Genel Duyurular

İçerik yayınları
Güncellendi: 9 dak 27 sn önce

Suriye İç Savaşı ve Türkiye’ye Yansımaları Yakın Doğu Esntitüsü’nde Tartışılacak

Per, 16/04/2015 - 14:23

Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen ve önceki haftalarda Levent Gültekin, Soli Özel gibi çok değerli gazetecilerin konuşmacı olarak konuk olduğu “Orta Doğu’da Dönüşüm; Türkiye ve Kıbrıs” başlıklı sertifika programı bu hafta Suriye Türkmen Meclis Başkan Danışmanı Miray Vurmay Güzel’i ağırlıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 18 Nisan Cumartesi günü saat 13:00’da Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Salon 2’de gerçekleştirilecek programın konusu “Suriye İç Savaşı ve Türkiye’ye Yansımaları” olacak.

YDÜ İlahiyat Fakültesi’nde Mesnevi Okumaları Devam Ediyor “Sûret ve Mana”

Per, 16/04/2015 - 14:15

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde devam eden Mesnevî Seminerlerinin 2014-2015 Öğretim Yılı Bahar Döneminin dördüncü semineri, 20 Nisan 2015 Pazartesi günü Saat 13:00’da İlahiyat Fakültesi Turuncu Salon’da gerçekleştirilecek.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, bu seminerde, görünüşleri birbirine benzer fakat iç yüzleri birbirinden çok farklı olan varlıklarda “Sûret ve Mana” konusu ele alınacak. Semineri, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Sezayi Küçük, Mesnevi’den örneklerle sunacak.

“Nice tatlılar vardır ki şeker gibidir, fakat o şeker içinde zehir gizlidir.”

“Sûret bakımından acı da birdir tatlı da… Fakat hakikatte bunlar, birbirine zıttır, ikidir.”

—“Dikkat et; altın suyu ile boyanan seni yoldan alıkoymasın!

—”Dikkat et; bâtıl hayal seni kuyuya düşürmesin!”

—“Eğer her görünen şey, göründüğü gibi olmuş olsaydı, o kadar keskin ve aydınlık bir görüşe sahip olan Peygamber “Bana eşyayı olduğu gibi göster” diye feryat etmezdi. O, bununla demek ister ki: Ey benim Rabbim! Gerçekten çirkin olanını güzel, güzel olanı ise çirkin gösteriyorsun; bize her şeyi olduğu gibi göster ki tuzağa düşmeyelim ve her zaman yolumuzu kaybetmeyelim.”

—“Her iki çeşit arı bir yerden gıdalandıkları halde, birinde yalnız iğne bulunur, diğerinde bal vardır.”

—“İki tür kamış da bir dereden su içtikleri halde, birinin içi bomboştur, diğer şekerle doludur.”

—“Böylece yüzbinlerce birbirine benze şey bulunur ki, aralarında yetmiş yıllık fark vardır.”

YDÜ, GSTF Öğretim Elemanları Sergisi

Çrş, 15/04/2015 - 13:36

Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanları Sergisi 20 Nisan 2015, Pazartesi günü, saat 18:00’de Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi, Büyük Sergi Salonunda açılacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Canan Atalay Aktuğ, Uğurcan Akyüz, Erdal Aygenç, Elif Atamaz, Hakan Dağ, Mehmet Naci Dedeal, Raif Dimililer, Erdoğan Ergün, Evrim Ergün, Vedia Okutan Gaydeler, Gürkan Gökaşan, Mustafa Hastürk, Mehmet Raif Kızıl, Rahme Manastırlı, Gökhan Okur, Mine Okur, Hikmet Uluçam, Yücel Yazgın ve Alihan Yonuk’un katılımlarıyla gerçekleştirilecek sergi; resim, heykel, seramik, grafik tasarım, illüstrasyon ve baskı resim çalışmalarından oluşmaktadır.

Fakülte Dekan Vekili Doç.Dr. Erdal Aygenç sergi hakkında şunları söyledi:

“Sanat eğitimi, kendine özgü koşulları, yöntem ve teknikleri, programları, ortamları olan bir yaratıcılık eğitimidir. Günümüzde üniversiteler bünyesinde varlığını devam ettiren bu eğitim, farklı donanımlara sahip eğitmen kadrosunu da gerekli kılar. Güzel sanatlar fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları bir yandan eğitim-öğretim etkinliklerini devam ettirirken diğer yandan da uzmanlaştıkları alanlarda sanatsal çalışmalarını sürdürürler. Öğrencilerin eğitmenlerini atölye ortamında üretirken gözlemlemeleri ya da ortaya koydukları yapıtları izleyebilmeleri eğitimin bir parçasıdır ve son derece önemlidir. Bu sergi, daha önce birçok sanatsal ve kültürel etkinliği gerçekleştiren, katkı koyan Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Elemanlarının çalışmalarından bir kesiti sanat izleyicisi ile buluşturuyor.”

Sergi, 20-25 Nisan 2015 tarihleri arasında izlenebilir.

Yakın Sağlık Söyleşileri “Otizmle Yaşamak”

Çrş, 15/04/2015 - 11:47
Tarih 20.04.2015 Yer YDÜ Hastanesi Amfi No 101 Saat 10:00

Afişi Detaylı Görmek İçin Tıklayınız.

Akademik Personelin Yükseltilme ve Atanma Komisyonu’na Başvuracak Tüm Öğretim Elemanları Dikkatine

Pzt, 13/04/2015 - 15:47

Yakın Doğu Üniversitesi Akademik Personeli Yükseltme ve Atanma Komisyonu toplantısı Mayıs ayında yapılması planlanmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde en az bir yıl görev yapan tam zamanlı Akademik Personelin, Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’nin “Yardımcı Doçent”, “Doçent” ve “Profesör” unvanlarına yükseltilme ve atanma koşullarına uygun olanlar başvuru dosyalarını (5 dosya olarak) en geç 30 Nisan Perşembe gününe kadar Yükseltilme ve Atanma Komisyonu üyelerine tek tek teslim etmeleri gerekmektedir.

Yükseltilme ve Atanma Komisyonu Üyeleri;

 • Prof.Dr. Fahreddin SADIKOĞLU
 • Prof.Dr. İlkay SALİHOĞLU
 • Prof.Dr. İ. Kaya ÖZKIN
 • Prof.Dr. Çelik ARUOBA
 • Prof.Dr. N. Sezgin İLGİ

Dosyalar Komisyona Aşağıdaki Şekilde sunulacaktır.

 1. Adayın Rektörlüğe başvuru dilekçesi. (Hangi bilim dalına başvurduğu belirtilerek)
 2. EK-3 Formu doldurulup gerekli puanlamalar yapılacak
 3. Adayın Özgeçmişi (CV)
 4. Yayınlar Listesi (Kriterlere uygun bir şekilde sıralanması ve puanlanması)
 5. Yabancı Dil Belgesi (orijinal veya noter tasdikli fotokopisi)
 6. Diplomaların (Phd., Yrd.Doç., Doç.) orijinali veya noter tasdikli fotokopisi.
 7. Makalelerin Fotokopisi (yayın listesine uygun olarak)
 8. Diğer Etkinlik Belgeleri (Atıflar, görevler, ödüller vb.)

BESYO Atletizm Dersi Alan Öğrencilere Duyuru

Pzt, 13/04/2015 - 15:25

28 Nisan Salı günü saat:09.30’da Atatürk Stadyumunda 100m uygulamalı Atletizm sınavı yapılacaktır.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde Kolay ve Bilinçli Bir Doğum ve Mutlu Bir Doğum Deneyimi İçin Hamile Pilatesi Destekli Doğuma Hazırlık Eğitimi

Pzt, 13/04/2015 - 14:40

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümde Öğretim elemanı, Kadın Sağlığı ve Doğum Hemşireliği Doktora öğrencisi ve aynı zamanda Uluslararası Hamile pilatesi sertifikalı Uzm.Hem. Dilek Sarpkaya tarafından Ücretsiz Hamile Pilatesi Destekli Doğuma Hazırlık Eğitimi verilmeye başlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Program içeriğinde hamile pilatesi ile doğuma hazırlık eğitimlerinin önemi, doğum korkusunun oluşumu ve doğuma etkisi, son trimestirde görülebilecek değişiklikler, rahatsızlıklar ve öneriler, doğum ve doğumda etkili olan hormonlar, doğum kasılması ile baş etme yöntemleri (solunum teknikleri, doğum topu kullanarak ve eş/partner destekli hareket ve pozisyon değişiklikleri, masaj teknikleri), doğum eyleminde müdahaleler ile sezaryen doğum, bebekle ilk tanışma, emzirme tekniklerine ilişkin bilgiler yer alacak. Eğitim sürecinde çeşitli grup etkinlikleri, oyunlar, rol playler, video gösterimleri gibi interaktif eğitim yöntemleri kullanılacak.

Doktora tez çalışması kapsamında düzenlenen bu program, 18-35 yaş aralığında, birinci gebeliğinde olan, 28-32. Gebelik haftaları arasında olan, çoğul gebeliği ve herhangi bir gebelik sorunu ile sistemik hastalığı olmayan hamileler için geçerlidir. Kriterlere uygun hamileler ile 4-8 kişilik sınıflar oluşturulmakta ve hamilelerin görüşleri göz önünde bulundurularak haftanın 2 günü ikişer saatten (1 saat eğitim, 45 dakika pilates, 15 dakika solunum ve nefes çalışması) olmak üzere 8 hafta süresince bu program yürütülmektedir. Programı tamamlayan hamilelere eğitim kitapçığı verilip kadınlara doğum sonu ücretsiz emzirme danışmanlığı yapılmaktadır.

Mart ayından itibaren program yürütülmeye başlanmıştır. Katılımcı sayısı sınırlı olduğundan, yeni sınıfların oluşturulması için kriterlere uygun olan ve gebelik haftası küçük olan hamileler şimdiden kayıt yaptırabilirler. Ayrıntılı bilgiye cyprusdilek@gmail.com adresinden ve 0533 883 80 66 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Programın yürütüleceği yer Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4. Kat, Lefkoşa

Kıbrıs Çocuk Karnavalı’nda Her Şey Çocuklar İçin, Her Şey Ücretsiz

Pzt, 13/04/2015 - 11:39

23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla organize edilen ‘Kıbrıs Çocuk Karnavalı’ın ilki, 22 ve 23 Nisan tarihlerinde, iki gün boyunca saat 08:30-18:00 arasında, Lefkoşa’da, Yakın Doğu Üniveristesi’ne bağlı Park Near East’te yapılıyor.

KKTC Başbakanlık, Lefkoşa Türk Belediyesi, Girne Belediyesi ve Yakın Doğu Üniversitesi tarafından desteklenen, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ‘Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’de Art Terapist Bahar Çıralı’nın danışmanlığında ‘Hatıra Resmi’, ‘Seramik Masası’, ‘Robot Heykeller’, ‘Taç Yapımı’, ‘Mozaik İsimlik’, ‘Vücudunu Çiz – Fotonu Çek’, ‘Maske Yapımı’, ‘Renkli Balonlar’, ‘Uçurtma Masası’, ‘Lolipop Ağacı’, ‘Kağıt Havuzu’, ‘Dilek Ağacı’, ‘Dikkat Oyunu’, ‘Hızlılık Oyunu’, ‘Pinpon Topları’, ‘Çuval Oyunu’, ‘Takım Oyunu’, ‘Kaynaştırma Oyunu’, ‘Kostüm Yarışması’, ‘Klip Yarışması’, ‘Karaoke Yarışması’, ‘En Sağlıklı Yemek Yarışması’ gibi pek çok etkinlik ücretsiz olarak yapılacak.

Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’in 23 Nisan özel programında ise saat 14:00’te ‘Tüm Çocukları Kaynaştırma Oyunu’; 15:00’de ‘ÖZEV (Özel Eğitim Vakfı) Müzik Grubu Dinletisi’, 15:30’da ‘YDÜ Dans Show’, 16:00’da ‘Dance Fit Dans Show’, 16:30’da ‘Fikri Karayel Konseri’ ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.
Karnaval sırasında Park Near East’te 2 gün boyunca İngiliz döneminden kalma bir bisiklet, klasik bir araba, YDÜ Klasik Arabalar Müzesi’ne ait eski bir Kıbrıs otobüsü, İtfaiye Müdürlüğü’nün bir aracı ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin ürettiği, ülkemizin ilk güneş enerjisi ile çalışan NEU RA25 plakalı aracı sergilenecek ve çocuklara teknolojinin tarihi seyri aktarılacak.

Çocuk, genç ve yaşça büyükler olmak üzere tüm halkın davetli olduğu Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’in iletişim sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell, yiyecek sponsorluğunu Ülker ve Atakom, içecek sponsorluğunu EVSU, genel organizasyon sponsorluğunu İsviç İletişim, yarışma organizasyon sponsorluğunu JCI Kuzey Kıbrıs, reklam baskı sponsorluğunu Magic Touch, outdoor tanıtım sponsorluğunu ise Işıl Reklam yapıyor.

Kıbrıs Çocuk Karnavalı 2015’e ilişkin detayları Facebook/Kıbrıs Çocuk Karnavalı sayfasını ziyaret ederek ya da 0533 865 27 21 numaralı telefon numarası arayarak öğrenebilir; yarışmalara kayıt yaptırabilirsiniz.

Araştırmacı Öğretim Elemanlarına Yönelik Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kursu

Pzt, 13/04/2015 - 10:15

Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Üniversitemizin Öğretim Elemanlarına yönelik “Temel Statistik ve SPSS İstatistik Kullanım Kursu” düzenliyor. İstekli olan öğretim elemanları en geç 14 Nisan saat 14:00 kadar Uz. Mine Hacıarif’e mine.haciarif@neu.edu.tr email yolu ile başvurmaları gerekiyor.

Kurs İçeriği

Attention: Faculty of Economics and Administrative Sciences

Pzt, 13/04/2015 - 09:22

Due to the unexpected death of our student Alexandr Uzun the Faculty of Economics and Administrative Sciences has announced today as a day of mourning (Monday 13.04.15) Exams scheduled for 13.04.15(Mon) have been postponed to Monday 20.04.15.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencilerine Duyurulur

Pzt, 13/04/2015 - 09:18

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencisi Alexandr Uzun’un vefatından dolayı Fakülte tarafından bugün 1 günlük yas ilan edilmiştir. Bugünkü (13.04.15) tüm sınavlar 20.04.15 Pazartesi’ne alınmıştır. Tüm öğrencilerimize ve öğretim elamanlarımıza duyrulur.

Prof.Dr. Uğurcan Akyüz’den Almanya’da “Renkli Açılımlar”

Pzr, 12/04/2015 - 09:29

Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Uğurcan Akyüz, Almanya’nın Marburg kentinde kişisel sergi açıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; 15 Nisan 2015 günü Marburg’da açılacak sergide Prof.Dr. Uğurcan Akyüz’ün 27 adet dijital resim çalışması sergilenecek. 1996’da Ankara’da, 2007’de ise KKTC’de açılan ilk dijital resim sergileri dahil; sekizi yurt dışında, toplam 18 kişisel sergi açan Akyüz ayrıca; içinde Türk sanatı tarihinde ilk defa bir dijital çalışmaya verilen “başarı” ödülü de dahil pek çok ödül aldı.

1983 yılında Gazi Üniversitesi, Resim Bölümü’nden lisans; 1987’de Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nden Yüksek Lisans; 1995’de İngiltere, Leicester, De Montfort University School of Design and Manufacture’dan doktora (Ph.D) derecesi aldı. 1997’de Doçent, 2003’de Profesör oldu. Aynı yıl HÜ, GSF, Grafik Bölümü Başkanlığına, 2004 yılında da HÜ, Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürlüğüne atandı. 2006’da YDÜ, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinin kuruluşunu gerçekleştirdi ve dekanlığını yaptı. 29 Aralık 2009’de atandığı HÜ. GSF dekanlık görevi döneminde Fakülte; Sanat Kurumu ve ÇAĞSAV kurumsal ödüllerini aldı. Aynı dönemde Hacettepe Sanat Müzesi Müdürlüğü görevi de yaptı.

18 Ekim 2012’de YDÜ, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, 19 Şubat 2014’de de, YDÜ Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevine atandı. Bu görevi yanı sıra Akyüz halen; bir gazetede YAKINDAN SANAT köşesi için haftalık makaleler, Yakın Doğu TV için de YAKINDAN SANAT programını hazırlayıp sunmaktadır.

Prof. Akyüz’ün sergi katalogunda ise şunlar yazıyor; “Akyüz ‘Renkli Açılımlar’ adlı 19. kişisel sergisinde doğadaki görsel düzen, uyum ve dinginliğe yeniden uzanıyor. Her çalışması bizi başka bir duygu ortamına çekiyor. Sadeliğine rağmen güçlü renk kontrastlarıyla doğanın bütün güzelliğini, “Renkli Açılımlar” serisinde öne çıkardığı ‘rengin formu, dokusu, öyküsü’ çalışmalarında yeniden ve kavram kargaşalarının arkasına saklanmadan simgeleştiriyor. Simgeler de kendilerini anlatıyor. “Dünyanın her yerinde insana anlayacağı dille konuşmak en iyisidir” diyor. Dijital ortamda piksel düzeyinde teknik olasılıkları kontrol ederken formu yeniden açan sanatçı, doğal olanı ve renkleri yeniden masalsılaştırıyor. Yaşamdan alınmış karelerle yalın bir açılıma götürüyor bizleri. Ovada yollar, suda dallar ve martılar ile izleyicinin rahat nefes almasına hatta, kendi için yeni keşifler yapmasına açık kapılar bırakıyor.”

Bilimsel Araştırmalar Değerlendirme Etik Kurulu’na Başvuracak Araştırmacıların Dikkatine

Cum, 10/04/2015 - 12:33

Yakın Doğu Üniversitesi, Bilimsel Araştırmalar Değerlendirme Etik Kurulu 30 Nisan 2015 tarihinde toplanacaktır. Etik Kurul toplantısından 5 iş günü öncesine kadar teslim edilen başvurular toplantı gündemine alınabilecektir.

Başvuru koşulları ve örnek başvuru dosyası için etikkurul.neu.edu.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gemi Trafik Hizmetleri Genişlemesi Projesi KKTC’yi de Kapsayacak

Cum, 10/04/2015 - 11:56

Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayelerindeki “Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) Genişlemesi” projesi KKTC’yi de kapsayacak.

Girne Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB), Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün himayelerindeki “Gemi Trafik Hizmetleri Doğu Akdeniz (KKTC) Genişlemesi” projesi ile ilgili ön toplantı 20 Nisan 2015 tarihinde (Pazartesi) KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Girne Üniversitesi ve İTÜ – KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri işbirliğinde Girne Üniversitesi’nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi binasında gerçekleştirilecektir.

İTÜ-KKTC Eğitim Araştırma Yerleşkeleri Rektör Yardımcısı Doç.Dr. Serdar KUM’un tez danışmanlığını yürüttüğü Girne Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kaptan Mehmet Emin DEBEŞ’in akademik çalışmaları doğrultusunda, Mersin Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) alanının büyütülmesi ile Doğu Akdeniz’de seyir emniyetinin daha etkili sağlanması ve KKTC’nin GTHS’ne kavuşturulması amaçlanmaktadır.

Kaptan Mehmet Emin Debeş’den KKTC’de GTHS Sistemi Kurulmasına İlişkin Çalışma…

Kaptan Mehmet Emin DEBEŞ, KKTC GTHS ile ilgili ilk çalışmasını I. Ulusal Gemi Trafik Hizmetler Kongresi’nde (08 – 09 Aralık 2014, İstanbul) “KKTC’de GTHS Sistemi Kurulmasına İlişkin Bir Çalışma” başlıklı yayın ile sunmuştur.

Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri Girne Üniversitesi’ndeki Toplantıda Ele Alınacak…

Girne Üniversitesi‘nin Yakın Doğu Üniversitesi kampüsündeki Denizcilik Fakültesi‘nde yer alacak toplantıda, gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğu, tehlikeli yüklerin büyük bir kısmının elleçlendiği, yolcu taşımacılığının yapıldığı, İzmit, İzmir Körfezi ve Kuzey Ege ile Mersin ve İskenderun Körfez Bölgelerini kapsayan Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) ile bu sistemlerin bağlanacağı Gemi Trafik Yönetim Merkezi’nin seyir emniyetine katkıları ele alınacaktır.

Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında gerçekleştirilecek GTHS Doğu Akdeniz – KKTC genişlemesi fizibilite çalışması komisyonunda yer alacak kuruluşlar; T.C. UDHB Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd.Şti., İTÜ-KKTC Eğitim-Araştırma Yerleşkeleri ve Girne Üniversitesi olarak bildirildi.

Önemli Duyuru

Per, 09/04/2015 - 17:50

Vize Sınav Giriş belgesi alabilmeniz için bölüm sekreterliğinize başvurup mail adresi almanız ve şifre oluşturmanız gerekmektedir. Öğrenci Kimlik Kartı olmayan öğrencilerimizin İnovasyon Merkezi’ne başvurması gerekmektedir.

Sınava girecek olan öğrencilerimiz sınav giriş belgelerini kendi bilgisayarlarından temin edecektir. Öğrenci işlerinden veya KIOSK makinelerinden sınav giriş belgesi verilmeyecektir.

Soli Özel, YDE’de Ortadoğu’daki Dönüşümün Türkiye ve Kıbrıs Üzerindeki Etkilerini İrdeleyecek

Per, 09/04/2015 - 12:31

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü “Ortadoğu’da Dönüşüm” Sertifika Programı Devam Ediyor…

Yakın Doğu Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim programları çerçevesinde Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen ve çok değerli isimlerin konuşmacı olarak konuk olduğu “Orta Doğu’da Dönüşüm; Türkiye ve Kıbrıs” başlıklı sertifika programı bu hafta Habertürk Gazetesi Dış Politika Yazarı ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel’i ağırlıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Enstitüsü tarafından düzenlenen ve Yakın Doğu Enstitüsü Müdür Yardımcıları Yrd.Doç.Dr. Nur Köprülü ve Öğr.Gör. Erhan Ayaz tarafından yürütülen sertifika programının bu haftasında Orta Doğu coğrafyasında yaşanan son gelişmeler irdelenerek ve Türkiye ile Kıbrıs’ın bölge içerisindeki konumlandırılışı mercek altına alınacak.

1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri Bennington College Ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Soli Özel, 1983 yılında Johns Hopkins Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden master derecesini aldı. Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan Özel, Gazete Habertürk’ün Dış Haberler müdürlüğü görevini yürütmekte ve yine aynı gazetede uluslararası politika konularında köşe yazılarına devam etmekte. 2010 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi görevini yürütmekte olan Soli Özel sertifika programı çerçevesinde Ortadoğu’nun yeniden yapılanmasının Türkiye ve Kıbrıs üzerindeki etkilerini irdeleyecek.

Panel, 11 Nisan Cumartesi, Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane salonunda, saat 11:00’da başlayacak.

Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu IATEFL 2015 Manchester’da

Per, 09/04/2015 - 12:21

Yakın Doğu Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu IATEFL (International Association of Teachers of English as a Foreign Language) Toplantısı’nda İngiltere’de temsil ediliyor.

YDÜ İngilizce Hazırlık Okulu Müdürü Enis Sayman’ın Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa, Kıbrıs (Near East University, Nicosia, Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi’ne yaptığı açıklamada, kurumsal üyesi olduğu IATEFL (International Association of Teachers of English as a Foreign Language) tarafından her yıl düzenlenen konferansa katıldığını belirtti.

Sayman, bu yıl İngiltere’nin Manchester kentinde 49.’su düzenlenecek olan toplantıya 100 farklı ülkeden 2500 ingilizce öğretmeni katılacaktır. Yaklaşık 500 konuşma, atölye çalışması ve 50 serginin yer alacağı etkinlikte Yakın Doğu Üniversitesi‘ni İngilizce Hazırlık Okulu Müdürü Enis Sayman, koordinatörler Debby Holmes ve Aslı Kasabalı Günhan temsil edecek dedi.

İngilizce öğretimi konusunda dünyanın başta gelen, en önemli etkinliklerinden biri olan The IATEFL International Annual Conference & Exhibition 11 Nisan 2015 tarihinde başlayıp 14 Nisan 2015 tarihinde sona erecek.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezun Durumunda Olan Öğrencilerin Dikkatine

Çrş, 08/04/2015 - 13:15

Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2014-2015 Bahar döneminde mezun durumunda olup aşağıda isimleri belirtilen öğrencilerimizin  belirtilen eksik evraklarını en kısa  zamanda rektörlük öğrenci işlerine bırakmaları gerekmektedir.

Seda Ahu Özufacık  ÖSYM BELGESİ

Mizgin Tekinalp ÖSYM BELGESİ

Mehmet Yüzgeç ÖSYM BELGESİ- DİPLOMA

Simge Öksüz ÖSYM BELGESİ

Dilem Sakaryalı  KİMLİK

Hilal Ç alık DİPLOMA

Burcu Yılmaz DİPLOMA

Merve Hezer DİPLOMA

İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Öğrencilerine Duyuru

Çrş, 08/04/2015 - 09:26
Vize Sınav Giriş Belgesi

Öğrencilerin Vize Sınav Giriş belgesi ‘ni Öğrenci Bilgi Sisteminden (sis.neu.edu.tr) alacaklardır. Sisteme girişde sorun yaşanırsa  bölüm sekreterliğinize başvurup yeni şifre almanız  gerekmektedir. Öğrenci Kimlik Kartı olmayan öğrencilerimizin İnovasyon Merkezi’ne başvurması gerekmektedir.

Sınava girecek olan öğrencilerimiz sınav giriş belgelerini kendi bilgisayarlarından temin edecektir. Öğrenci işlerinden veya KIOSK makinelerinden sınav giriş belgesi verilmeyecektir.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri


Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi