müdürlüğünden alabileceklerini söyledi.

YDÜ Resim İş Öğretmenliği Bölümü 3. yıl Sonu Öğrenci Sergisini Düzenliyor

Cum, 19/06/2015 - 15:53

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Öğretmenliği bölümü 3. yıl sonu öğrenci sergisini düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Açılışı Atatürk Eğitim fakültesi dekanı Prof.Dr. Hüseyin Uzunboylu tarafından yapılacak. Sergi 22 Haziran Pazartesi saat 10:00 da Eğitim Sarayı Güzel Sanatlar Sergi salonunda olup , 2014-2015 akademik yılında yapılan desen atölyesi, temel tasarım , ana sanat atölye ve seçmeli sanat atölyede hazırlanmış bir yıllık çalışmalardan oluşacak.

Detaylı Bilgi: Yer: Eğitim Sarayı Zemin Kat Güzel Sanatlar Eğitimi Sergi Salonu Tarih: 22 Haziran 2015 Saat: 10:00
I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi