Genel Duyurular

İçerik yayınları
Güncellendi: 10 dak 19 sn önce

Yakın Doğu Üniversitesi, Uluslararası Engelsiz Bilişim 2015 Kongresi’nde Temsil Edilecek.

Per, 27/08/2015 - 23:37

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, YDÜ Uluslararası Engelsiz Bilişim 2015 Kongresi’nde temsil edilecek. 2-4 Eylül 2015 tarihlerinde, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu organizasyonuyla ve Celal Bayar Üniversitesi ev sahipliğiyle Manisa’da düzenlenecek kongre sekretaryası Celal Bayar Üniversitesi (Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Sekretaryası) tarafından yürütülecek.

Kongrede Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri, Centre of Excellence bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkez başkanları Doç. Dr. Zehra Altınay ve Doç. Dr. Fahriye Altınay, davetli konuşmacı olarak üniversitemizi temsil edecekler.

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Çrş, 26/08/2015 - 11:15

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 2015-16 öğretim yılı için seviye ve bölüm belirlemeye yönelik “Özel Yetenek ve Burs Sıralama Sınavı’’ gerçekleştiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Özel Yetenek Sınavı” 9 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Desen Atölyesinde, “Burs Sıralama Sınavı’’ 14 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da yine aynı yerde tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

Bilindiği üzere özellikle Güzel Sanatlar ve Meslek Liselerinden ve diğer liselerden mezun olan; ya da halen okuduğu lisans programından memnun olmayanların, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyenlerin ilk ve doğru adresi Güzel Sanatlar ve Tasarım fakülteleridir. Çünkü, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyen adayların, Güzel Sanatlar ve Tasarım fakültelerinin Plastik Sanatlar (resim, heykel, seramik) ve Grafik Tasarım bölümlerinde üniversite eğitimlerine devam etmeleri en doğru tercih olacaktır…

Bu bölümlerden mezun olanlar kendi mesleklerini serbest olarak yapacakları gibi; KKTC’deki lise ve dengi okullarda sanat eğitmeni olmak isteyen adaylar da yine güzel sanatlar fakültelerinde, sanat ve tasarımın tekniğini ve teorisini doğru hocalardan doğru bir biçimde öğrenip eğitim fakültelerinde formasyon dersleri aldıktan sonra kariyerlerine devam edebilirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar ise dört yıllık lisans eğitimlerinden sonra YÖDAK ve YÖK onaylı YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım yüksek lisans programına, sonrasında da yine YÖDAK ve YÖK onaylı ilk ve tek Sanat ve Tasarım Doktora programına devam edebilirler.

Ön kayıt yaptırmak isteyen TC yurttaşı adayların, 2015 YGS sınavından en az 140 puan almaları, KKTC yurttaşı adayların ise, YDÜ’nün yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümleri ile sınav hakkında detaylı bilgi www.neu.edu.tr ile 0392. 223 64 64 (dahili 425-426-427) no’lu telefonlardan alınabilir.

YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü” Özel Yetenek Sınav Kayıtlarında Son Hafta

Çrş, 26/08/2015 - 10:08

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) 2015-2016 Akademik Eğitim Yılı’nda, Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”nün Oyunculuk ve Dramatik Yazarlık Anasanat Dal’larının özel yetenek sınav kayıtları devam ediyor.Özel yetenek sınavlarına girmek isteyen adaylar, özel yetenek sınavları için ön kayıtlarını 01 Eylül 2015 Salı gününe kadar YDÜ Öğrenci İşlerine yaptırabilirler.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Sahne Sanatları Fakültesi Gn. Koordinatörü ve Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanı Çetin Özen; Yetenek sınavlarına girmek isteyen adayların ön kayıt sırasında “2015-2016 Yetenek Sınav Kılavuzu” kitapçığını mutlaka istemelerini ve sınavlarda mağdur olmamaları için adayların bu kılavuz kitabı iyice okumalarını tavsiye ediyor.

Ön kayıt yaptırmak isteyen TC yurttaşı adayların, 2015 YGS sınavından en az 140 puan almaları gerektiğini belirten Özen, KKTC yurttaşı adayların ise, YDÜ’nün yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerektiğini vurguladı. Oyunculuk Anasanat Dalı’na müracaat edecek adayların 23 yaşını geçmemiş olması koşulu aranırken, Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’na müracaat edecek adaylarda ise yaş sınırı aranmamaktadır.Her iki Anasanat Dalı’nın sınavları 02-03 Eylül 2015 tarihlerinde YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”nde sabah saat 10.00 da yapılacaktır. Her iki Anasanat Dalı’nın Yetenek Sınavını kazanan tüm adaylar 4 yıl boyunca %50 burslu okuyacaklardır. İlgili adayların son başvuru tarihi 01 Eylül 2015 Salı gün mesai bitimine kadardır.

YDE’de Son Gelişmeler Işığında Türk Dış Politikası Çok Önemli İsimlerle Masaya Yatırılacak

Pzt, 24/08/2015 - 14:32

Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü yeni dönemde gündeme damga vuracak “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” başlıklı yeni bir sertifika programını daha hayata geçiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ekim 2015’te başlayacak olan programa Prof. Dr. Baskın Oran’ın derlediği Türk Dış Politikası kitabının yazarları olan akademisyenlerin yanı sıra Türk dış politikasının yapımında ve uygulamasında aktif rol alan bürokratlar ve son dönem gelişmeleri yakından takip ederek kamuoyunu aydınlatan tanınmış gazeteciler ve konularında uzman önemli isimler katılacak.

“Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” programında son dönemlerdeki sıcak gelişmeler ışığında Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası örgütlerle olan ilişkileri ve bunların geçmişten günümüze Kıbrıs sorununa yansımaları; Türkiye-Rusya ilişkilerinin AK parti dönemindeki evrilişi ve Akdenizdeki krizlere etkisi; Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerinin genelde Ortadoğu ve Akdeniz’deki dönüşümlere özelde ise Kıbrıs sorununa etkisi ve bölgesel enerji politikalarına etkisi; Ak Parti döneminde, özellikle de “Arap Baharı/Ayaklanması”nın ardından Türkiye’nin Orta Doğu bölgesiyle ilgili genel politikasının ve bölge ülkeleriyle ilişkilerinin son dönemdeki gelişmelerle bağlantıları; yeniden yapılanmakta olan Ortadoğu’da devam eden yeni süreçlerin Türkiye ve Kıbrıs’a olası etkileri; Türk Dış politikasının özelde Kıbrıs ve Yunanistan örneklerinde hukuksal bağlamda işleyişi çerçevesinde birincil-ikincil hukuk ile geçici-kalıcı deregasyon gibi teknik konular katılımcılarla etkileşimli bir eğitim ortamında tartışılacak.

Yrd. Doç. Dr. Dayıoğlu: Gündemdeki Çok Önemli Konularda Tanınmış Uzmanlarla İçerikli Tartışma Ortamı Yaratacak.

Yakın Doğu Enstitüsü’nün düzenleyeceği “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” sertifika programının yürütücüsü Yakın Doğu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim elemanı ve Yakın Doğu Enstitüsü Yürütme Kurulu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada sıcak günler geçiren Kıbrıs ve Türkiye için Türk Dış politikasının son dönem uygulamalarının önemine vurgu yaparak sertifika programı çerçevesinde bu uygulamaların çalışmaları dünyaca bilinen ve atıflanan uzman isimlerle tartışılacağının altını çizdi. Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü tarafından 2014-2015 eğitim yılında gerçekleştirilen “Türk Dış Politikası Sertifika Programı’nın çok verimli geçtiğini ve konuyla ilgili uzman görüşlerinin katılımcılarla birlikte üretici bir biçimde tartışıldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ali Dayıoğlu, “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” programının da kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerinin ilgisini çekeceğine inandıklarını belirtti.

Doç. Dr. Koldaş: Katılımcılara Son Dönem Türk Dış Politikası Hakkında Ufuk Açıcı Düşünsel Birikim Ve Gündemdeki Konuları Uzmanlarıyla Tartışma İmkanı Sağlayacak

“Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” sertifika programı ile ilgili açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, programın son dönemde Türk dış politikasında yaşanan istikrar ya da dönüşümün konu hakkında uzman isimlerin değerlendirmeleri ışığında tartışılacağı seçkin bir düşünce ortamı sağlayacağını belirtti. Ortadoğu ve Akdeniz’in yeniden yapılandığı bir dönemde Türk Dış Politikasının da önemli sınavlardan geçtiğini belirten Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, “Yakın Doğu Enstitüsü olarak bu çok kritik dönemde gerçekleştireceğimiz “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” programı, son dönemde çok değişik sorunlara ve meydan okuyuşlara çözüm üretme uğraşında yeniden şekillenen Türk Dış politikasının derinlikli bir şekilde tartışılmasını sağlayacak. Türk Dış Politikası konusunda dünyada akademisyenler ve politika yapıcılar tarafından atıflanan uzmanların yanı sıra Türk dış politika yapıcı ve uygulayıcılarının ve tanınmış gazetecilerin konuşmacı olarak katılımıyla gerçekleştirilecek bu programın tüm katılımcılar açısından ufuk açıcı olacağını öngörüyoruz.” dedi.

Ekim 2015 ‘de başlayacak olan “Türk Dış Politikasında Yeni Gündemler Yeni Yaklaşımlar” başlıklı sertifika programına ve diğer Yakın Doğu Enstitüsü kısa dönemli eğitim programlarına kayıt için daha detaylı bilgiye www.neu.edu.tr web sayfasından, nei@neu.edu.tr e-posta adresinden, Yakın Doğu Enstitüsü facebook sayfasından, 223 64 64 (dahili 532) ve 0533 829 97 36 telefonlardan ulaşılabilir.

Yakın Doğu Okul Öncesi Kayıtları İçin Son Tarih 4 Eylül

Pzt, 24/08/2015 - 09:35

Yakın Doğu Okul Öncesi 3-5 Yaş Çocuklara Eğitim Vermeye Devam Ediyor

Yakın Doğu Okul Öncesi yeni dönem kayıtları devam ediyor. 1996 yılında hizmet vermeye başlayan ve 3-5 yaş arası çocuklara hizmet veren Yakın Doğu Okul Öncesi 2015-2016 eğitim-öğretim yılı kayıtları 4 Eylül 2015 tarihinde sona erecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Yakın Doğu Okul Öncesi Sorumlu Öğretmeni Beklem Rıza, Yakın Doğu Okul Öncesi olarak geleneksel ezberci eğitime son vererek, yaparak, yaşayarak öğrenmeyi teşvik etmenin en önemli hedefleri olduğunu belirtti. Öğrencilerine bilgiye nasıl ulaşacağını öğreterek, işbirliği ve dayanışma içinde hareket eden, özgür düşünebilen, disiplinli, paylaşımcı öğrenciler yetiştirmek için çalıştıklarını vurgulayan Rıza, Yakın Doğu Okul Öncesi olarak öğrencilerine sorumluluk duygusu ile sevgi ve saygı aşıladıklarını söyledi. Yakın Doğu Okul Öncesi’nde 3, 4 ve 5 yaş grubu öğrencilerine eğitim-öğretim verdiklerini söyleyen Rıza, Yakın Doğu Okul Öncesi’nde her yaş grubuna uygun olarak tasarlanan sınıfların yanında, bilgisayar salonları, sinema, resim ve müzik odaları, oyun salonları, uyku odaları, tüm çocukların aynı anda yemek yiyebildiği büyük bir yemekhane, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu ve spor salonları bulunduğunu ifade etti. Beklem Rıza ayrıca Yakın Doğu Okul Öncesi bünyesinde tamamen tartanla kaplanmış, çeşitli oyuncakların bulunduğu, çocukların hem zevkle hem de güven içerisinde oyun oynamalarına olanak sağlayan bir küçük parkın da bulunduğunu belirtti.

Beklem Rıza, Yakın Doğu Okul Öncesi’nde görevli tüm öğretmenlerin her öğrenci ile bire bir ilgilendiğini, Yakın Doğu Okul Öncesi’nde görevli tüm öğretmenlerin Okul Öncesi Öğretmenliğinden mezun olduklarını, bilgi ve tecrübelerinin en üst seviyede olduğunu ifade ederek, her yıl düzenlenen hizmet içi eğitimlerle öğretmenlerin kendilerini sürekli olarak geliştirdiklerini söyledi.

Beklem Rıza yaptığı açıklamada, Yakın Doğu Öncesi olarak amaçlarının, okul öncesi eğitimi süresince çocukları ilköğretime hazırlamak, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğretmek olduğunu vurguladı. Ayrıca, Yakın Doğu Okul Öncesi olarak, çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun varolan yeteneklerini görünür kılmak için çalıştıklarını söyleyen Rıza Yakın Doğu Okul Öncesi olarak aktivitlere ve sportif çalışmalara büyük önem verdiklerini ifade etti. Yakın Doğu Okul Öncesi olarak çocukları sevgi ile kucakladıklarını, çocukların bireysel farklılıklarını da göz önünde bulundurarak, çocukların zihinsel gelişim, sosyal, duygusal ve dil gelişimlerini destekleyici bir eğitim sunduklarını söyledi. Bunun içinde Okul Öncesi’nde görevli Çocuk Gelişim Uzmanlarının görev yaptığını, Okul Öncesi eğitimde önemli olan öğrenci-öğretmen-veli üçgeninin sağlam temeller üzerinde oturtulması gerektiğini söyleyen Rıza, çocukların gelişimlerini düzenli olarak ailelere bildirdiklerini söyledi. Beklem Rıza İngilizce’nin günümüzde evrensel bir dil olarak kullanıldığını, Yakın Doğu Okul Öncesi olarak da çocuklara İngilizce yeteneği kazandırabilmek için de her gün İngilizce dersi yapıldığını söyledi.

Yakın Doğu Okul Öncesi hakkında detaylı bilgi 223 64 64 (dahili 147-232) no’lu telefondan alınabilir.

Yakın Doğu Koleji GCE / IGCSE 2015 Yaz Sonuçları Açıklandı

Cmt, 22/08/2015 - 15:30

Yakın Doğu Koleji öğrencilerinin 2015 öğretim yılında katıldıkları GCE A-level ve IGCSE sınavlarında aldıkları sonuçlar açıklandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Koleji öğrencilerinin lise 10. sınıf seviyesindeki IGCSE sınavlarında ve lise 11. ve 12. sınıf seviyesindeki A-level sınavlarındaki çok yüksek başarıları dikkat çekti. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da öğrenciler KKTC, Türkiye ve İngiltere’deki çeşitli üniversitelere bu sonuçlarla kayıt hakkı kazandı.

As and A-level Results

Resim, Heykel, Seramik ve Grafik Tasarım Okumak İçin: YDÜ GSTF

Cum, 21/08/2015 - 12:13

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 2015-16 öğretim yılı için seviye ve bölüm belirlemeye yönelik “Özel Yetenek ve Burs Sıralama Sınavı’’ gerçekleştiriyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, “Özel Yetenek Sınavı” 9 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Desen Atölyesinde, “Burs Sıralama Sınavı’’ 14 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da yine aynı yerde tek oturum halinde gerçekleştirilecek.

Bilindiği üzere özellikle Güzel Sanatlar ve Meslek Liselerinden ve diğer liselerden mezun olan; ya da halen okuduğu lisans programından memnun olmayanların, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyenlerin ilk ve doğru adresi Güzel Sanatlar ve Tasarım fakülteleridir. Çünkü, sanatçı ya da grafik tasarımcı olmak isteyen adayların, Güzel Sanatlar ve Tasarım fakültelerinin Plastik Sanatlar (resim, heykel, seramik) ve Grafik Tasarım bölümlerinde üniversite eğitimlerine devam etmeleri en doğru tercih olacaktır…

Bu bölümlerden mezun olanlar kendi mesleklerini serbest olarak yapacakları gibi; KKTC’deki lise ve dengi okullarda sanat eğitmeni olmak isteyen adaylar da yine güzel sanatlar fakültelerinde, sanat ve tasarımın tekniğini ve teorisini doğru hocalardan doğru bir biçimde öğrenip eğitim fakültelerinde formasyon dersleri aldıktan sonra kariyerlerine devam edebilirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen adaylar ise dört yıllık lisans eğitimlerinden sonra YÖDAK ve YÖK onaylı YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım yüksek lisans programına, sonrasında da yine YÖDAK ve YÖK onaylı ilk ve tek Sanat ve Tasarım Doktora programına devam edebilirler.

Ön kayıt yaptırmak isteyen TC yurttaşı adayların, 2015 YGS sınavından en az 140 puan almaları, KKTC yurttaşı adayların ise, YDÜ’nün yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar ve Grafik Tasarım Bölümleri ile sınav hakkında detaylı bilgi www.neu.edu.tr ile 0392. 223 64 64 (dahili 425-426-427) no’lu telefonlardan alınabilir.

Bilet ve Otel Rezervasyonunuzu Bize Sormadan Yaptırmayın

Çrş, 19/08/2015 - 16:44

VELİLERİMİZE ÇOK ÖZEL UÇAK BİLETİ VE KONAKLAMA FIRSATI SUNUYORUZ…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelerek üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler ile velilerimize uçak bileti, otel, özel transfer ve kiralık araç konularında indirimli fırsatlar sunuyoruz
( www.tourismneu.com ).

7/24 Çağrı Merkezimizi arayabilirsiniz…

Uçak bileti, otel, özel transfer ve kiralık araç konularındaki ihtiyaçlarınızı en uygun alternatifler ile karşılayabilmek için tourismneu çağrı merkezimiz (0533 824 44 22) 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetinizde.

Girne’ye ücretsiz transfer hizmeti veriyoruz…

Üniversitemize ait Girne’deki Dorana Hotel ile Park Palace Hotel’de konaklayacak misafirlerimize Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa) – Girne – Yakın Doğu Üniversitesi (Lefkoşa) arasında Ücretsiz Transfer Hizmeti Veriyoruz.

Ücretsiz Transfer Saatleri:

Yakın Doğu Üniversitesi – Girne Dorana Hotel ile Park Palace Hotel 14:30 ve 17:00

Girne Dorana Hotel ile Park Palace Hotel – Yakın Doğu Üniversitesi 08:30

Yakın Doğu Üniversitesi – Girne Otelleri arasında yapılacak transferler Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nden hareket edecektir.

Bütün hizmetler Yakın Doğu Turizm İşletmeleri güvencesi ile verilecektir.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Çrş, 19/08/2015 - 12:41

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’nde yapılacak.

Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi.

Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Detaylı Bilgi: Yer: Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi Tarih: 10 Eylül 2015 (Perşembe) Saat: 10:00

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim–İş Öğretmenliği Yoğun Talep Üzerine 2. Kez Giriş Sınavı Düzenliyor

Çrş, 19/08/2015 - 12:29

Yakın Doğu Üniversitesi (Near East University) Atatürk Eğitim Fakültesine bağlı Resim İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı yoğun talep üzerine 2. kez seviye tespit sınavı düzenliyor. Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa ( Near East University, Nicosia ) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sınav; 10 Eylül 2015 Perşembe günü saat 10:00 ‘da Y.D.Ü Eğitim Sarayı ‘’Resim Atölyesi’’ de yapılacak. Öğrencilerin sınava girmek için rektörlükten kayıtlarını yaptırdıktan sonra sınava girebilecekleri belirtildi. Bölüme giriş için çizim ve el becerisinin tespit edileceği sınav, seviye tespiti için yapılacak. İki aşamadan oluşan sınavının ilk aşaması, desen çizimi, ikinci aşaması ise kısa mülakat ile tamamlanacak. Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında; A3 çizim kağıdı, kalem ve silgi getirmeleri yeterli olacaktır.

Tarih : 10 Eylül 2015 (Perşembe)
Saat: 10:00
Yer : Y.D.Ü Eğitim Sarayı Kat.3 / Resim Atölyesi

YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavları

Pzt, 17/08/2015 - 16:20

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Lisans Programı ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı 2015-16 Giriş Yetenek Sınavlarının ikincisi Eylül aylarında gerçekleşecektir.

Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na 40 Öğrenci alınacaktır. Tek Aşamalı olarak gerçekleşecek giriş yetenek sınavı 10 Eylül 2015 tarihinde (Perşembe) saat 10:30’da Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Orkestra Sınıfı’nda başlayacaktır.

YDÜ Müzik Öğretmenliği Lisans Programı’na başvuracak KKTC Vatandaşı öğrencilerin YDÜ Giriş Sınavı’ndan geçer puan almış olmaları; TC Vatandaşı öğrencilerin 2015 YGS’de puan türüne bakılmaksızın 140 ve üzeri puan almış olmaları gerekmektedir.

Giriş yetenek sınavına, 29 Haziran Pazartesi mesai sonuna kadar (0392 2236464 – 110) numaralı telefondan kayıt yaptırılabilir. Sınava giriş için öğrencinin kimlik kartı veya nüfus cüzdanını yanında getirmesi yeterli olacaktır. Sınav için ücret alınmayacaktır.

Sınavda sorulacak sorular:

Tartım tekrarı; piyano ile çalınacak tek ses, aralık ve akor tekrarı; ezgi tekrarı, İstiklal Marşı’nın farklı tonlardan söylenmesi, öğrencinin kendi hazırladığı bir şarkı veya türküyü okuması; öğrencinin kendi çalgısı veya piyano ile çalacağı bir eser ve eğitim bilimleri uzmanıyla kısa bir mülakattan oluşmaktadır.

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih: 10 Eylül 2015 Saat: 10:30

YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”ne Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alıyor

Per, 13/08/2015 - 09:57

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) 2015-2016 Akademik Eğitim Yılı’nda, Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”nün Oyunculuk ve Dramatik Yazarlık Anasanat Dalları’na yetenek sınavı ile öğrenci alacak.

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yetenek sınavına girmek isteyen adaylar, yetenek sınavı için ön kayıtlarını 01 Ağustos – 01 Eylül 2015 tarihleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Öğrenci İşlerine yaptırabilirler.

Sahne Sanatları Fakültesi Genel Koordinatörü ve Oyunculuk Anasanat Dalı Başkanı Çetin Özen; Yetenek sınavlarına girmek isteyen adayların ön kayıt sırasında “2015-2016 Yetenek Sınav Kılavuzu” kitapçığını mutlaka istemelerini ve sınavlarda mağdur olmamaları için adayların bu kılavuz kitabı iyice okumalarını tavsiye ediyor.

Ön kayıt yaptırmak isteyen TC yurttaşı adayların, 2015 YGS sınavından en az 140 puan almaları gerektiğini belirten Özen, KKTC yurttaşı adayların ise, YDÜ’nün yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerektiğini vurguladı. Oyunculuk Anasanat Dalı’na müracaat edecek adayların 23 yaşını geçmemiş olması koşulu aranırken, Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’na müracaat edecek adaylarda ise yaş sınırı aranmamaktadır.Her iki Anasanat Dalı’nın sınavları 02-03 Eylül 2015 tarihlerinde YDÜ Sahne Sanatları Fakültesi “Tiyatro Bölümü”nde sabah saat 10.00 da yapılacaktır. Her iki Anasanat Dalı’nın Yetenek Sınavını kazanan tüm adaylar 4 yıl boyunca %50 burslu okuyacaklardır.

Yeteneğine Güvenenler Yakın Doğu Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’nde Buluşuyor

Pzt, 10/08/2015 - 12:30

Yetkin akademik kadrosu ve uygulama merkezleri ile iletişim teknolojilerini yakından takip eden Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü hayal gücünü ve bilgi birikimini geliştirerek hayatı tasarlamak isteyen ilk öğrenci adaylarını bekliyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2015 yılında İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Çizgi Film ve Animasyon Bölümü, 2015-2016 Güz Dönemi’nde ilk öğrencilerini kabul etmeye başlıyor. Çizgi film ve animasyon konularında uygulama derslerinin yürütüleceği bölümde temel sanat ve tasarım dersleriyle de öğrencinin bilgi birikimi ve donanımının yükseltilmesi amaçlanıyor. Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencileri 4 yıllık eğitim-öğretim sürecinde temel sanat eğitimi, bilgisayar destekli görsel tasarım, çizgi film teknikleri, animasyon desen, karakter geliştirme, senaryo yazımı, sanat tarihi, görsel anlatım, çizgi filmde sahne tasarımı, 2 boyutlu bilgisayar animasyonu, 3 boyutlu modelleme ve doku kaplama, sayısal kurgu, çizgi film yapımı ve 3 boyutlu animasyon üretimi gibi uygulamaya yönelik derslerde kuramsal bilgi birikimlerini pratiğe dönüştürme fırsatı yakalayacaklar.

Yetkin Akademik Kadro

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü, ortaya koydukları araştırma ve eserlerle sanat, tasarım, çizgi film ve animasyon alanlarına katkı koyan ve sahip oldukları bilgi birikimleriyle birlikte deneyimlerini derslerinde öğrencileri ile paylaşan güçlü yetkin akademik kadrosuyla öğrencilerine yeni ufuklar açıyor.Ayrıca YDÜ İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan ve 2006 yılından beri eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü ile ortak yürütülecek derslerle Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencilerinin tasarım donanımlarının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Teknik Altyapısıyla Dikkat Çekiyor

İleri teknoloji ile donatılmış İletişim Fakültesi binasında öğrenim gören Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğrencilerine, teknik donanımı yüksek derslikleri, bilgisayar laboratuvarları, fotoğraf stüdyosu, grafik laboratuvarı ve grafik atölyesiyle teknolojiyi sürekli takip eden çağdaş bir eğitim ortamı sağlanıyor. Bölüm öğrencileri ayrıca yüksek standartlara sahip Yakın Doğu TV stüdyolarında uygulamalı televizyon ve Yakın Doğu FM stüdyolarında da uygulamalı radyo çalışmaları yapma olanağına sahip oluyor.Ayrıca öğrencilerimiz Yakın Doğu TV stüdyolarında tasarladıkları çizgi film ve animasyonları film görüntüleriyle birleştirme olanaklarına erişirken Yakın Doğu FM stüdyolarında ise ses kaydı, ses tasarımı ve genel müzik bilgisi alanlarında bilgi ve deneyim sahibi olacaktır.

Kayıtlar Devam Ediyor!

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü’ne kayıt yaptırmak isteyen, KKTC yurttaşı adayların, Yakın Doğu Üniversitesi’nin yapmış olduğu giriş sınavında başarılı olmaları gerekmektedir.Ayrıca kayıt yaptıracak öğrencilere yönelik, yetenek ve seviye belirleme sınavı-mülakatı yapılacaktır.Sınav ve mülakatın yanı sıra öğrenciler bölümün öğretim elemanlarıyla tanışarak İletişim Fakültesi binasının teknik imkanları hakkında bilgi sahibi olacaktır.Çizgi Film ve Animasyon Bölümü öğretim elemanları; 7 Eylül 2015 Pazartesi günü saat 10:00’da YDÜ İletişim Fakültesi Grafik Atölyesi’nde yapılacak sınavın, öğrencilerin görme-algılama-yorumlama konusundaki becerilerini değerlendirmek ve öğrenim süreleri boyunca eksik yanlarını geliştirmek amacını taşıdığını bildirildi. Son zamanlarda iletişimin en popüler alanlarından biri olan çizgi film ve animasyon konusunda eğitim görmek isteyen öğrenciler için kayıtlar devam etmektedir.

YDÜ-DESAM’DAN Genç Araştırmacılara Çağrı

Çrş, 05/08/2015 - 10:31

08-10 Ekim 2015 tarihleri arasında Manisa’da “Uluslararası Katılımlı Kanser ve Kanser Kök Hücresi Kontrolü Çalıştayı” yapılacaktır. Çalıştayda kanser ve kök hücre biyolojileri yanı sıra, kontrollerinde rol oynayan mekanizmaların anlaşılması, farklılıkların ortaya konması ilk planda tartışılması hedeflenmektedir. Bununla beraber kanser mikroçevresinin önemi, dolasan kök hücrelerin varlığı, kültür sistemlerinde 2 veya 3 boyutlu kanser modellerine benzer araştırmaların planlanması, biyoinformatik ve klinik ile ilişkilendirilmesi ve kanser tedavilerinde yeni yaklaşımların paylaşılması amaçlanmıştır.

Etkinlik Manisa Holiday Inn otelde yapılacak olup, TÜBİTAK-NIH 2223-D programı kapsamında destek almıştır. Çalıştay’da Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacılarından 5 genç araştırmacıya ulaşım, konaklama ve kayıt ücreti desteği ile 10 araştırmacının konaklama ve kayıt ücreti desteği sağlanacaktır. Destek alacak araştırmacılar başvuru önceliğine göre yapılacak olup, destek sağlanamayan katılımcılar için katılım ücreti öğrenciler için 50 TL, öğretim üyeleri için 200 TL olarak belirlenmiştir. Çalıştay’da özellikle yurt dışı ile ikili işbirliği imkanı sağlayacak ortamın oluşturulması, çalıştay kapsamında sunulacak olan projelerin değerlendirilmesi ve uygun görülenlerin ödüllendirilmesi planlanmaktadır.

Kurs katılımı için Prof. Dr. Seda Vatansever (sedavatansever@yahoo.com) veya Doç. Dr. Feyzan Özdal Kurt (feyzanozdalkurt@yahoo.com) ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ
Müdür

Tourismneu Velilerimize 7/24 Kesintisiz Hizmet Vermeye Başladı

Pzt, 03/08/2015 - 12:37

2015/2016 akademik yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelerek üniversitemize kayıt yaptıracak öğrenciler ile velilerimize yönelik olarak uçak bileti, otel, özel transfer ve kiralık araç konularında indirimli fiyatlar sunan web sayfamız www.tourismneu.com yayına başladı.

Çağrı merkezi 7/24 devrede…

Yine öğrencilerimiz ile velilerimizin uçak bileti, otel, özel transfer ve kiralık araç konularındaki ihtiyaçlarına en uygun alternatifleri üretmek amacı ile tourismneu çağrı merkezimiz (0533 824 44 22) 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek.

Üniversitemize ait oteller için Girne – Lefkoşa (okul-otel) arasında Ücretsiz Transfer Hizmeti Verilecektir.

Ücretsiz Transfer Saatleri:

Yakın Doğu Üniversitesi – Girne Dorana Hotel ile Park Palace Hotel 14:30 ve 17:00

Girne Dorana Hotel ile Park Palace Hotel – Yakın Doğu Üniversitesi 08:30

Yakın Doğu Üniversitesi – Girne Otelleri arasında yapılacak transferler Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nden hareket edecektir.

Bütün hizmetler Yakın Doğu Turizm İşletmeleri güvencesi ile verilecektir.

Yakın Doğu Üniversitesi 207 Yüksek Lisans ve Doktora Programında Güz Dönemi Kayıtları Başladı

Cum, 31/07/2015 - 17:46

Yakın Doğu Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) onaylı 132 yüksek lisans 75 doktora programları güz dönemi kayıtları başladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, akademik, kariyer ve kişisel gelişim açısından son derece önemli olan Yüksek Lisans ve Doktora programları Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yer alan Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri tarafından 1517 Öğretim üyesi ile yürütülüyor. Son yıllarda yalnızca akademik uzmanlaşma açısından değil aynı zamanda profesyonel kariyer ve kişisel gelişim açısından da önem kazanan ve iş hayatında önemli bir tercih sebebi haline gelen yüksek lisans ve doktora eğitimleri Yakın Doğu Üniversitesi’nin uzman akademik kadrosunun yürütücülüğünde meslek adaylarına ve profesyonellere yeni ufuklar açıyor.

Araştırma ve uygulamanın birbiriyle bağlantılı ve etkileşimli bir şekilde yürütüldüğü Yüksek Lisans ve Doktora programlarında her türlü araştırmanın rahatlıkla yapılabilmesi için Fakülte laboratuvarlarının yanında İleri Düzey Araştırma Laboratuvarları, Yakın Doğu Hastanesi, Diş Hastanesi ve Hayvan Hastanesi’nin tüm imkanları da öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur: “Yüksek Kalitede Amaç Odaklı Eğitim Veriliyor”…

Yakın Doğu Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd.Doç.Dr. Yeter Tabur yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi’nin Yüksek Lisans ve Doktora adaylarına yüksek kalitede amaç odaklı bir eğitim verildiğini ifade etti. Teori ile pratiğin harmanlanarak eğitimin etkileşimli bir şekilde yürütüldüğünü ifade eden Tabur, yüksek lisans ve doktora adaylarının istedikleri konu ve alanda, uzmanlaşma ve araştırma yapma imkanı sağladıklarını belirtti. Yakın Doğu Üniversitesi olarak 2015-2016 öğretim yılında YÖK ve YÖDAK onaylı 207 programda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi verildiğini belirterek gerek akademik kariyer gerekse profesyonel kariyer açısından bu programların son derece önemli olduğunu vurgulayarak, günümüzün rekabetçi yapısında yüksek lisanslı profesyonellerin iş hayatında diğerlerine göre daha çok tercih edilir hale geldiğini belirtti.

Kamu Personeli’ne % 20 İndirim…

Son dönemde kamu kuruluşlarındaki personelin profesyonel gelişimi konusunda da Üniversite olarak büyük hassasiyet gösterdiklerini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Tabur, bu çerçevede Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki Yüksek Lisans ve Doktora programlarına kayıt olmak isteyen Kamu personeline de %20 indirim uygulandığının altını çizdi.

Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yer alan 196 Yüksek Lisans ve Doktora programlarına güz dönemi için kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler daha detaylı bilgiyi www.neu.edu.tr web sayfasından veya 223 64 64 (dahili 211-225-377) nolu telefondan alabilirler.

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarları Yakın Doğu Üniversitesi’nde Buluşuyor

Per, 30/07/2015 - 12:04

31 Temmuz 2015 Cuma günü Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği tarafından düzenlenecek “Lefkoşa Şehrengizi” kapsamında KKTC Su Temin Projesi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantı kapsamında; yer alacak konuların başında Türkiye’den Kıbrıs’a gelecek su için yürürlükte olan proje gözlemlerinin yer alacağı ve sonrasında basın, bilim insanlarının, ilgili kurumların ve halkın sorularının yanıtlanacağı bildirildi. Bu nedenle, toplantıya herkesin davetli olduğu vurgulandı…

Detaylı Bilgi: Yer: YDÜ Büyük Kütüphane Salon 4 Tarih: 31 Temmuz 2015 Saat: 15:00

YDÜ Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Geleceğin Akademisyenlerini Yetiştiriyor

Sal, 28/07/2015 - 18:51

Yakın Doğu Üniversitesi geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına 2015-2016 eğitim yılı için yeni öğrenciler alacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Hukuk alanında akademisyen yetiştirmeyi amaçlayan “Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına” kabul edilen adaylar yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamladıktan sonra Öğretim Üyesi olarak Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi seçkin akademik kadrosunun bir parçası olarak göreve başlayacaklar.

Programa Kabul Edilen Adaylara Tam Burs ve Maaş Verilecek…

Yapılacak mülakatlar sonucunda Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına kabul edilen Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına kabul edilen adaylar yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tam burslu olarak yapacaklar ve eğitim hayatları süresince de asgari ücret tutarında maaş alacaklar. Programa kabul edilen öğrenciler akademik ve profesyonel kariyerlerine Araştırma Görevlisi olarak başlayıp yüksek lisans ve doktora programlarını başarıyla bitirdikleri takdirde de Öğretim Üyeliği kadrosuna atanacaklar. Bu çerçevede hukuk alanında eğitim alan ve Hukuk alanında akademik kariyer yapmak isteyen gençler eğitim ve kariyer planlarını bir arada hayata geçirme imkanı bulabilecekler.

Doç.Dr. İrfan S. Günsel: “Geliştirilmiş en kapsamlı ve uzun vadeli eğitim programı”…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yakın Doğu Üniversitesi Doç.Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs yüksek öğreniminin geleceğine yön verecek öncü atılımlardan biri olarak gördükleri Öğretim Üyesi Yetiştirme programını ilk olarak geçen yıl uygulamaya koyduklarını vurguladı. Doç. Dr. İrfan S. Günsel “Yakın Doğu Üniversitesi ailesi olarak Öğretim Üyesi Yetiştirme Programının yalnızca üniversitenin akademik kurumsal geleceği açısından değil aynı zamanda Kıbrıs Türk toplumunun dünya çapında eğitsel ve profesyonel rekabette diğer toplumlarla yarışabilir hale gelmesi açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu programdan yetişen gençlerimiz bir taraftan nitelikli akademisyenler olarak kendi toplumlarının hukuk alanındaki geleceklerinin çizilmesine değerli katkılar sağlayacak diğer yandan Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası hukuk platformlarında başarıyla temsil ederek bizleri gururlandıracaklardır. Bizler içinde hukuk tutkusu olan tüm gençlerimizin azimle çalışarak bu programda en iyi şekilde yetişeceklerini ve hem toplumumuza hem de dünyaya başarılı akademisyenler olarak hizmet vereceklerine yürekten inanıyoruz” dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na girmek isteyen mezun durumunda ya da mezuniyet aşamasında olan öğrencilerin değerlendirme ve mülâkatlarına esas olacak detaylı özgeçmişlerini 7 Ağustos 2015 tarihine kadar hukuk@neu.edu.tr e-posta adresine göndermeleri gerekiyor. Yapılan açıklamada başvuru için gerekli belgeler: Lisans diplomasının fotokopisi, Transkript (not dökümü), Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet fotoğraf, 2 adet referans mektubu, özgeçmiş olarak belirtildi.

I prefer Near East University

Haftanın Manşetleri

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Denizcilik Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Mimarlık Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Sahne Sanatları Fakültesi
Tıp Fakültesi
Veteriner Fakültesi

Yüksekokullar

Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu
Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları

Meslek Yüksekokulu
Denizcilik Meslek Yüksekokulu
Adalet Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler

Eğitim Bilimleri Enstitüleri
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Hazırlık Okulları

İngilizce Hazırlık Okulu

Araştırma Merkezleri

Rauf Raif Denktaş Araştırma Merkezi
Kıbrıs Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KAM)
Turizm Araştırma Merkezi
YDÜ-IBM İleri Araştırmalar Merkezi
İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi
Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Herbarium
Bilgi Yönetimi Araştırma Merkezi
Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi
Kıbrıs Tarihi Araştırmaları Merkezi (YDÜ-KTAM)
Strateji ve Enerji Politikaları Araştırma Merkezi
Sanat ve Tasarım Araştırmaları Merkezi
Yakın Doğu Enstitüsü
Genetik ve Kanser Tanı Merkezi
Mimarlık-Tasarım-Planlama Araştırma Merkezi
İrfan Günsel Araştırma Merkezi
Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi
İletişim Araştırmaları Merkezi

Merkezler

Tüp Bebek Merkezi
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma Merkezi
Psikolojik Danışma Merkezi
Uzaktan Eğitim Merkezi
Rûmi Enstitüsü
Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Diyaliz Merkezi
Yaşam Boyu Eğitim Merkezi
Kariyer Merkezi
Sigara Bırakma Merkezi